+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Finlandiyaning Metso kompaniyasi bilan ko‘p yillardan buyon o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda.
Jumladan, 2024-yil avgust oyida Yangi qurilayotgan metallurgiya majmuasiga dunyoning ilg‘or kompaniyalari tomonidan zamonaviy texnologiyalarni tadbiq qilish maqsadida OKMK va Metso kompaniyasi o‘rtasida uskunalar va loyiha xizmatlarini yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Mazkur hamkorlik aloqalari doirasida joriy yilning 22-aprel kuni Metso kompaniyasining Yevropa va Markaziy Osiyo hududi bo‘yicha prezidenti Reno Lapoynt OKMKga tashrif buyurdi.
OKMK rahbariyati va Reno Lapoynt o‘rtasida o‘tkazilgan muzokaralar chog‘ida 3- va 4-mis boyitish fabrikalari, metallurgiya loyihasi, 1- va 2-mis boyitish fabrikalarining ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish va kengaytirish masalalari muhokama etildi.
Samimiy ruhda o‘tkazilgan do‘stona uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish bo‘yicha ham kelishib olindi.

Расширяется сотрудничество АГМК и компании «Metso»
Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК) на протяжении многих лет поддерживает взаимовыгодные партнерские отношения с финской компанией «Metso».
В частности, в августе 2024 года между АГМК и «Metso» были подписаны контракты на поставку оборудования и предоставление проектных услуг для нового строящегося металлургического комплекса. Это сотрудничество направлено на внедрение передовых технологий от ведущих мировых производителей.
В рамках развития сотрудничества, 22 апреля текущего года комбинат посетил президент «Metso» по региону Европа и Центральная Азия Рено Лапойнт.
Во время переговоров с руководством АГМК обсуждались вопросы модернизации и расширения производственных мощностей медных обогатительных фабрик № 1 и 2, а также перспективы медных обогатительных фабрик № 3 и 4, а также металлургического проекта.
В ходе встречи, прошедшей в тёплой и дружественной атмосфере, стороны подтвердили стремление к дальнейшему укреплению и развитию сотрудничества.