OKMK va “Navoiyuran” DK: Raqamli transformatsiya bo‘yicha hamkorlik
Dastlab, OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov, kombinatdagi raqamlashtirish bo‘yicha soha mutaxassislari hamda “Navoiyuran” DKning raqamlashtirish bo‘yicha mas'ullari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda kombinatda Raqamli transformatsiya yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha mehmonlarga batafsil ma'lumotlar berilib, taqdimotlar o‘tkazildi.
- 2022-yil mobaynida kombinatda raqamli transformatsiya qilish doirasida 48 ta loyiha (23 ta reja, 25 ta rejadan tashqari) amalga oshirildi. Shulardan boshqaruv va biznes jarayonlari 25 ta, infratuzilmani takomillashtirish 6 ta, kon-transport kompleksi 6 ta va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish 11 ta loyiha. 2023-yilda 40 dan ortiq loyiha va vazifalarni amalga oshirish belgilangan. Shundan 17 tasi amalga oshirildi (boshqaruv va biznes jarayonlari – 5 ta, infratuzilma hamda kiberxavfsizlikni takomillashtirish – 4 ta, ishlab chiqarishni boshqarish – 2 ta va texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish – 6 ta), - deydi Abdulla Azizov. - Masalan, boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish va ish yuritish jarayonini raqamlashtirish maqsadida Avtotransport va logistikani boshqarish tizimini (Transport Management System) joriy etish evaziga 1000 dan ortiq avtotransport va texnikalardan foydalanish samaradorligi 4 foizga oshirildi va yiliga 70 foiz (1,1 mln varaq) tejash imkoniyati yaratildi.
Qog‘ozsiz ish yuritish (Paperless work) va OKMKda yagona identifikatsiya tizimi konsepsiyasiga muvofiq, kombinatda 36 mingdan ortiq xodimlar yangi ID-kartalar bilan ta'minlash evaziga “E-Talon” axborot tizimi bo‘linmalarda ishga tushirildi. Natijada oyiga 700 mingdan ortiq qog‘oz talon, muhrlash, tarqatish qisqartirilib, hisobot shakllantirish vaqti 7 martaga tezlashtirildi. Shuningdek, “Jurnallar” axborot tizimida 20 dan ortiq elektron shablonlari yaratildi. Tizim kombinatda 70 foizga qog‘oz jurnallarni elektron formatda yuritish, ma'lumotlarni tahlil qilish imkonini yaratdi.
Interaktiv dashbordlar (BI) axborot tizimi yordamida ishlab chiqarish va biznes jarayonlaridan, shuningdek, turli avtomatlashtirilgan tizimlardan avtomatik ravishda “onlayn” ma’lumotlarni jamlash va qayta ishlash tezligi 80 foizga oshirildi. 6 ta turdagi qog‘oz hisobotlari elektron shaklga o‘tkazilib, ularni shakllantirish vaqti 3 barobarga qisqardi.
Kombinat xodimlarini asosiy ish joyidan ajralmagan holda onlayn o‘qitishga mo‘ljallangan “Learning management system” dasturiy ta'minoti ishga tushirilib, yiliga 10 mingdan ortiq xodim onlayn o‘qitiladi va xarajatlar 15 foizgacha qisqartiriladi.
Bundan tashqari, raqamli arxiv (qog‘oz sarfi 25 foizga kamaytirildi), loyiha boshqarish tizimi (tahlil qilish va nazorat oborish, hamda 20 foizga boshqaruv samaradorligi oshirildi), “Yoshlik-I” konida yangi raqamli radiostansiya (100 ta transport va 35 ta xodim radioaloqa bilan ta'minlandi) va “Kochbuloq”, “Semg‘uron” hamda “Qayrog‘ach” shaxtalarida IP telefoniya (10 km optik tola aloqa liniyalari yotqizildi) joriy etildi.
Ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va zamonaviy axborot tizimlarini qo‘llash maqsadida Mis boyitish fabrikasida 27 ta zamonaviy raqamli tenzometrik tarozilari o‘rnatildi va texnologik jarayonda ruda vaznini o‘lchash aniqligi 99,8 foizgacha oshirildi. Shuningdek, 7-monoseksiyani texnologik jarayonini avtomatlashtirish maqsadida 405 ta nazorat va o‘lchov asboblari va 26 ta boshqaruv javonlari o‘rnatilib, signallari yuqori darajadagi dispetcherlik punkti bilan integratsiya qilindi. Bundan tashqari, 320 ta dozator nasoslari va 14 ta yangi reagent rezervuarlari sozlanib, ishga tushirildi.
Mis eritish zavodida “Metso-Outotec” va “Engineering Dobersek” kompaniyalari mutaxassislari bilan birgalikda Vanyukov pechi va Sulfat kislota sexining boshqaruv tizimi, nazorat va o‘lchov asboblarining uzluksiz ishlashi ta'minlandi.
Xondiza boyitish fabrikasida tegirmonlarni avtomatik boshqaruvini (SAU-3M) joriy qilish doirasida 100 foizga nazorat va o‘lchov asboblari javonlari yangilandi, operator tomonidan uskunalarning holati to‘g‘risida ma'lumoti, shuningdek, texnologik reglamentdan chetga chiqishni nazorat qilish imkoniyati yaratildi.
Mehmonlar tashrif davomida Qalmoqqir kon boshqarmasida, Mis boyitish fabrikasida bo‘lishib, yuqorida taqdim etilgan ma'lumotlarning amaldagi ifodasini guvohi bo‘lishdi.
Tashrif davomida kombinatda raqamli transformatsiya yo‘nalishida joriy etilgan tizimlar, shu jumladan, ERP, SCADA, LIMS, SAP tizimlari hamda ishlab chiqarish jarayonlari va ma'lumotlarini monitoring va analitik tahlil dasturlari bilan yaqindan tanishishdi.
- Bugun tashrifimiz davomida raqamlashtirish bo‘yicha ko‘plab ma'lumotlar olishga erishdik. Hozirda korxonamizda raqamlashtirishga katta e'tibor qaratilgan. Kombinatda qilinayotgan ishlar bilan tanishar ekanmiz hali raqamlashtirish bo‘yicha ko‘plab amalga oshiradigan ishlarimiz bor ekan. Kombinatdan raqamlashtirish bo‘yicha dasturiy tizimlarni ham harid qilishni rejalashtirdik. Yana bir xayron qoldiradigan jihati OKMKda raqamlashtirish jarayoni tezkorlikda amalga oshirilayotir. Bu esa oz fursatlarda o‘zining samarasini berayotgani tahsinga loyiq. Kelgusida OKMK bilan hamkorligimizni yanada mustahkamlaymiz. Kombinat mutaxassislarini ham bizning korxonamizga taklif etamiz. Ular bizdagi sohada amalga oshirilayotgan ishlarga baho berishadi - deydi “Navoiyuran” DK bosh direktorining tranformasiya bo‘yicha o‘rinbosari Hasan Haydarov.
Mehmonlar shuningdek, yangi barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasining qurilish jarayoni bilan ham tanishishdi.
Mazkur tashrifdan ko‘zlangan maqsad Prezidentning 2022-yil 14-iyuldagi “2022-2030 yillarda “Navoiyuran” davlat korxonasida uranni qazib olish, qayta ishlash hajmlarini oshirish hamda uni transformasiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta'minlashdan iborat bo‘lib, mehmonlarga kombinatda raqamli transformasiya yo‘nalishida olib borilayotgan ishlar tanishtirildi.

АГМК и ГП «Навоийуран»: сотрудничество в сфере цифровой трансформации
17 августа текущего года Алмалыкский горно-металлургический комбинат посетила делегация из представителей государственного предприятия «Навоийуран», ведущих деятельность в сфере цифровизации.
В исполнительном аппарате комбината состоялась встреча заместителя председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по цифровизации Абдуллы Азизова, профильных специалистов комбината с представителями государственного предприятия «Навоийуран».
В ходе встречи гостям была представлена информация о работах, проводимых в рамках цифровой трансформации АГМК. Как рассказал А. Азизов, в течение прошлого года года на комбинате было реализовано 48 проектов (23 из них плановые, 25 – внеплановые) в этом направлении. Это проекты, связанные с совершенствованием систем управления бизнес-процессами, автоматизации горно-транспортного комплекса и автоматизации производства. В нынешнем году намечена реализация более 40 проектов и других задач. Из них уже реализовано 17 (управление бизнес-процессами – 5, инфраструктура и кибербезопасность – 4, управление производством – 2 и автоматизация технологических процессов – 6). К примеру, в целях повышения эффективности системы управления и цифровизации делопроизводства в управлении автомобильного транспорта была внедрена информационная система управления автотранспортом и логистикой (Transport Management System), посредством которой осуществляется контроль за более чем 1 000 единицами транспортных средств и техники. Также полностью в электронном виде осуществляется подача и прием заявок на транспорт.
В соответствии с концепцией безбумажного делопроизводства (Paperless work) и единой системы идентификации на АГМК внедрена информационная система «E-Talon», в рамках которой более чем 36 тысяч работников обеспечены новыми ID-картами. В результате этого сокращен объем бумажных работ, а процесс формирования отчетности теперь занимает времени меньше чем в 7 раз. В информационной системе «Журналы» создано более 20 электронных шаблонов. Система позволила вести 70% бумажных журналов в электронном виде и анализировать данные.
Благодаря информационной системе интерактивных дашбордов (BI) скорость автоматического сбора и обработки «онлайн» информации производственных и бизнес-процессов, а также различных автоматизированных систем увеличилась на 80%. Оцифрованы 6 видов бумажных отчетов, что сократило время их формирования в 3 раза.
Также внедрены: цифровой архив (на 25% сокращен расход бумаги); система управления проектом (на 25% повышена эффективность упарвления, ведения анализа и контроля); новая цифровая радиостанция на карьере «Ёшлик I» (100 единиц транспорта и 35 работников обеспечены радиосвязью); IP телефония в шахтах «Кочбулак», «Семгурон» и «Кайрагач» (проложены линии оптоволоконной связи протяженностью 10 км).
В целях автоматизации производственных процессов и применения современных информационных систем на медной обогатительной фабрике было установлено 27 современных цифровых тензометрических весов. Это позволило достичь точности измерения веса руды в технологическом процессе до 99,8%. Также в целях автоматизации технологического процесса седьмой моносекции установлено 405 контрольно-измерительных приборов и 26 шкафов управления. Отрегулировано и введено в эксплуатацию 320 дозаторных насосов и 14 новых резервуаров для реагентов.
Совместно со специалистами компаний «Metso-Outotec» и «Engineering Dobersek» обеспечена бесперебойная работа системы управления, контрольно-измерительных приборов печи Ванюкова и сернокислотного цеха медеплавильного завода.
В рамках внедрения автоматического управления мельницами (САУ-3М) в рудоуправлении «Хандиза» полностью обновлены шкафы контрольно-измерительных приборов, что создало возможность оператору контролировать отклоненя от технологического регламента и наблюдать за состоянием технологического оборудования.
В ходе визита гости также посетили рудоуправление «Кальмакыр», медную обогатительную фабрику, где воочию смогли наблюдать за работой всех информационно-технологических систем, внедренных в рамках цифровизации.
Так, представители делегации подробно ознакомлены с системами «ERP», «SCADA», «LIMS», «SAP», а также с программами мониторинга и анализа производственных процессов и данных.
- «Сегодня нам удалось стать свидетелями активных работ, проводимых на АГМК в сфере информационных технологий. В настоящее время на нашем предприятии большое внимание уделяется процессам цифровизации производства. В ходе визита мы нам удалось подчерпнуть для себя много нового и полезного. Также мы решили приобрести у АГМК программные системы для дальнейшего внедрения их у себя. Еще один важный момент, на который мы обратили внимание, это то, что процессы цифровизации на АГМК протекают довольно быстро. И это окупается при относительно небольших затратах. Мы планируем и дальше укреплять наше сотрудничество с комбинатом», - поделился своими впечатлениями от визита заместитель генерального директора ГК «Навоийуран» по трансформации Хасан Хайдаров.
Следует отметить, что целью данного визита является обеспечение исполнения Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 июля 2022 года № ПП-319 «О мерах по увеличению объемов добычи, переработки урана и трансформации Государственного предприятия «Навоийуран» в 2022-2030 годах».