OKMK va NFC kompaniyasi hamkorligining yangi bosqichlari
Dastavval Mehmonlar malakali kadrlar tayyorlashga ixtisoslashgan OKMK Muhandislik maktabida bo’lishib, u yerda tinglovchilar uchun yaratilgan shart-shaoirtlarni ko’zdan kechirishdi va dual ta’lim tizimi haqidagi savollariga mutaxassislardan batafsil javob oldilar.
Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlarida amalga oshirilayotgan ma’danlarni qazish hamda tashish jarayonlari delegatsiya a’zolarining katta qiziqishiga sabab bo’ldi.
OKMK va Xitoy kompaniyasi rahbarlari o’rtasidagi uchrashuv davomida tog‘-kon sanoatida innovatsion texnologiyalarni qo‘llash, investitsiyaviy loyihalarni birgalikda moliyalashtirish va yangi ob'ektlarni barpo etish masalalari muhokama qilindi. Xorijlik mehmonlar OKMKning ulkan ishlab chiqarish salohiyatini yuqori baholashib, konlarni o‘zlashtirishda zamonaviy muhandislik yechimlarini taqdim etishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Tan Yaoyu NFC Xitoy kompaniyasi bosh direktori: - Biz bundan ikki yil avval OKMKga tashrif buyurgan edik. Bugun guvohi bo’ldikki shu qisqa vaqt ichida korxonangizda ulkan loyihalar amalga oshirilibdi. Ayniqsa yangi konlarning o’zlashtirilishi bizni hayratga soldi. O’ylaymizki, kompaniyalarimiz o’rtasidagi do’stlik aloqalari asosida sizning bilim va imkoniyatlaringiz, bizning tajribamiz uyg’unlik kasb etib, kelgusida ma’dan qazib olish, boyitish va jarayonlarga ekologik xavfsiz texnologiyalarni joriy etish borasidagi hamkorlik munosabatlarini mustahkamlaymiz.
Ma’lumot uchun: China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. 1983-yilda tashkil etilgan bo’lib, u metallurgiya resurslarini rivojlantirish hamda xalqaro loyihalarni boshqarishda yetakchilardan sanaladi. Rangli metallurgiya sohasida loyihalash, xarid qilish, qurish, kadrlar tayyorlashdan tortib, geologik qidiruv, konchilik, ma’danlarni saralash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha boʻlgan butun boshli texnologik zanjirni qamrab olgan mazkur kompaniyaning salohiyati nihoyatda yuqori. Dunyoning 20 dan ortiq mamlakatlarida 30 ta filialiga ega boʻlgan ushbu xorijiy kompaniya, bugungi kunda 11,92 million tonna mis zaxirasi, 1,4 million tonna mis eritish quvvati hamda yillik 1,48 million tonna metall ishlab chiqarish hajmi bilan ajralib turadi.
Shuningdek, poytaxtimizda bo‘lib o‘tayotgan Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ hamda Xitoy Xalq Respublikasining “China Nonferrous Metal Industry’s Foreign Engineering and Construction Co., Ltd.” kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolandi.
Mazkur hamkorlik doirasida reagentlar ishlab chiqarishni birgalikda tashkil etish, ikkilamchi resurslarni qayta ishlash hamda maʼdan tarkibidan qimmatbaho metallarni ajratib olish kabi muhim yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalar amalga oshirilishi belgilandi.
OKMK va Xitoyning yetakchi NFC kompaniyasi o‘rtasidagi muloqot tog‘-kon sanoatida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam bo‘ldi. Dunyo miqyosida ulkan resurs va tajribaga ega korxona bilan turli yo’nalishlardagi sheriklik kombinatning global metallurgiya bozoridagi mavqeini yanada mustahkamlaydi desak mubolag’a bo’lmaydi.

+998 71 619 23 33JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Complex” consistently develops partnerships with leading global companies to successfully implement major investment projects, introduce modern technological solutions, and apply advanced international practices in production operations.
On 15 June of this year, the delegation from China Nonferrous Metal Industry's Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. (NFC), one of the largest and most reputable companies in the Chinese mining industry, visited the Complex.
During the visit, the guests first learned about the operations of AMMC engineering school, which specializes in training highly qualified personnel. The representatives from the Chinese company were shown the training facilities, and specialists explained in detail the dual education system operating at the Complex and answered all their questions.
Ore mining and transportation operations at the Qalmaqir and Yoshlik I mines were of particular interest to the delegation.
During the meeting between the management of AMMC and NFC, the parties discussed the prospects for implementing innovative technologies in the mining industry, jointly financing investment projects, and constructing new production facilities. The representatives of the Chinese company praised the scale of the Complex production potential and expressed their willingness to offer modern engineering solutions for the further development of the deposits.
General Director of NFC Tang Yaoyu noted:
"We visited AMMC two years ago. Today, we witnessed the extensive transformation the company has undergone in such a short period of time. The active development of new deposits is particularly impressive. I am confident that, thanks to the established friendly relations between our companies, your capabilities and knowledge, combined with our experience, will strengthen our cooperation in ore mining and beneficiation, as well as the implementation of environmentally friendly production technologies."
For reference: China Nonferrous Metal Industry's Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. was founded in 1983 and is today one of the world leaders in metallurgical resource development and international project management. The company covers the full production and technological cycle in non-ferrous metallurgy, from design, procurement, construction, and personnel training to geological exploration, mining, ore beneficiation and finished product manufacturing. NFC has over 30 branches in over 20 countries. The company currently holds copper reserves of 11.92 million tons, has the smelting capacity of 1.4 million tons of copper per year and produces approximately 1.48 million tons of metal products annually.
Furthermore, at the Tashkent International Investment Forum held in Tashkent, JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Complex” and China Nonferrous Metal Industry's Foreign Engineering and Construction Co., Ltd. signed the cooperation agreement. The document provides for the implementation of joint projects in a number of strategically important areas, including the organization of reagent production, recycling of secondary resources, and the extraction of precious metals from ore.
The development of dialogue between AMMC and the leading Chinese company NFC has become an important step toward strengthening mutually beneficial cooperation in the mining industry. This partnership with the company possessing significant resources, advanced technologies, and extensive international experience will undoubtedly contribute to further strengthening the Complex position in the global metallurgical market.