OKMK va NFC kompaniyasi hamkorligining yangi bosqichlari
Dastavval Mehmonlar malakali kadrlar tayyorlashga ixtisoslashgan OKMK Muhandislik maktabida bo’lishib, u yerda tinglovchilar uchun yaratilgan shart-shaoirtlarni ko’zdan kechirishdi va dual ta’lim tizimi haqidagi savollariga mutaxassislardan batafsil javob oldilar.
Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlarida amalga oshirilayotgan ma’danlarni qazish hamda tashish jarayonlari delegatsiya a’zolarining katta qiziqishiga sabab bo’ldi.
OKMK va Xitoy kompaniyasi rahbarlari o’rtasidagi uchrashuv davomida tog‘-kon sanoatida innovatsion texnologiyalarni qo‘llash, investitsiyaviy loyihalarni birgalikda moliyalashtirish va yangi ob'ektlarni barpo etish masalalari muhokama qilindi. Xorijlik mehmonlar OKMKning ulkan ishlab chiqarish salohiyatini yuqori baholashib, konlarni o‘zlashtirishda zamonaviy muhandislik yechimlarini taqdim etishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Tan Yaoyu NFC Xitoy kompaniyasi bosh direktori: - Biz bundan ikki yil avval OKMKga tashrif buyurgan edik. Bugun guvohi bo’ldikki shu qisqa vaqt ichida korxonangizda ulkan loyihalar amalga oshirilibdi. Ayniqsa yangi konlarning o’zlashtirilishi bizni hayratga soldi. O’ylaymizki, kompaniyalarimiz o’rtasidagi do’stlik aloqalari asosida sizning bilim va imkoniyatlaringiz, bizning tajribamiz uyg’unlik kasb etib, kelgusida ma’dan qazib olish, boyitish va jarayonlarga ekologik xavfsiz texnologiyalarni joriy etish borasidagi hamkorlik munosabatlarini mustahkamlaymiz.
Ma’lumot uchun: China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. 1983-yilda tashkil etilgan bo’lib, u metallurgiya resurslarini rivojlantirish hamda xalqaro loyihalarni boshqarishda yetakchilardan sanaladi. Rangli metallurgiya sohasida loyihalash, xarid qilish, qurish, kadrlar tayyorlashdan tortib, geologik qidiruv, konchilik, ma’danlarni saralash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha boʻlgan butun boshli texnologik zanjirni qamrab olgan mazkur kompaniyaning salohiyati nihoyatda yuqori. Dunyoning 20 dan ortiq mamlakatlarida 30 ta filialiga ega boʻlgan ushbu xorijiy kompaniya, bugungi kunda 11,92 million tonna mis zaxirasi, 1,4 million tonna mis eritish quvvati hamda yillik 1,48 million tonna metall ishlab chiqarish hajmi bilan ajralib turadi.
Shuningdek, poytaxtimizda bo‘lib o‘tayotgan Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ hamda Xitoy Xalq Respublikasining “China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd.” kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolandi.
Mazkur hamkorlik doirasida reagentlar ishlab chiqarishni birgalikda tashkil etish, ikkilamchi resurslarni qayta ishlash hamda maʼdan tarkibidan qimmatbaho metallarni ajratib olish kabi muhim yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalar amalga oshirilishi belgilandi.
OKMK va Xitoyning yetakchi NFC kompaniyasi o‘rtasidagi muloqot tog‘-kon sanoatida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam bo‘ldi. Dunyo miqyosida ulkan resurs va tajribaga ega korxona bilan turli yo’nalishlardagi sheriklik kombinatning global metallurgiya bozoridagi mavqeini yanada mustahkamlaydi desak mubolag’a bo’lmaydi.

+998 71 619 23 33АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» последовательно развивает партнерские отношения с ведущими мировыми компаниями для успешной реализации крупных инвестиционных проектов, внедрения современных технологических решений и применения передового международного опыта в производственной деятельности.
15 июня этого года комбинат посетила делегация одной из крупнейших и наиболее авторитетных компаний горнодобывающей отрасли Китая – China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. (NFC).
В ходе визита гости прежде всего ознакомились с деятельностью инженерной школы АГМК, специализирующейся на подготовке высококвалифицированных кадров. Представителям китайской компании продемонстрировали созданные для обучения условия, а специалисты подробно рассказали о действующей на комбинате системе дуального образования и ответили на все интересующие вопросы.
Особый интерес у членов делегации вызвали работы по добыче и транспортировке руды, которые ведутся на рудниках «Кальмакыр» и «Ёшлик I».
В рамках встречи руководства АГМК и «NFC» стороны обсудили перспективы внедрения инновационных технологий в горнодобывающей промышленности, совместного финансирования инвестиционных проектов, а также строительства новых производственных объектов. Представители китайской компании высоко оценили масштаб производственного потенциала комбината и выразили готовность предложить современные инженерные решения для дальнейшего освоения месторождений.
Генеральный директор компании «NFC» Тан Яоюй отметил:
- Мы посещали АГМК два года назад. Сегодня мы стали свидетелями того, насколько масштабные преобразования произошли на предприятии за столь короткий срок. Особенно впечатляет активное освоение новых месторождений. Уверен, что благодаря сложившимся дружеским отношениям между нашими компаниями ваши возможности и знания в сочетании с нашим опытом позволят укрепить сотрудничество в сфере добычи и обогащения руд, а также внедрения экологически безопасных технологий на производстве.
Для справки: компания China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. была основана в 1983 году и сегодня является одним из мировых лидеров в области освоения металлургических ресурсов и управления международными проектами. Компания располагает полным производственно-технологическим циклом в сфере цветной металлургии – от проектирования, закупок, строительства и подготовки кадров до геологоразведочных работ, добычи полезных ископаемых, обогащения руды и выпуска готовой продукции. «NFC» имеет более 30 филиалов в свыше 20 странах мира. В настоящее время компания располагает запасами меди в объеме 11,92 млн тонн, мощностями по выплавке 1,4 млн тонн меди в год и ежегодно производит около 1,48 млн тонн металлопродукции.
Кроме того, в рамках проходящего в столице Ташкентского международного инвестиционного форума между АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» и компанией China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. было подписано соглашение о сотрудничестве. Документ предусматривает реализацию совместных проектов по ряду стратегически важных направлений, включая организацию производства реагентов, переработку вторичных ресурсов и извлечение драгоценных металлов из рудного сырья.
Развитие диалога между АГМК и ведущей китайской компанией «NFC» стало важным шагом на пути укрепления взаимовыгодного сотрудничества в горнодобывающей отрасли. Партнерство с предприятием, обладающим значительными ресурсами, передовыми технологиями и богатым международным опытом, безусловно, будет способствовать дальнейшему укреплению позиций комбината на мировом рынке металлургической продукции.