+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Germaniyaning “KfW IPEX-Bank GmbH” banki o‘rtasida bir necha yillardan buyon o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari izchil rivojlanib bormoqda. Ushbu strategik sheriklik korxonaning ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish hamda yirik investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirishda muhim moliyaviy drayver bo‘lib xizmat qilmoqda.
Mazkur hamkorlik doirasida OKMKga “KfW IPEX-Bank” banki Boshqaruv raisi Belgin Rudak, “Euler Hermes” sug‘urta agentligi hamda Germaniya Iqtisodiyot vazirligi vakillari tashrif buyurishdi.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov hamrohligida martabali mehmon “Qalmoqqir” va “Yoshlik-1” konlaridagi texnologik ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Delegatsiyaning navbatdagi manzili joriy yilning 16-mart kuni rasman ishga tushirilgan 3-Mis boyitish fabrikasi bo‘ldi. Korxonada bugungi kunda kuniga 800 tonnadan ziyod mis konsentrati ishlab chiqarilmoqda. Mazkur ko‘rsatkich texnologik quvvatlarning bosqichma-bosqich o‘zlashtirilishi natijasida har oy barqaror ravishda o‘sib bormoqda.
Fabrikaning eng muhim afzalliklaridan biri — uning yuqori texnologik darajada jihozlanganidir. Bu yerda dunyoning tog‘-kon uskunalari ishlab chiqaruvchi yetakchi kompaniyalari — “Metso Outotec”, “FLSmidth”, “Weir Minerals” va “Siemens”ning innovasion yechimlari asosida yagona integratsiyalashgan texnologik majmua yaratilgan. Korxonaga o‘rnatilgan zamonaviy texnologik uskunalar va raqamli avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi ishlab chiqarishda inson omili ta’sirini kamaytirib, jarayonlarning yuqori aniqlikda hamda xavfsiz boshqarilishini ta’minlamoqda.
Tashrif davomida xorijlik mehmonlar “Metallurg” madaniyat saroyida ham bo‘lib, bu yerda tashkil etilgan to‘garaklar faoliyati bilan tanishdilar va kombinat muzeyini ko‘zdan kechirdilar.
Uchrashuvlar yakunida tomonlar o‘rtasidagi istiqboldagi hamkorlik aloqalari va yangi qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Tashrif davomida “KfW IPEX-Bank GmbH” banki boshqaruvi raisi Belgin Rudak xonim kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalarini e’tirof etdi.
Ma’lumot uchun: 2023-yilning sentyabr oyida OKMK va Germaniyaning “KfW IPEX-Bank GmbH” banki o‘rtasida yangi Mis eritish kompleksi qurilishini moliyalashtirishni tashkil etish bo‘yicha qiymati 2,55 milliard dollarlik strategik mandat shartnomasi imzolangan.

АГМК и банк KfW IPEX-Bank: стратегическое партнёрство выходит на новый уровень
Между Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом и немецким банком KfW IPEX-Bank GmbH на протяжении ряда лет последовательно развивается взаимовыгодное сотрудничество.
Это стратегическое партнёрство служит важным финансовым драйвером для наращивания производственных мощностей предприятия и успешной реализации крупных инвестиционных проектов.
В рамках дальнейшего развития сотрудничества АГМК посетила делегация во главе с председателем правления банка KfW IPEX-Bank GmbH госпожой Бельгин Рудак, а также представители страхового агентства Euler Hermes и Министерства экономики Германии.
В сопровождении председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдуллы Хурсанова гости ознакомились с технологическими процессами, реализуемыми на рудниках «Кальмакыр» и «Ёшлик I».
Следующим пунктом программы стало посещение медной обогатительной фабрики-3, официально введённой в эксплуатацию 16 марта текущего года. Сегодня предприятие производит свыше 800 тонн медного концентрата в сутки. Этот показатель стабильно растётежемесячно по мере поэтапного освоения проектных мощностей.
Одним из ключевых преимуществ фабрики является её высокий уровень технологической оснащённости. Здесь создан единый интегрированный производственный комплекс на основе инновационных решений ведущих мировых производителей горнодобывающего оборудования – Metso Outotec, FLSmidth, Weir Minerals и Siemens. Современное технологическое оборудование и цифровая автоматизированная система управления позволяют значительно снизить влияние человеческого фактора, обеспечивая высокоточную, эффективную и безопасную организацию производственных процессов.
В ходе визита зарубежные гости также посетили Дворец культуры «Металлург», где ознакомились с работой действующих кружков и экспозицией музея комбината.
По итогам встреч стороны подробно обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества, а также вопросы финансирования новых совместных проектов. Председатель правления KfW IPEX-Bank GmbH Бельгин Рудак высоко оценила реализуемые на комбинате инвестиционные проекты.
Для справки: в сентябре 2023 года между АГМК и немецким банком KfW IPEX-Bank GmbH было подписано стратегическое мандатное соглашение стоимостью 2,55 млрд долларов США по организации финансирования строительства нового медеплавильного комплекса.