OKMK va “O‘zeltexsanoat” uyushmasi hamkorligida mahsulotlar ishlab chiqiladi
Joriy yilning 25-iyul kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining bir guruh mas'ullari hamda mutaxassislari “O‘zeltexsanoat” uyushmasi tarkibidagi bir qator korxonalarda bo‘lishdi.
Ayni paytda OKMK va uyushma bilan hamkorlikda mahalliylashtirish dasturi ustida ishlar olib borilmoqda.
Uyushma mas'ullari bilan kukun metallurgiya usulidagi detallarni mahalliylashtirish masalasi muhokama qilindi.
Jumladan, Chirchiq shahridagi birlashmada xorijdan import qilinadigan mahsulotlarni mahalliylashtirish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Uyushma mas'ullari bilan birgalikda dastur ishlab chiqilib, kukun metallarugiya asosida mahsulotlar tayyorlash bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.
Maishiy texnika ishlab chiqarish zavodida aynan qaysi mahsulotlarga qanday detallarni mahalliylashtirish lozimligi o‘rganildi.
O‘rganishlar davomida oshxona vityajkasi ventilyatorining bir modeliga yiliga 100 ming dona detalga ehtiyoj borligi aniqlandi.
Hozirda uyushmaning har bir korxonasi mutaxassislarimiz tomonidan o‘rganib borilmoqda va mahalliylashtirilishi lozim bo‘lgan detallarning ro‘yhati shakllantirilmoqda.
Ro‘yxat shakllantirilib bo‘lganidan so‘ng, ushbu mahsulotlar Chirchiq shahridagi birlashmada ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Bu “Olmaliq KMK” AJ Nodir metallar va qattiq qotishmalarni ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasining rivojlantirish va yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish” dasturi asosida amalga oshiriladi.

Сотрудничество с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» в производстве локализованной продукции
25 июля текущего года группа специалистов Алмалыкского горно-металлургического комбината посетила ряд предприятий Ассоциации «Узэлтехсаноат».
В настоящее время АГМК ведет совместную работу с данной ассоциацией, в рамках которой обсуждается вопрос локализации деталей, получаемых методом порошковой металлургии.
Специалисты комбината и ассоциации разработали программу, согласно которой в научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов АГМК будет изготовляться продукция с применением порошковой металлургии.
Также специалисты АГМК, побывав на заводе по производству бытовой техники, изучили, какие именно детали следует локализовать. В ходе изучения установлено, что для одной модели кухонной вытяжки необходимо производить 100 тысяч деталей в год.
В настоящее время представители комбината посещают предприятия ассоциации и формируют перечень деталей, подлежащих импортозамещению. После того, как перечень будет готов, будет налажено производство необходимой продукции на НПО.
Данные работы будут осуществляться по программе «Развитие научно-производственного объединения по производству редких металлов и твердых сплавов АО «Алмалыкский ГМК» и освоение им новой продукции».