08 Aprel 2025, 17:9 2181
Joriy yilning 8-aprel sanasida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Samaradorlik reytingi boʻyicha hisobotlarni baholashning yakuniy natijalari rasman e’lon qilindi.
Ta’kidlash joizki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 12-yanvardagi PQ-81-son Qaroriga muvofiq, maxsus Elektron platformaga (E-anticor.uz) 2024-yil davomida “Olmaliq KMK” AJ markaziy apparati hamda kombinat tarkibiy korxonalari tomonidan 2024-yil davomida amalga oshirilgan ishlarga oid kiritilgan hisobot va ma’lumotlar kiritilishi ta’minlandi.
Ta’kidlash joizki, hisobot (2024-yil davomida) davrida kombinat va uning tizimida, Geologiya vazirligi Komplayens xizmati hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mutasaddi xodimlari bilan hamkorlikda keng qamrovli ishlar amalga oshirildi.
Aynan ushbu hamkorlikning natijasida 2024-yil yakuni bilan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan ilk marotaba “Samaradorlik reytingi”da “YAXSHI” natija, yani 100 ballik imkoniyatdan 85 ballik natija qayd etilishiga erishildi va kombinat “Ko’k” rangli guruhdan “Yashil” guruhga oʻtildi. 2024-yilda osish koʻrsatkichi – 21 ballni tashkil qildi (2023-yilda - 64 ball qayd etilgan, 2022-yil yakuni bilan esa – 68 ball toplangan edi).
Xususan, 2024-yilning iyul oyida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktorining oʻrinbosari U.Tuxtasheva hamda katta inspektori B.Burxoniddinovlar ishtirokida kombinatning yuz nafardan ziyod rahbar xodimlari maxsus oqʻuv  kurslarida oʻqitildi va malakasi oshirildi.
2024-yilning sentaybr oyida O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi tomonidan ISO 37001-2016 xalqaro standarti talablarini tushuntirish maqsadida tashkil qilingan 4 kunlik maxsus seminarda kombinatning korrupsiyaga qarshi  kurashish  uchun  ma’sul xodimlari ham ishtirok etdilar.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ma’sul xodimi M.Madraximova bilan hamkorlikda iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun Korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha tarmogʻining Istanbul harakatlar rejasi doirasidagi 5-bosqich monitoring boʻyicha Yakuniy hisobotini tayyorlash ishlari amalga oshirildi.
Koʻp ming sonli “Olmaliq KMK” AJning ahil va mehnatkash jamoasi nomidan amaliy yordami va qoʻllab-quvvatlagani uchun Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi Komplayens xizmati xodimlariga hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi rahbariyati va xodimlariga samimiy minnatdorchilik bildiramiz.
Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan bildirilgan taklif va tavsiyalar asosida doimiy ravishda, kombinatda joriy etilgan tizimni yanada takomillashtirish hamda uning samaradorligini oshirish boʻyicha ishlar joriy yilda ham izchil davom ettiriladi.
“Samaradorlik reytingi”da yanada yuksak natijalarni qayd etish uchun kombinatning barcha kuch va imkoniyatlari safarbar etiladi.

08 April 2025, 17:9 2192
Almalyk mining and metallurgical complex showed a steady growth in the anti-corruption performance rating conducted by the anti-corruption agency. The official results for 2024 were published on 8 April 2025.
During the reporting period, the Central office and structural divisions of the plant regularly posted reports on the work done on the e-anticor.uz platform – in accordance with the requirements of the Decree of the president of the Republic of Uzbekistan No. PP-81 dated 12 January 2022.
As part of joint work with the Agency and the Compliance service of the Ministry of mining and geology of Uzbekistan, AMMC implemented a set of measures aimed at minimizing corruption risks. As a result, based on the results of 2024, the Complex for the first time received the status of a participant in the "green" category of the rating, scoring 85 points out of 100 possible. For comparison: 64 points were recorded in 2023, 68 in 2022.
The increase in the assessment was facilitated by targeted work with personnel. In July 2024, more than 100 managers of the Complex underwent training in special courses with the participation of representatives of the Anti-corruption Agency. In the autumn of the same year, the responsible employees of AMMC took part in a seminar on the ISO 37001:2016 standard, organized by the Ministry of mining and geology of Uzbekistan.
In addition, the plant took part in the preparation of the final report as part of the fifth stage of monitoring the OECD Istanbul Action Plan on Anti-Corruption policy for eastern Europe and Central Asia.
AMMC thanks the specialists of the Agency and the Compliance Service of the Ministry of Mining and Geology of Uzbekistan for their support and assistance. In 2025, work to improve the transparency and sustainability of internal processes will be continued. All resources will be directed towards further improvement of the anti-corruption system and achieving maximum results in the national ranking.