Fabrikaning ochilish tadbirida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va uning tasarrufidagi O‘zbekiston texnologik metallar kombinati rahbariyati, Samarqand viloyati hokimligi mas'ullari va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan mas'ullar, nuroniylar ushbu fabrikaning Kattaqo‘rg‘on shahri taraqqiyotida va mahalliy hudud aholisi farovonligida muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidlashdi.
Nuroniylar va mas'ullar tomonidan ramziy lenta qirqilib, fabrika rasman o‘z faoliyatini boshladi. Va ishlab chiqarish jarayoniga start berildi.
Fabrika sobiq Ingichka tajriba texnologiya ekspeditsiyasining foydalanilmayotgan binolari negizida barpo etildi.
Fabrikani loyihalashtirish ishlari kombinatning Loyiha ishlari boshqarmasi tomonidan, texnologik uskunalarni o‘rnatish va binolarni rekonstruksiya qilish ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirildi.
Fabrikada jami 9 turdagi 43 ta yangi texnologik uskunalar o‘rnatilgan, kimyo laboratoriyasi, tahlil laboratoriyasi, boyitish tajriba sexi, maishiy binolar qurib bitkazilgan.
Loyihaga ko‘ra, fabrikada Ingichka volfram konining 12 mln tonnadan ziyod texnogen chiqindilari qayta ishlanadi. Fabrikaning ikkinchi navbati ishga tushgach, yiliga qo‘shimcha 85 tonna tonna volfram konsentrati olinadi.
Loyihani ishga tushishi natijasida 120 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
Ma'lumot uchun: 2022-yilda ushbu loyihaning I bosqichi ishga tushirilib, yiliga 100 tonna volfram konsentratini olish yo‘lga qo‘yilgan 82 ta yangi ish o‘rinlari yaratilgan edi. Buning natijasida 2023-yilda 5,7 mlrd so‘mlik 100 tonna (o‘rtacha 28% WO3) volfram konsentrati olindi. 1,8 mln dollarlik qo‘shimcha eksportbop 27 tonna volfram shtabiklari tayyorlandi. Mahalliylashtirish dasturi doirasida volfram tarkibli 27,9 mlrd so‘mlik 36 tonna qattiq qotishmali kompozit mahsulotlari ishlab chiqarilib, Navoiy kon-metallurgiya kombinati va “O‘zmetkombinat” aksiyadorlik jamiyatiga hamda OKMK tarkibiy bo‘linmalariga yetkazib berildi.
Fabrikaning 2-bosqichi ishga tushishi natijasida endilikda yiliga jami 185 tonna volfram konsentrati ishlab chiqarish ta'minlanadi. Qo‘shimcha mahsulot hajmi 16,24 mlrd so‘mni tashkil etadi.
Ushbu fabrika mustaqilligimizning 33 yilligi arafasida hudud aholisiga bayram sovg‘asi bo‘ldi.
Ingichka fabrikalari hozirgi kunda to‘plangan 19 mln tonnadan ziyod texnogen chiqindilarni qayta ishlash asosida volfram konsentratini ishlab chiqarmoqda. O‘zbekiston texnologik metallar kombinati zimmasiga kelgusida Ingichka konlarini ochish va ishga tushirish vazifalari qo‘yilgan. O‘zbekiston volfram zahiralari bo‘yicha dunyoda 6-o‘rinda turadi. Hozirda 1 kg volfram metallining narxi jahon bozorida 42 dollarni tashkil etadi.

+998 71 619 23 33Currently, the implementation of the second stage of the project for processing man-made waste from the Ingichka tungsten deposit, located in the Samarkand region, is well underway.
On August 29 of this year, an event dedicated to the launch of the second stage of the Ingichka enrichment plant was held, which was attended by the management of the Almalyk mining and metallurgical complex and the Uzbek technological metals plant, responsible persons of the Samarkand region khokimiyat and community leaders.
Speakers at the event noted the importance of this plant in the development of the Kattakurgan region and ensuring the well-being of the community residents.
The plant was built based on unused buildings of the Ingichka experimental and technological expedition. The design of the factory was carried out by specialists of the Project department, the installation of process equipment and reconstruction of buildings were carried out by employees of the Olmalikmetallurgkurilish trust.
The factory has 43 units of 9 types of process equipment, chemical and analytical laboratories, an experimental processing shop, and utility buildings.
In accordance with the project, the factory will process more than 12 million tons of man-made waste from the Ingichka deposit. After the launch of the second stage of the factory, the annual extraction of tungsten concentrate from the man-made waste of the deposit will reach 85 tons. It is worth noting that because of the implementation of this project, 120 new jobs were created.
For reference: in 2022, as part of the implementation of the first stage of the project, the production of 100 tons of tungsten concentrate per year was launched. The launch of the processing plant allowed the creation of 82 new jobs. Because of the implementation of the technology for processing tungsten-containing man-made waste in 2023, 100 tons (an average of 28% WO3) of tungsten concentrate were obtained for 5.7 billion UZS. In addition, 27 tons of tungsten bars were produced for export for 1.8 million US dollars. Within the framework of the Localization program, 36 tons of tungsten-containing composite materials were produced for 27.9 billion UZS. These products were sold to Navoi mining and metallurgical complex and Uzmetkombinat joint-stock companies, and delivered to the structural divisions of AMMC. Because of the launch of the second stage of the plant, the volume of tungsten concentrate production will reach 185 tons, in monetary terms - 16.24 billion UZS.