29 Noyabr 2023, 8:57 2255
Ayni kunlarda Janubiy Koreyaning Kyondju shahrida APMA-2023 Osiyo kukun metallurgiyasi bo‘yicha 6-xalqaro konferensiyasi va ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda.
27-noyabrda o‘z ishini boshlagan mazkur nufuzli tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining olimlari va mutaxassislari ham ishtirok etishayapti.
KPMA - Koreya kukun metallurgiya va materiallar assotsiatsiyasi (ishlab chiqaruvchilar uyushmasi) hamda KPMI - Koreya kukun metallurgiya va materiallar instituti (Ilmiy, akademik a'zolar uyushmasi) hamkorligida tashkil etilgan konferensiya va anjumani 30-noyabrga qadar davom etadi.
Ko‘rgazmada 38ta kukun va kukun detallarni ishlab chiqaruvchilar qatnashmoqda. Jumladan, Koreya, Yaponiya, Xitoy, Tayvan, Tayland, Hindiston kabi yirik ishlab chiqaruvchilar ishtirok etishayapti.
Konferensiyada esa Koreya, Yaponiya, Tayvan, Xitoy, Hindiston, Tayland, Shvetsiya kabi davlatlarning kukun metallurgiyasi sohasidagi olimlar va muhandislari qatnashishayapti. Mazkur xalqaro konferensiya sessiyalarida xalqaro miqyosdagi taniqli olimlarning kukun metallurgiya sohasidagi so‘nggi kashfiyotlari taqdim etilib, muhokama qilindi.
E'tiborli jihati, xalqaro anjumanda OKMK olimlari tomonidan taqdim etilgan “Nodir metall va mis asosida bimetall laminat changlatib sepish nishonini ishlab chiqish va xususiyatlari” ishlanmasi 115ta taqdimot ichida g‘olib deya topildi.

+998 71 619 23 33В эти дни в Кёнджу (Южная Корея), проходит 6-я Международная конференция и выставка Азиатской порошковой металлургии «APMA-2023».
Примечательно, что в этом престижном мероприятии принимают участие также специалисты и ученые Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Конференция, организованная KPMA – Корейской ассоциацией порошковой металлургии и материалов (Ассоциация производителей) и KPMI – Корейским институтом порошковой металлургии и материалов (ассоциация научных, академиков), будет проходить до 30 ноября.
В выставке принимают участие 38 крупных производителей порошков и изделий порошковой металлургии из таких стран, как Корея, Япония, Китай, Тайвань, Таиланд, Индия.
В конференции участвуют ученые и инженеры из Кореи, Японии, Тайваня, Китая, Индии, Таиланда и Швеции в области порошковой металлургии. В ходе сессий вниманию участников международного мероприятия были представлены последние открытия в области порошковой металлургии всемирно известных ученых.
Отрадно, что разработка ученых АГМК «Производство и характеристики биметаллического ламината мишени для напыления на основе редких металлов и меди» стала победителем среди 115 других разработок.