OKMK va “O‘zeltexsanoat” uyushmasi hamkorligida mahsulotlar ishlab chiqiladi
Joriy yilning 25-iyul kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining bir guruh mas'ullari hamda mutaxassislari “O‘zeltexsanoat” uyushmasi tarkibidagi bir qator korxonalarda bo‘lishdi.
Ayni paytda OKMK va uyushma bilan hamkorlikda mahalliylashtirish dasturi ustida ishlar olib borilmoqda.
Uyushma mas'ullari bilan kukun metallurgiya usulidagi detallarni mahalliylashtirish masalasi muhokama qilindi.
Jumladan, Chirchiq shahridagi birlashmada xorijdan import qilinadigan mahsulotlarni mahalliylashtirish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Uyushma mas'ullari bilan birgalikda dastur ishlab chiqilib, kukun metallarugiya asosida mahsulotlar tayyorlash bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.
Maishiy texnika ishlab chiqarish zavodida aynan qaysi mahsulotlarga qanday detallarni mahalliylashtirish lozimligi o‘rganildi.
O‘rganishlar davomida oshxona vityajkasi ventilyatorining bir modeliga yiliga 100 ming dona detalga ehtiyoj borligi aniqlandi.
Hozirda uyushmaning har bir korxonasi mutaxassislarimiz tomonidan o‘rganib borilmoqda va mahalliylashtirilishi lozim bo‘lgan detallarning ro‘yhati shakllantirilmoqda.
Ro‘yxat shakllantirilib bo‘lganidan so‘ng, ushbu mahsulotlar Chirchiq shahridagi birlashmada ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Bu “Olmaliq KMK” AJ Nodir metallar va qattiq qotishmalarni ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasining rivojlantirish va yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish” dasturi asosida amalga oshiriladi.

Cooperation with “Uzeltekhsanoat” Association in production of country-specific products
On July 25 of the current year, a group of specialists from Almalyk Mining and Metallurgical Complex visited a number of enterprises of “Uzeltehsanoat” Association.
AMMC is currently working with this association to discuss the local content of parts produced by powder metallurgy.
Specialists of the Complex and the association have developed a program according to which the Rare Metals and Hard Alloys Research and Production Association of AMMC will manufacture products using powder metallurgy.
Also, AMMC specialists, having visited a factory producing household appliances, studied which parts should be localized. The study found that one model of kitchen hood requires the production of 100,000 parts per year.
Currently, representatives of the Complex visit the enterprises of the association and form a list of parts subject to import phaseout. Once the list is ready, production of the required products will be set up at the RPA.
These works will be carried out under the program “Rare Metals and Hard Alloys Research and Production Association of Almalyk MMC JSC and mastering of new products”