+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Germaniyaning “KfW IPEX-Bank GmbH” banki o‘rtasida bir necha yillardan buyon o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari izchil rivojlanib bormoqda. Ushbu strategik sheriklik korxonaning ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish hamda yirik investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirishda muhim moliyaviy drayver bo‘lib xizmat qilmoqda.
Mazkur hamkorlik doirasida OKMKga “KfW IPEX-Bank” banki Boshqaruv raisi Belgin Rudak, “Euler Hermes” sug‘urta agentligi hamda Germaniya Iqtisodiyot vazirligi vakillari tashrif buyurishdi.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov hamrohligida martabali mehmon “Qalmoqqir” va “Yoshlik-1” konlaridagi texnologik ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Delegatsiyaning navbatdagi manzili joriy yilning 16-mart kuni rasman ishga tushirilgan 3-Mis boyitish fabrikasi bo‘ldi. Korxonada bugungi kunda kuniga 800 tonnadan ziyod mis konsentrati ishlab chiqarilmoqda. Mazkur ko‘rsatkich texnologik quvvatlarning bosqichma-bosqich o‘zlashtirilishi natijasida har oy barqaror ravishda o‘sib bormoqda.
Fabrikaning eng muhim afzalliklaridan biri — uning yuqori texnologik darajada jihozlanganidir. Bu yerda dunyoning tog‘-kon uskunalari ishlab chiqaruvchi yetakchi kompaniyalari — “Metso Outotec”, “FLSmidth”, “Weir Minerals” va “Siemens”ning innovasion yechimlari asosida yagona integratsiyalashgan texnologik majmua yaratilgan. Korxonaga o‘rnatilgan zamonaviy texnologik uskunalar va raqamli avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi ishlab chiqarishda inson omili ta’sirini kamaytirib, jarayonlarning yuqori aniqlikda hamda xavfsiz boshqarilishini ta’minlamoqda.
Tashrif davomida xorijlik mehmonlar “Metallurg” madaniyat saroyida ham bo‘lib, bu yerda tashkil etilgan to‘garaklar faoliyati bilan tanishdilar va kombinat muzeyini ko‘zdan kechirdilar.
Uchrashuvlar yakunida tomonlar o‘rtasidagi istiqboldagi hamkorlik aloqalari va yangi qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Tashrif davomida “KfW IPEX-Bank GmbH” banki boshqaruvi raisi Belgin Rudak xonim kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalarini e’tirof etdi.
Ma’lumot uchun: 2023-yilning sentyabr oyida OKMK va Germaniyaning “KfW IPEX-Bank GmbH” banki o‘rtasida yangi Mis eritish kompleksi qurilishini moliyalashtirishni tashkil etish bo‘yicha qiymati 2,55 milliard dollarlik strategik mandat shartnomasi imzolangan.

22 June 2026, 10:33 388
For several years, Almalyk Mining and Metallurgical Complex and the German bank KfW IPEX-Bank GmbH have been steadily developing a mutually beneficial partnership.
This strategic partnership serves as an important financial driver for expanding the company's production capacity and successfully implementing major investment projects.
As part of the further development of this cooperation, the delegation led by Mrs. Belgin Rudak, Chairperson of the Board of KfW IPEX-Bank GmbH, visited the AMMC, along with representatives of Euler Hermes insurance agency and the German Ministry of Economics.
Accompanied by Abdulla Khursanov, Chairman of the Board of JSC “Almalyk MMC”, the guests were introduced to the production processes implemented at the “Qalmaqir” and “Yoshlik I” mines.
The next stop on the program was a visit to the Copper Processing Plant No. 3, officially commissioned on 16 March of this year. Today, the plant produces over 800 tons of copper concentrate per day. This figure is steadily increasing monthly as it gradually ramps up to design capacity.
One of the plant's key advantages is its high level of process equipment. It has been designed as a single, integrated production complex based on innovative solutions from leading global mining equipment manufacturers – Metso Outotec, FLSmidth, Weir Minerals and Siemens. Modern process equipment and digital, automated control system significantly reduce the impact of human error, ensuring highly precise, efficient, and safe production processes.
During the visit, the foreign guests also visited the “Metallurg” Palace of Culture, where they learned about the existing clubs and the Complex museum exposition.
Following the meetings, the parties discussed in detail the prospects for further cooperation, as well as the financing of new joint projects. Belgin Rudak, Chair of Board of KfW IPEX-Bank GmbH, praised the investment projects being implemented at the plant.
For reference: in September 2023, AMMC and the German bank KfW IPEX-Bank GmbH signed the strategic mandate agreement worth US$2.55 billion to organize financing for the construction of a new copper smelter.