OKMK Ochiqlik indeksi-2023da birinchi
Bugun Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida Ochiqlikni taʼminlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda 2023-yil yakunlariga ko‘ra shakllantirilgan Ochiqlik indeksida davlat idoralari qayd etgan koʻrsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar jamoatchilikka eʼlon qilindi.
Ikkinchi bor eʼlon qilinayotgan Indeksda jami 103 ta (2022-yilda – 86 ta) davlat idoralari va tashkilotlari faoliyati qamrab olinib, 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirildi.
Baholash natijalariga ko‘ra, 31 ta idora va tashkilot “yashil” (71-100 ball), 43 tasi “sariq” (55-71 ball) va 29 tasi “qizil” (55 balldan past) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan.
E’tiborlisi, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati aksiaydorlik jamiyatlari oʻrtasida maksimum 88,3 baldan  86,8 ball olib 1-oʻrinni egalladi.
Shuningdek, Respublika davlat organlari va tashkilotlari orasida esa OKMK ikkinchi oʻringa loyiq koʻrildi.

+998 71 619 23 33Сегодня, 1 апреля, в Агентстве по противодействию коррупции состоялось заседание Комиссии по оценке эффективности и результативности проводимой работы в сфере обеспечения открытости.
В ходе заседания подробно обсуждены и обнародованы показатели, зафиксированные государственными учреждениями в индексе открытости по итогам 2023 года.
Индекс охватил деятельность 103 (в 2022 году – 86) государственных учреждений и организаций, и сформирован на основе 8 показателей, составленных из 84 критериев оценки.
По результатам оценки более 30 учреждений и организаций зафиксировали результат эффективности «зеленый» (71-100 баллов), 43 – «желтый» (55-71 балл) и 29 – «красный» (ниже 55 баллов).
Примечательно, что акционерное общество «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» с 86,8 баллами (максимальный показатель — 88,3) заняло первое место в Индексе открытости-2023 среди других акционерных обществ страны.