OKMK “shatakka olish” mexanizmi orqali mahalliy korxonlarni qoʻllab-quvvatlamoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 14–15-oktyabr kunlari Toshkent viloyatiga tashrifi davomida “Sanoat uchburchagi” dasturini ishlab chiqish hamda viloyatning 5 ta shahar va tumanlarida mahalliy ishlab chiqaruvchilarni “shatakka olish” tizimiga olish bo‘yicha topshiriq berilgan edi.
Mazkur topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida 2024-yil noyabr oyida Olmaliq shahrida kombinatning import mahsulotlari ko‘rgazmasi tashkil etildi. Sanoat yarmarkasida respublikadagi yirik mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan bir qatorda Angren, Olmaliq, Ohangaron shaharlari hamda Piskent va Ohangaron tumanlarida faoliyat yuritayotgan korxona vakillari ham ishtirok etishdi. Tadbir doirasida o‘tkazilgan muzokaralar davomida kombinat rahbariyati hamda bosh mutaxassislari korxonaga keltirilayotgan import mahsulotlar turi, texnik parametrlari, yillik talab hajmi va boshqa muhim maʼlumotlar haqida atroflicha maʼlumot berdilar.
Bugungi kunda OKMK “Sanoat uchburchagi” dasturi doirasida Toshkent viloyatida joylashgan bir nechta korxonalar bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda. Amalga oshirilgan chora-tadbirlar samarasi o‘laroq, joriy yilning 9 oy yakuniga qadar 25 ta korxona “shatakka olish” tizimiga olinib, 966 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Xususan, Ohangaron shahrida joylashgan “Steel pipe company” MCHJ QK OKMKga 600 tonnaga yaqin 5,3 milliard so’mlik mahsulot yetkazib berdi. Korxona tomonidan yetkazib berilgan mahsulotlar kombinatning asosiy ishlab chiqarish obyektlarida ishlatilmoqda. Mazkur korxona 2018-yil tashkil etilgan bo‘lib, tog‘ri chokli elektrpayvandlangan po‘lat quvurlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan. Oylik mahsulot tayyorlash hajmi 2 500 – 3 000 tonnani tashkil etib, OKMK bilan hamkorlik boshlangandan so‘ng, ushbu ko‘rsatkichlar 50-60 tonnaga oshgan.
Tadbirkorlik subyektlari va sanoat korxonalari o‘rtasida kooperatsiyani rivojlantirishga xizmat qilayotgan mazkur tashabbus, transport xarajatini 20-30 foizga, tannarxni esa 5-10 foizga kamayishini ta’minlaydi.  Xulosa qilib aytganda, Sanoat uchburchagi dasturi doirasidagi “shatakka olish” tizimi mahalliy korxonalarning iqtisodiy mustaqilligini mustahkamlash, yangi imkoniyatlar eshigini ochish va mamlakatimizda barqaror taraqqiyotni ta’minlashda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.

АГМК: поддерживая местные предприятия
В ходе визита Президента Республики Узбекистан в Ташкентскую область 14-15 октября 2024 года было дано поручение разработать программу «Промышленный треугольник» и внедрить систему поддержки местных производителей по принципу «взятие на буксир» в пяти городах и районах области.
Для реализации этой задачи в ноябре 2024 года в Алмалыке была организована выставка импортной продукции комбината. На промышленной ярмарке, помимо ведущих отечественных производителей, приняли участие предприятия из Ангрена, Алмалыка, Ахангарана, а также из Пскентского и Ахангаранского районов. В ходе переговоров руководство и специалисты комбината представили детальную информацию о видах импортируемой продукции, её технических характеристиках, годовых объемах потребности и других ключевых параметрах.
Сегодня АГМК в рамках программы «Промышленный треугольник» активно выстраивает партнерские отношения с рядом предприятий Ташкентской области. Благодаря предпринятым мерам только за 9 месяцев текущего года по принципу «взятие на буксир» было налажено сотрудничество с 25 предприятиями, которые произвели продукции на общую сумму 966 миллиардов сумов. Так, ООО СП «Steel Pipe Company», расположенное в Ахангаране, поставило комбинату около 600 тонн продукции на сумму 5,3 миллиарда сумов. Эта продукция уже используется на ключевых производственных объектах АГМК. Компания, основанная в 2018 году, специализируется на выпуске стальных прямошовных электросварных труб. Ежемесячный объем выпуска составляет 2 500-3 000 тонн, а после начала сотрудничества с комбинатом он вырос ещё на 50-60 тонн.
Инициатива, направленная на развитие производственной кооперации между предприятиями, позволяет сократить транспортные расходы на 20-30% и снизить себестоимость продукции на 5-10%. В целом, внедрение принципа «взятие на буксир» в рамках программы «Промышленный треугольник» играет важную роль в укреплении экономической устойчивости местных производителей, открывает новые перспективы для предпринимательства и способствует долгосрочному развитию экономики страны.