+998 71 619 23 33Ma'lumki, har yili may oyining uchinchi yakshanbasi O‘zbekiston konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni sifatida keng nishonlanib kelinadi. Bu yil ham Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi ushbu qutlug‘ sanani katta tantanalar bilan kutib olishdi.
Joriy yilning 19-may kuni OKMK sport majmuasida tashkil etilgan bayram tadbiri avvalida kombinat tarkibiy bo‘linmalarining o‘ziga xos paradi o‘tkazildi.
Shundan so‘ng, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov so‘z olib, barchani kasb bayrami bilan samimiy muborakbod etdi. - Kasb bayramimizni yuksak natijalar bilan qarshi olayapmiz. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoeyvning tashabbusi bilan kombinat jamoasi bugun ulkan mega loyiha - “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish ishlarini amalga oshirmoqda. Bu O‘zbekistondagi eng katta tarixiy jarayonlardan biridir. Hozirgi kunda megaloyiha doirasida yangi temiryo‘llar, aloqa tarmoqlari yangi stansiyalar qurib bitkazildi. Shuningdek, infratuzilma inshootlari birin-ketin foydalanishga topshirilmoqda. Jadal sur'atlarda 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishi davom ettirilayapti. Fabrikaning birinchi texnologik navbatini joriy yilning sentyabr oyida ishga tushirish niyatidamiz. Shuningdek, yangi metallurgiya kompleksi loyihasini bunyod etish ishlari ham boshlab yuborilgan, deydi - A.Xursanov. - Bularga parallel ravishda bugun 4-Mis boyitish fabrikasini loyihalashtirish ishlari ham amalga oshirilmoqda. 2022-yil yakunida Samarqand viloyatidagi Ingichka koni texnogen chiqindilarini qayta ishlashni yo‘lga qo‘ydik. Ayni paytda esa Jizzax viloyatidagi Uch-Quloch polimetall konini to‘liq tiklash maqsadida geologiya-qidiruv ishlari olib borilmoqda. Bu yangi loyihalarimizning hammasi nafaqat ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada oshiradi, balki minglab odamlarni ish bilan ta'minlaydi. E'tiborlisi, bugun kombinat faoliyati yanada kengayib bormoqda Mis va nodir metallardan chuqur qayta ishlanadigan mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu ishlarimiz xorijiy investorlarni ham qiziqtirayapti.
Tadbir davomida Toshkent viloyati hokimining o‘rinbosari Shukrulla Mahmudov ham konchi-metallurglarni kasb bayramlari bilan qutladi.
Ko‘p yillar davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilib kelayotgan 22 nafar ilg‘or ishchi-xodimlar turli darajadagi “Konchilik shuhrati” ko‘krak nishoni bilan, 40 nafar ishchi-xodim esa kombinat Faxriy Yorlig‘i bilan mukofotlanishdi. Shuningdek, 46 nafar ishchi-xodimga qimmatbaho sovg‘alari tuhfa etildi.
“Metallurg” madaniyat saroyining ijodiy guruhlari tomonidan tayyorlangan ajoyib raqslar barchaga manzur bo‘ldi.
O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artistlar Ravshan Komilov, Ilhom Farmanov, Ilyos Arabov, Mohichehra Shomurodovalar tomonidan ijro etilgan dilrabo taronalar barchaga bayramona kayfiyat ulashdi.
Shuningdek, Xalqaro tanlovlarning sovrindorlari Akjol Meldebekov, To‘lqin Tojiyev, Sabina Hamdamovalar tomonidan kuylangan qo‘shiqlar ham tomoshibinlarda katta tassurot qoldirdi.
Ayniqsa, taniqli xonanda Anvar Sobirov, xonanda Dilmurod Otajonov, estrada xonandalari Farrux Komilov, Sardor Toirov, Ruxshonalar tomonidan ijro etilgan sho‘x-shodon qo‘shiqlar barchani raqsga chorladi.
Taniqi so‘z ustasi, qiziqchi Valijon Shamsiyevning ichakuzdi hangomalari tomoshabinlarga xushkayfiyat ulashdi.
Tadbir so‘nggida an'anaviy tarzda o‘tkazilgan mushakbozlik tomoshalari mezbonu uzoq-yaqindan kelgan mehmonlarda yorqin taassurot qoldirdi.
Bayram tadbirlari bugun ham davom ettirilib, unda kombinat tarkibiy bo‘linmalarining o‘ziga xos texnika vositalari, mahsulotlar va maketlar ko‘rgazmasi tashkil etiladi. Xalq sayli tarzida bo‘ladigan bayram tadbirida sport musobaqalari ham o‘tkaziladi.

AMMC team celebrated the professional holiday
Every year, the third Sunday of May in our country is widely celebrated as the Day of workers of mining and metallurgical industry of Uzbekistan. This year was no exception. This year, the team of the Almalyk Mining and Metallurgical Combine celebrated their professional holiday with great triumph.
So, on May 19, the large gala concert was held at the AMMC sports complex with the participation of famous and honored artists of the country.
The Chairman of the Board of JSC Almalyk Mining and Metallurgical Combine, Senator Abdulla Khursanov heartily congratulated all the workers of the plant on the holiday: “This year we celebrate our holiday with new results and prospects. Thanks to the initiative of the Head of our state Shavkat Mirziyoyev, the team of the plant is implementing a grandiose project – development of the Yoshlik I field. This is one of the largest historical events for the whole of Uzbekistan. To date, the construction of new railway lines, contact networks and new stations has been completed as part of the megaproject. Infrastructure facilities are also being phased into operation. Selfless work is underway to ensure the launch of the first technological line of the 3rd copper concentrating plant in September this year. Also, the preparation of a project for the construction of a new metallurgical complex is being accelerated. In parallel, work began on the design of the 4th copper concentrating plant. At the end of 2022, we launched the processing of man-made waste from the Ingichki field in the Samarkand region. Geological exploration is currently underway to fully restore work at the Uch-Kulach polymetallic mine in the Jizzakh region. All these grandiose projects will not only significantly increase output, but also provide jobs for thousands of people. I would like to take this opportunity to express my immense gratitude to the workforce of many thousands, who around the clock, despite the difficult weather conditions, selflessly and conscientiously work on the path of the plant's development and the prosperity of our country.”
Shukrulla Makhmudov, Deputy Head of the Tashkent Region Administration, also congratulated the miners and metallurgists on their professional holiday.
After that, the award ceremony was held for a group of workers of the plant, leaders in production, who worked for many years in the structural divisions of the plant. Thus, 22 employees were awarded badges "Miner's Glory" of various degrees, 40 employees were awarded diplomas of the AMMC, 46 employees were presented with valuable gifts.
As part of the concert program, popular artists of the national stage performed - Anvar Sobirov, Dilmurod Otazhonov, Farrukh Komilov, Sardor Toirov, Rukhshona, whose songs were accompanied by beautiful dances of amateur art groups of the Metallurg Palace of Culture. The performances of Honored Artists of the country Ravshan Komilov, Ilkhom Farmanov, Ilyos Arabov, Mokhichekhra Shomurodova were greeted with thunderous applause.
The famous humorist Valijon Shamsiev gave the guests of the evening unforgettable emotions, positive emotions and good mood.