08 Aprel 2025, 17:9 2181
Joriy yilning 8-aprel sanasida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Samaradorlik reytingi boʻyicha hisobotlarni baholashning yakuniy natijalari rasman e’lon qilindi.
Ta’kidlash joizki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 12-yanvardagi PQ-81-son Qaroriga muvofiq, maxsus Elektron platformaga (E-anticor.uz) 2024-yil davomida “Olmaliq KMK” AJ markaziy apparati hamda kombinat tarkibiy korxonalari tomonidan 2024-yil davomida amalga oshirilgan ishlarga oid kiritilgan hisobot va ma’lumotlar kiritilishi ta’minlandi.
Ta’kidlash joizki, hisobot (2024-yil davomida) davrida kombinat va uning tizimida, Geologiya vazirligi Komplayens xizmati hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mutasaddi xodimlari bilan hamkorlikda keng qamrovli ishlar amalga oshirildi.
Aynan ushbu hamkorlikning natijasida 2024-yil yakuni bilan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan ilk marotaba “Samaradorlik reytingi”da “YAXSHI” natija, yani 100 ballik imkoniyatdan 85 ballik natija qayd etilishiga erishildi va kombinat “Ko’k” rangli guruhdan “Yashil” guruhga oʻtildi. 2024-yilda osish koʻrsatkichi – 21 ballni tashkil qildi (2023-yilda - 64 ball qayd etilgan, 2022-yil yakuni bilan esa – 68 ball toplangan edi).
Xususan, 2024-yilning iyul oyida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktorining oʻrinbosari U.Tuxtasheva hamda katta inspektori B.Burxoniddinovlar ishtirokida kombinatning yuz nafardan ziyod rahbar xodimlari maxsus oqʻuv  kurslarida oʻqitildi va malakasi oshirildi.
2024-yilning sentaybr oyida O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi tomonidan ISO 37001-2016 xalqaro standarti talablarini tushuntirish maqsadida tashkil qilingan 4 kunlik maxsus seminarda kombinatning korrupsiyaga qarshi  kurashish  uchun  ma’sul xodimlari ham ishtirok etdilar.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ma’sul xodimi M.Madraximova bilan hamkorlikda iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun Korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha tarmogʻining Istanbul harakatlar rejasi doirasidagi 5-bosqich monitoring boʻyicha Yakuniy hisobotini tayyorlash ishlari amalga oshirildi.
Koʻp ming sonli “Olmaliq KMK” AJning ahil va mehnatkash jamoasi nomidan amaliy yordami va qoʻllab-quvvatlagani uchun Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi Komplayens xizmati xodimlariga hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi rahbariyati va xodimlariga samimiy minnatdorchilik bildiramiz.
Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan bildirilgan taklif va tavsiyalar asosida doimiy ravishda, kombinatda joriy etilgan tizimni yanada takomillashtirish hamda uning samaradorligini oshirish boʻyicha ishlar joriy yilda ham izchil davom ettiriladi.
“Samaradorlik reytingi”da yanada yuksak natijalarni qayd etish uchun kombinatning barcha kuch va imkoniyatlari safarbar etiladi.

АГМК продемонстрировал высокие результаты в антикоррупционном рейтинге
Алмалыкский горно-металлургический комбинат показал уверенный рост показателей в рейтинге эффективности антикоррупционной деятельности, проводимом Агентством по противодействию коррупции. Официальные итоги за 2024 год были опубликованы 8 апреля 2025 года.
В течение отчетного периода центральный аппарат и структурные подразделения комбината регулярно размещали отчеты о проделанной работе на платформе E-anticor.uz — в соответствии с требованиями Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-81 от 12 января 2022 года.
В рамках совместной работы с Агентством и Службой комплаенса Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана на АГМК реализован комплекс мероприятий, направленных на минимизацию коррупционных рисков. В результате, по итогам 2024 года комбинат впервые получил статус участника «зеленой» категории рейтинга, набрав 85 баллов из 100 возможных. Для сравнения: в 2023 году было зафиксировано 64 балла, в 2022 — 68.
Повышению оценки способствовала целенаправленная работа с персоналом. В июле 2024 года более 100 руководителей комбината прошли обучение на специальных курсах при участии представителей Агентства по борьбе с коррупцией. Осенью того же года ответственные сотрудники АГМК приняли участие в семинаре по стандарту ISO 37001:2016, организованном Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана.
Кроме этого, комбинат принял участие в подготовке итогового отчета в рамках пятого этапа мониторинга Стамбульского плана действий ОЭСР по антикоррупционной политике для стран Восточной Европы и Центральной Азии.
АГМК благодарит специалистов Агентства и службы комплаенса Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана за поддержку и содействие. В 2025 году работа по повышению прозрачности и устойчивости внутренних процессов будет продолжена. Все ресурсы будут направлены на дальнейшее улучшение антикоррупционной системы и достижение максимальных показателей в национальном рейтинге.