+998 71 619 23 33Ma'lumki, har yili may oyining uchinchi yakshanbasi O‘zbekiston konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni sifatida keng nishonlanib kelinadi. Bu yil ham Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi ushbu qutlug‘ sanani katta tantanalar bilan kutib olishdi.
Joriy yilning 19-may kuni OKMK sport majmuasida tashkil etilgan bayram tadbiri avvalida kombinat tarkibiy bo‘linmalarining o‘ziga xos paradi o‘tkazildi.
Shundan so‘ng, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov so‘z olib, barchani kasb bayrami bilan samimiy muborakbod etdi. - Kasb bayramimizni yuksak natijalar bilan qarshi olayapmiz. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoeyvning tashabbusi bilan kombinat jamoasi bugun ulkan mega loyiha - “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish ishlarini amalga oshirmoqda. Bu O‘zbekistondagi eng katta tarixiy jarayonlardan biridir. Hozirgi kunda megaloyiha doirasida yangi temiryo‘llar, aloqa tarmoqlari yangi stansiyalar qurib bitkazildi. Shuningdek, infratuzilma inshootlari birin-ketin foydalanishga topshirilmoqda. Jadal sur'atlarda 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishi davom ettirilayapti. Fabrikaning birinchi texnologik navbatini joriy yilning sentyabr oyida ishga tushirish niyatidamiz. Shuningdek, yangi metallurgiya kompleksi loyihasini bunyod etish ishlari ham boshlab yuborilgan, deydi - A.Xursanov. - Bularga parallel ravishda bugun 4-Mis boyitish fabrikasini loyihalashtirish ishlari ham amalga oshirilmoqda. 2022-yil yakunida Samarqand viloyatidagi Ingichka koni texnogen chiqindilarini qayta ishlashni yo‘lga qo‘ydik. Ayni paytda esa Jizzax viloyatidagi Uch-Quloch polimetall konini to‘liq tiklash maqsadida geologiya-qidiruv ishlari olib borilmoqda. Bu yangi loyihalarimizning hammasi nafaqat ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada oshiradi, balki minglab odamlarni ish bilan ta'minlaydi. E'tiborlisi, bugun kombinat faoliyati yanada kengayib bormoqda Mis va nodir metallardan chuqur qayta ishlanadigan mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu ishlarimiz xorijiy investorlarni ham qiziqtirayapti.
Tadbir davomida Toshkent viloyati hokimining o‘rinbosari Shukrulla Mahmudov ham konchi-metallurglarni kasb bayramlari bilan qutladi.
Ko‘p yillar davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilib kelayotgan 22 nafar ilg‘or ishchi-xodimlar turli darajadagi “Konchilik shuhrati” ko‘krak nishoni bilan, 40 nafar ishchi-xodim esa kombinat Faxriy Yorlig‘i bilan mukofotlanishdi. Shuningdek, 46 nafar ishchi-xodimga qimmatbaho sovg‘alari tuhfa etildi.
“Metallurg” madaniyat saroyining ijodiy guruhlari tomonidan tayyorlangan ajoyib raqslar barchaga manzur bo‘ldi.
O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artistlar Ravshan Komilov, Ilhom Farmanov, Ilyos Arabov, Mohichehra Shomurodovalar tomonidan ijro etilgan dilrabo taronalar barchaga bayramona kayfiyat ulashdi.
Shuningdek, Xalqaro tanlovlarning sovrindorlari Akjol Meldebekov, To‘lqin Tojiyev, Sabina Hamdamovalar tomonidan kuylangan qo‘shiqlar ham tomoshibinlarda katta tassurot qoldirdi.
Ayniqsa, taniqli xonanda Anvar Sobirov, xonanda Dilmurod Otajonov, estrada xonandalari Farrux Komilov, Sardor Toirov, Ruxshonalar tomonidan ijro etilgan sho‘x-shodon qo‘shiqlar barchani raqsga chorladi.
Taniqi so‘z ustasi, qiziqchi Valijon Shamsiyevning ichakuzdi hangomalari tomoshabinlarga xushkayfiyat ulashdi.
Tadbir so‘nggida an'anaviy tarzda o‘tkazilgan mushakbozlik tomoshalari mezbonu uzoq-yaqindan kelgan mehmonlarda yorqin taassurot qoldirdi.
Bayram tadbirlari bugun ham davom ettirilib, unda kombinat tarkibiy bo‘linmalarining o‘ziga xos texnika vositalari, mahsulotlar va maketlar ko‘rgazmasi tashkil etiladi. Xalq sayli tarzida bo‘ladigan bayram tadbirida sport musobaqalari ham o‘tkaziladi.

Трудовой коллектив АГМК отметил профессиональный праздник
Ежегодно третье воскресенье мая в нашей стране широко отмечается как День работников горнодобывающей и металлургической промышленности Узбекистана. Не стал исключением и нынешний год. В этом году трудовой коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината отметил профессиональный праздник с большим торжеством.
Так, 19 мая в спортивном комплексе АГМК состоялся большой гала-концерт с участием известных и заслуженных артистов страны.
Председатель правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», сенатор Абдулла Хурсанов от всего сердца поздравил всех тружеников комбината с праздником: «В этом году мы встречаем свой праздник с новыми результатами и перспективами. Благодаря инициативе Главы нашего государства Шавката Мирзиёева, коллективом комбината осуществляется грандиозный проект – разработка месторождения «Ёшлик I». Это одно из самых крупных исторических событий для всего Узбекистана. На сегодняшний день в рамках мегапроекта завершено строительство новых железнодорожных путей, контактных сетей и новых станций. Также поэтапно вводятся в эксплуатацию объекты инфраструктуры. Ведется самоотверженная работа по обеспечению пуска первой технологической линии 3-ей медной обогатительной фабрики в сентябре этого года. Также ускоренно ведется подготовка проекта по строительству нового металлургического комплекса. Параллельно начата работа по проектированию 4-ой медной обогатительной фабрики.  В конце 2022 года мы наладили переработку техногенных отходов Ингичкинского месторождения в Самаркандской области. В настоящее время ведутся геологоразведочные работы с целью полного восстановления работы на полиметаллическом руднике Уч-Кулач в Джизакской области. Все эти грандиозные проекты позволят не только значительно увеличить выпуск продукции, но и обеспечить работой тысячи людей. Пользуясь случаем, выражаю свою безмерную благодарность многотысячному трудовому коллективу, который круглосуточно, несмотря на сложные погодные условия, самоотверженно и добросовестно трудится на пути развития комбината и процветания нашей страны».
С профессиональным праздником горняков и металлургов также поздравил заместитель хокима Ташкентской области Шукрулла Махмудов.
После этого состоялась церемония награждения группы работников комбината, передовиков производства, много лет трудившихся в структурных подразделениях комбината. Так, 22 работника были награждены нагрудными знаками «Горняцкая слава» различной степени, 40 работников – почетными грамотами АГМК, 46 работникам вручили ценные подарки.
В рамках концертной программы выступили популярные артисты отечественной эстрады – Анвар Собиров, Дилмурод Отажонов, Фаррух Комилов, Сардор Тоиров, Рухшона, песни которых сопровождались прекрасными танцами коллективов художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург». Бурными аплодисментами встречены выступления заслуженных артистов страны Равшана Комилова, Ильхома Фарманова, Ильёса Арабова, Мохичехры Шомуродовой.
Известный юморист Валижон Шамсиев подарил гостям вечера незабываемые эмоции, позитив и хорошее настроение.