17 Iyun 2025, 8:43 1583
Joriy yilning 14 iyun kuni “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi Abdulla Xursanov kombinat mas’ullari hamda mutaxassislari bilan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari bilan tanishdi.
Abdulla Xursanov Rux zavodida barpo etilayotgan 6-sonli Sulfat kislotasi sexining qurilish ishlari bilan tanishar ekan, koʻzga tashlangan kamchiliklarni tezkorlik bilan bartaraf etish yuzasidan mas’ullarga koʻrsatmalar berdi.
Ma’lumot uchun, ushbu sexning qurilish, montaj ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti hamda Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi tomonidan olib borilmoqda.
Joriy yilda foydalanishga topshirilishi koʻzda tutilgan sexning ishga tushishi natijasida ekologiyaga oʻzining ijobiy ta’sirini koʻrsatadi. Yangi sex atmosferaga tashlanadigan tashlanma gazlarni ikki barobarga qisqartiradi. Yangi sex bilan birgalikda oʻz vazifasini bajara olmay qolgan rux metali va kislota ishlab chiqarish texnologiyasida muhim oʻrin tutuvchi gazlarni changdan tozalovchi GK-30 elektrofiltrlari oʻrniga zamonaviy, Daniyaning FLSmidh kompaniyasining filtrlari oʻrnatilmoqda.
OKMK mas’ullari shu kuni 3-Mis boyitish fabrikasi ham boʻlishib, fabrikaning bosqichma-bosqich ishga tushirish ishlarini tekshirishdi. Har bir sexga oʻrnatilgan texnologik uskunalarning holatiga e’tibor qaratishdi. Fabrikaning bosqichma-bosqich ishga tushirish ishlarini jadallashtirish boʻyicha mas’ullarga kechiktirib boʻlmas vazifalar topshirildi. Mega loyiha doirasida barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasini bosqichma-bosqich ishga tushirish jarayoniga har bir mas’ul vijdonan yondashish lozimligi uqtirildi.
Shu kuni kombinat rahbariyati “Kovuldi” va “Quyi-Kenjasoy” konlarida qazib olinadigan ma’danlarni qayta ishlashga moʻljallangan, yiliga 200 ming tonna xomashyodan qimmatbaho metallarni ajratib olish quvvatiga ega boʻlgan Kovuldi oltin saralash fabrikasining qurilishini ham koʻzdan kechirishdi. Qurilish jarayoni bilan tanishgan kombinat rahbariyati  tomonidan fabrikani belgilangan muddatda topshirish choralarini koʻrish hamda zarur texnologik uskunalarni vaqtida yetkazish lozimligi ta’kidlandi.
Toʻliq OKMKning oʻz kuchi va mutaxassislari tomonidan barpo etilayotgan ushbu fabrika ishga tushirilgach, kombinatning Angren va Chodakdagi fabrikalaridan keyingi uchinchi oltin saralash fabrikasi paydo boʻladi.

Инвестиционные проекты АГМК: контроль, темпы, ответственность
14 июня председатель правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Абдулла Хурсанов ознакомился с ходом реализации инвестиционных проектов и обсудил ключевые задачи с ответственными специалистами.
В первую очередь он посетил строительную площадку нового сернокислотного цеха №6 на цинковом заводе. Ознакомившись с текущим состоянием работ, руководитель дал ряд поручений по устранению выявленных недостатков и ускорению строительства.
Строительство и монтажные работы на объекте выполняют трест «Олмаликметаллургкурилиш» и управление специализированных ремонтных работ. Ввод нового цеха в эксплуатацию запланирован на текущий год. Цех вдвое сократит выбросы вредных газов в атмосферу, что положительно скажется на экологической обстановке. Кроме того, устаревшие электрофильтры ГК-30, ранее применявшиеся для очистки газа при производстве цинка и кислоты, будут заменены на современные фильтры от датской компании «FLSmidth».
В тот же день руководство и специалисты АГМК также посетили медную обогатительную фабрику-3. Здесь проверили ход пуско-наладочных работ и техническое состояние установленного оборудования. Ответственным лицам даны чёткие указания по ускорению поэтапного запуска предприятия в эксплуатацию. Подчёркнуто, что каждый участник проекта должен с полной ответственностью подходить к своей работе на всех этапах реализации этого крупного проекта.
Также была проведена проверка работ по строительству золотоизвлекательной фабрики «Каульды», которая предназначена для переработки сырья с месторождений «Каульды» и «Куйи-Кенжасай». В соответствии с проектной мощностью предприятие будет перерабатывать 200 тысяч тонн руды в год и извлекать драгоценные металлы. Руководство комбината дало поручения обеспечить своевременное завершение строительства и поставку необходимого оборудования.
Отметим, что новый объект полностью строится силами и специалистами самого АГМК. Это будет уже третья золотоизвлекательная фабрика комбината — после Ангренской и Чадакской.