OKMK oliy ta’lim muassasalari va sanoat hamkorlari bilan aloqalarni mustahkamlamoqda
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati (OKMK) O‘zbekistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirishni davom ettirmoqda. Bu hamkorlik yuqori texnologiyali ishlab chiqarish sharoitlarida ishlashga tayyor bo‘lgan yosh mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.
Ta’lim muassasalari bilan o‘zaro hamkorlik kombinatga o‘zini malakali kadrlar bilan ta’minlash, talabalarga esa mintaqadagi eng yirik sanoat korxonalaridan birida amaliyot o‘tash imkonini beradi.
Jumladan, 21-oktyabr kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga Farg‘ona vodiysida faoliyat yuritib kelayotgan bir qator oliy ta'lim muassasalari rahbarlari, mutaxassislari hamda ushbu oliygohlarning sanoat hamkorlari bo‘lgan korxonalari vakillaridan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Xususan, Umid Turdaliev (Andijon mashinasozlik instituti), Farrux Muxtorov (Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Farg‘ona filiali), Nozimjon To‘ychiboev (Andijon iqtisodiyot va qurilish instituti), Sharibboy Ergashev (Namangan muhandislik-qurilish instituti), Odiljon Mamatkarimov (Namangan muhandislik-texnologiya instituti), O‘ktam Salomov (Farg‘ona politexnika instituti), Qurbanali Xoliqov (Namangan to‘qimachilik sanoati instituti), Rustambek Tojiev (Xalqaro oziq-ovqat texnologiyalari va muhandisligi instituti) va Muzaffar Maqsudov(Toshkent davlat texnika universitetining Qo‘qon filiali)lardan iborat delegasiya kombinat faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Tashrif buyurgan delegatsiya tarkibida yuqorida qayd etilgan oliy ta’lim muassasalarining sanoat hamkorlari bo‘lgan turli korxonalar vakillari ham bor edi. Delegatsiya OKMK bilan tanishuvini yuqori malakali muhandis mutaxassislar tayyorlaydigan muhandislik maktabiga tashrifdan boshladi. Maktabda ilg‘or o‘qitish usullari va amaliy mashg‘ulotlar qo‘llaniladi, bu esa o‘quvchilarga sohada ishlash uchun zarur bo‘lgan zamonaviy texnologiyalarni o‘zlashtirish imkonini beradi.
Muhandislik maktabidan soʻng mehmonlar kombinat muzeyiga tashrif buyurishdi va kombinat tarixi va faoliyati bilan tanishdilar.
Mehmonlar "Qalmoqqir" va "Yoshlik I" konlarining kuzatuv maydonchalarida ham boʻlishib, konlardagi ruda qazib olish jarayonlarini bevosita kuzatishdi.
Bundan tashqari, delegatsiya yangi 3-mis boyitish fabrikasi qurilishi va rudani qazib olish va qayta ishlash hajmini oshirishga qaratilgan "Yoshlik I" konini o‘zlashtirish bo‘yicha investitsiya loyihasining amalga oshirilishi bilan tanishdi. Yangi fabrikaning ishga tushirilishi qayta ishlash hajmini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi, bu esa o‘z navbatida mamlakatning jahon bozoridagi o‘rnini mustahkamlashga yordam beradi.
Shuningdek, mehmonlar OKMKda mahalliylashtirish dasturining asosiy ijrochisi bo‘lgan markaziy ta’mirlash-mexanika zavodida ham boʻlishdi. Mehmonlar korxonaning turli murakkablikdagi ta’mirlash va ishlab chiqarish vazifalarini bajarish uchun zamonaviy uskunalar jalb etilgan ishlab chiqarish quvvatlari bilan tanishdi. Zavodda qo‘llanilayotgan yuqori darajadagi avtomatlashtirish va innovatsion texnologiyalar delegatsiyada katta taassurot qoldirdi.
Tashrif davomida korxonalar vakillari OKMK ishlab chiqarishining ko‘lami va ulkan investitsiya loyihalari amalga oshirilayotganini ta’kidladilar. Ular o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga mutaxassislaridan batafsil javob oldilar, bu esa ularga kombinatning maqsadlari va rivojlanish istiqbollarini yaxshiroq tushunish imkonini berdi.

AMMC strengthens ties with universities and industrial partners
Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC) continues to develop cooperation with leading higher educational institutions of Uzbekistan. This partnership is aimed at training young specialists ready to work in high-tech production.
Interaction with educational institutions allows the Complex to provide itself with qualified personnel, and students to undergo practical training at one of the largest industrial enterprises in the region.
Thus, on October 21, a large delegation consisting of rectors and directors of various universities visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex: Umid Turdaliev (Andijan Institute of Mechanical Engineering), Farrukh Mukhtarov (Fergana branch of the Tashkent University of Information Technologies), Nozimjon Tuychiboev (Andijan Economic and Construction Institute), Sharibboy Ergashev (Namangan Civil Engineering Institute), Odiljon Mamatkarimov (Namangan Engineering and Technology Institute), Uktam Salomov (Fergana Polytechnic Institute), Kurbanali Kholikov (Namangan Institute of Textile Industry), Rustambek Tojiev (International Institute of Food Technology and Engineering) and Muzaffar Maksudov (Kokand branch of the Tashkent State Technical University).
The delegation that visited the Complex also included representatives of various enterprises that are industrial partners of the above-mentioned universities. The delegation began their acquaintance with AMMC with a visit to the engineering school, which trains highly qualified engineering specialists. The school uses advanced teaching methods and practical classes, which allows students to master modern technologies necessary for work in the industry.
The next stage of the program was a visit to the viewing platforms of the “Kalmakyr” and “Yoshlik I” mines, where the guests were able to clearly see the ore mining process.
In addition, the delegation got acquainted with the progress of construction of the new copper concentrator-3 and the implementation of the investment project for the development of the “Yoshlik I” deposit, which is aimed at increasing the volume of ore mining and processing. The commissioning of the new factory will significantly increase processing volumes, which in turn will help strengthen the country’s position in the global market.
The visit to the central repair and mechanical plant, which is the main executor of the Localization Program at AMMC, has ended. The guests got acquainted with its production facilities, where modern equipment is used to perform repair and production tasks of varying complexity. The high level of automation and innovative technologies used at the plant made a great impression on the delegation.
During the visit, representatives of the enterprises noted the impressive scale of AMMC production and the implementation of ambitious investment projects.