+998 71 619 23 33Joriy yilning 26-dekabr kuni “Metallurg” MSda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga qarashli sport jamoalarining 2024-yildagi musobaqalar natijalari bo‘yicha taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi (UFA) bosh kotibi Avaz Maksumov, O‘zbekiston Professional futbol ligasi direktori Diyor Imomxo‘jayev va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov ishtirok etdi.
Tadbir avvalida so‘z olgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov kombinat nafaqat ishlab chiqarish sohasida faol balki sportda ham ko‘plab olamshumul yutuqlarni qo‘lga kiritayotganini ta'kidladi. Ayniqsa, 2024-yil OKMK futbolchilari uchun ko‘plab zafarlar yili bo‘lganligini bildirdi. Abdulla Xursanov barchani kirib kelayotgan Yangi yil bayrami bilan samimiy muborakbod etar ekan, 2025-yilda ham kombinat rahbariyati tomonidan sport sohasi qo‘llab-quvvatlanishini ma'lum qildi.
Tadbirda so‘z olgan O‘zbekiston Professional futbol ligasi direktori Diyor Imomxo‘jayev OKMK rahbariyati tomonidan nafaqat futbolga balki shaxmat, gandbol, basketbol, kurash, karate, yengil atletika, pauerlifting, motokross kabi sport turlariga ham katta e'tibor qaratilayotgani tahsinga loyiqligini ta'kidladi. Ayniqsa, 2024-yilda bolalar futboliga qaratilayotgan e'tiborni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Shundan so‘ng, birin-ketin sportlarchilar e'tirof etildi.
Dastlab, sahnaga “Ayollar Oliy ligasi-2024”da ikkinchi o‘rinni egallagan “OKMK-W” ayollar futbol jamoasi taklif etildi. Ularga tantanali ravishda kumush medallar topshirildi.
Bu yilgi mavsumni turnir jadvalining 2-pog‘onasida yakunlagan OKMK U-21 jamoasi futbolchilari hamda murabbiylar shtabiga ham kumush medallar tantanali ravishda topshirildi.
So‘ngra, sahnaga O‘zbekiston Superligasida 2-o‘rinni egallab, kumush medalga sazovor bo‘lgan murabbiy Mirjalol Qosimov boshchiligidagi OKMK professional futbol klubi a'zolari taklif etilib, ularga kumush medallar taqdim qilindi.
Tadbirda, gandbol bo‘yicha OKMK erkaklar va ayollar jamoalarining erishgan yutuqlari e'tirof etildi. Har ikki jamoa ham bu yilgi mavsumda mamlakat chempionligini qo‘lga kiritishdi.
Oliy liga OKMK basketbol ayollar jamoasi ham mavsumni ko‘tarinki ruhda o‘tkazib O‘zbekiston Respublikasi chempionatida g‘olib bo‘lgani qayd etildi.
Tadbir davomida OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi jismoniy tarbiya va sport bo‘limi Karate-do seksiyasi a'zolaridan Zilola Ashirqulova, Sanjarbek Erkinov, Sitora Axilboyeva, yengil atletika seksiyasidan Dilnura Haydarova va Beknur Abdiqodirov, belbog‘li kurash bo‘yicha o‘tkazilgan Jahon chempionatida ishtirok etgan vakilimiz Sohibjon Boymatov va kurashchilar Diyorbek Abdunabiyev, Xudoyor Darobjonov, Eldor Jalilov, Behruz Ibrohimov, ko‘plab xalqaro musobaqalarda g‘olib bo‘lgan pauerliftingchilar Kemron Shirinov, Samandar Abduvoitov, Metin Gafurov, Yelena Xardinalarning erishayotgan yutuqlari yoshlarga motivatsiya berishi ta'kidlandi. Ayniqsa, OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi jismoniy tarbiya va sport bo‘limi shaxmat klubi a'zosi Shohjahon Sidiqov mart oyida O‘zbekiston chempionatida 3-o‘rinni egallashi, iyun oyida Osiyo chempionatida bronza medalni qo‘lga kiritgani, barchani g‘ururlantirgani qayd etildi. 2025-yilda ham OKMK tomonidan shaxmat sport turi bo‘yicha bir qator tadbirlar o‘tkazilishi, shaxmatchilar qo‘llab-quvvatlanishi aytib o‘tildi.
Ko‘plab xalqaro musobaqlarda mamlakatimiz sharafini himoya etib kelayotgan Andrey Sazonov boshchiligidagi OKMK motokrosschilari yutuqlari barchani faxrlantirishi ta'kidlandi.
OKMK futzal jamoasi mavsumni bronza medali bilan yakunlashdi. Ular ketma-ket 5 yil O‘zbekiston chempioni bo‘lishgan. Milliy chempionatimizda 3 karra kumush medalni qo‘lga kiritishgan. 2 karra superkubog egasiga aylangan. Tadbir davomida jamoa murabbiyi Aleksandr Petrovning mehnatlari ham e'tirof etildi.
Joriy yilning 14-sentyabr-6-oktyabr kunlari mamlakatimizda futzal bo‘yicha o‘tkazilgan jahon chempionati musobaqasiga amaliy yordam ko‘rsatgan OKMKga O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi mas'ullari tomonidan minnatdorchilik bildirilib, esdalik sovg‘asi topshirildi.
Shuningdek, tadbir davomida OKMK PFKga O‘zbekiston Professional futbol ligasi direktori Diyor Imomxo‘jayev tomonidan Feyr-pley sovrini ham taqdim etildi.
Taqdirlash marosimidan so‘ng, OKMK PFK mas'ullari ishtirokida 2024-yilda amalga oshirilgan ishlar hamda 2025-yil uchun belgilangan vazifalar yuzasidan hisobot-konferensiyasi o‘tkazildi.
Unda 2024-yilda jamoada amalga oshirilgan ishlar, xususan, jamoa qoshida tashkil etilgan futbol akademiyasining faoliyati, jamoa maqsadlari haqida ma'lumolar berildi.
Konferensiyada OAV vakillari va futbol muxlislari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi. Jumladan, muxlislar tomonidan kombinat sportchilari ishtirokida onkologik bemorlar qo‘llab-quvvatlash maqsadida xayriya futbol musobaqasini tashkil etish, Angrenda OKMK U-21 jamoasi o‘yinlarini o‘tkazish, safar o‘yinlarida ko‘proq muxlislar ishtirokini ta'minlash kabi takliflar bildirildi. Bu kabi takliflar mas'ullar tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi ta'kidlandi.
2024-yil kombinat sportchilari uchun samarali bo‘ldi. Kirib kelayotgan 2025-yilda ham sportchilarimiz jahon sport arenalarida mamlakatimiz bayrog‘ini ko‘klarga ko‘tarishiga ishonamiz.

+998 71 619 23 33On December 26, the Palace of Culture “Metallurg” hosted the awards ceremony for athletes of the Almalyk mining and metallurgical complex based on the results of the 2024 competitions.
The event was attended by the Director of the Professional Football League of Uzbekistan Diyor Imomkhujaev and the Chairman of Board of JSC “Almalyk MMC” Abdulla Khursanov.
At the beginning of the event, Abdulla Khursanov delivered a welcoming speech, noting that AMMC achieves outstanding success not only in production activities, but also in the sports arena. He paid special attention to the victories of football players in 2024, calling this year the year of triumphs. Congratulating everyone on the upcoming New Year, Abdulla Khursanov emphasized that in 2025 the management will continue to actively support the development of sports.
Director of the Professional Football League of the Republic of Uzbekistan Diyor Imomkhujaev highly appreciated the contribution of the plant to the development of various sports. He noted that the plant pays attention not only to football, but also to chess, handball, basketball, wrestling, karate, athletics, powerlifting and motocross. He especially emphasized the importance of supporting children's football in 2024.
After that, the official ceremony of honoring the athletes began.
The first to be invited to the stage was the women's football team "OKMK-W", which took second place in the "Women's Higher League-2024". The players were awarded silver medals. Silver was also received by the football players and coaching staff of the team "OKMK U-21", which finished the season in second place in the tournament table.
Then the awards were presented to the professional football club "OKMK" under the leadership of coach Mirjalol Kosimov. The team became the silver medalist of the Super League of Uzbekistan.
Loud applause was received by the men's and women's handball teams of AMMC, who became champions of the country this season. It was also noted that the AMMC women's basketball team finished the season on a high note, winning the title of champion of the Republic of Uzbekistan.
Representatives of other sports areas also received awards. Among them are members of the section of the physical culture and sports department of the AMMC workers' trade union council in karate-do Zilola Ashirkulova, Sanjarbek Erkinov and Sitora Akhilboeva, as well as track and field athletes Dilnura Khaidarova and Beknur Abdikodirov. The achievements of wrestlers such as Sokhibjon Boymatov, Diyorbek Abdunabiyev, Khudoyor Darobjonov, Eldor Jalilov and Behruz Ibrokhimov, champions of many international powerlifting competitions – Kemran Shirinov, Samandar Abduvoitov, Metin Gafurov and Elena Khardina were highly appreciated.
Particular attention was paid to chess player Shokhjakhon Sidikov, who won bronze medals at the Uzbekistan Championship and the Asian Championship, becoming the pride of the plant. The AMMC management promised to continue supporting chess players in 2025.
Motocross racers led by experienced coach Andrey Sazonov also received well-deserved words of recognition for their success in international competitions.
The AMMC futsal team, which finished the season with bronze medals, has become the champion of Uzbekistan five times over the past five years, won silver three times and won the Super Cup twice. Coach Alexander Petrov received words of gratitude for his contribution to the team's success.
The Football Association of Uzbekistan thanked the plant for its assistance in organizing the Futsal World Championship, which took place from September 14 to October 6, and presented a memorable gift.
The event ended with a reporting conference, where the results of 2024 were summed up and goals for 2025 were outlined.
Attention was paid to the activities of the football academy at the club, as well as the plans of the teams. The participants, including the representatives of the mass media and fans, received answers to their questions. Among the fans' proposals, the ideas of holding a charity football tournament to support cancer patients, organizing matches of the “OKMK U-21” team in Angren and increasing the number of fans at away games stood out. It is worth noting that all initiatives were supported by the management.
2024 was a busy and fruitful year for the athletes of the Almalyk mining and metallurgical complex. The management of the enterprise expressed confidence that 2025 will bring new victories, and the country's flag will once again fly in international arenas.