+998 71 619 23 33Hukumat komissiyasining tegishli qaroriga asosan, joriy yilning 1-mayidan 31-mayiga qadar yurtimizda favqulodda vaziyatlarning oldini olishga qaratilgan “Dolzarb 30 kun” oyligi o‘tkazilmoqda. Ushbu oylik doirasida OKMK korxonalarida muntazam ravishda targ‘ibot tadbirlari va keng ko‘lamli o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etib kelinmoqda.
Xususan, Mis eritish zavodining Nazorat-o‘lchov asboblari va avtomatika sexi hududida kombinat obyektlarida favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish bo‘limi inspektorlari M.Mirzaxmedova va Sh.Turdaliyevlar ishtirokida amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Tadbir davomida Ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujinasi a’zolariga yong‘in xavfsizligi qoidalari tushuntirilib, birlamchi o‘t o‘chirish vositalaridan to‘g‘ri foydalanish ko‘nikmalari namoyish etildi.
Shuningdek, joriy yilning 6-may kuni “Olmaliqmetallqurilish” tresti hududida ham favqulodda vaziyatlarda to‘g‘ri harakat qilish bo‘yicha kompleks o‘quv mashg‘uloti bo‘lib o‘tdi. Unda trest rahbariyati va ishchilari, Fuqaro muhofazasi otryadi qutqaruvchilari hamda kombinat obyektlarida favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish bo‘limining 51-sonli yong‘in-qutqaruv qismi xodimlari qatnashdilar.
Tadbirda kombinat obyektlarida favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish bo‘limi boshlig‘i A.Axrorov tomonidan obyekt hududida yong‘in xavfsizligi qoidalariga rioya qilish hamda yuzaga kelayotgan yong‘inlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Ishtirokchilar shartli yong‘inni bartaraf etish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikda harakat qilishdi. Ssenariyga ko‘ra, yuzaga kelgan “yong‘in” Ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujinasi a’zolari va qutqaruvchilar tomonidan tezkorlik bilan o‘chirildi.
Mashg‘ulotlar yakunida xodimlarning shayligi tahlil qilinib, mutaxassislar tomonidan zarur tavsiyalar berildi. Bu kabi tadbirlardan ko‘zlangan asosiy maqsad — favqulodda vaziyatlar yuzaga kelganda xodimlarning tezkor qaror qabul qilish ko‘nikmalarini shakllantirish va bo‘linmalarning o‘zaro hamkorligini mustahkamlashdan iboratdir.

В подразделениях АГМК активно проходит месячник «Ударные 30 дней»
В соответствии с решением Правительственной комиссии с 1 по 31 мая текущего года в стране проводится месячник «Ударные 30 дней», направленный на предупреждение чрезвычайных ситуаций.
В рамках данной инициативы на предприятиях Алмалыкского горно-металлургического комбината на регулярной основе организуются профилактические мероприятия, практические занятия и масштабные учебные тренировки.
В частности, на территории цеха контрольно-измерительных приборов и автоматики медеплавильного завода прошли практические учения с участием инспекторов отдела по ликвидации чрезвычайных ситуаций на объектах комбината М. Мирзахмедова и Ш. Турдалиев. В ходе учений членам добровольной пожарной дружины были разъяснены правила пожарной безопасности, а также продемонстрированы навыки правильного использования первичных средств пожаротушения.
Кроме того, 6 мая текущего года на территории треста «Олмаликметаллкурилиш» состоялись комплексные учебные занятия по действиям в чрезвычайных ситуациях. В них приняли участие руководство и работники треста, спасатели отряда гражданской защиты, а также работники 51-й пожарно-спасательной части отдела по ликвидации чрезвычайных ситуаций на объектах комбината.
В ходе мероприятия начальник отдела по ликвидации чрезвычайных ситуаций на объектах комбината А. Ахроров подробно рассказал о необходимости строгого соблюдения правил пожарной безопасности и проинформировал о возникающих на производственных объектах случаях возгораний.
Согласно сценарию учений, участники отрабатывали совместные действия по ликвидации условного пожара. Возгорание было оперативно локализовано и устранено силами добровольной пожарной дружины и спасателей.
По итогам тренировок была проведена оценка готовности работников, а специалисты дали необходимые рекомендации по дальнейшему совершенствованию навыков.
Основная цель подобных мероприятий – формирование у работников навыков быстрого принятия решений в экстренных ситуациях и укрепление взаимодействия между подразделениями.