+998 71 619 23 33Bugun poytaxtimizda O‘zbekiston-Xitoy biznes forumi tashkil etilib, forum doirasida “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusining 10 yilligiga bag‘ishlangan tadbirning ochilish marosimi hamda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha konferensiya o‘tkazildi.
Konferensiyada Chin yurti hamda mamlakatimizning iqtisodiy salohiyati namoyish etildi.
Mazkur nufuzli tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati va mas'ullari ham ishtirok etishdi.
Tadbir davomida OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov hamda “Shangdong Gold Group Co., Ltd” kompaniyasi bosh direktori o‘rinbosari Van Liszyun o‘rtasida “O‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi” imzolandi.
Memorandumda mis, rux va boshqa metallarni chuqur qayta ishlash, mineral resurslarni rivojlantirish, mis, rux, kadmiy, molibden, volfram va boshqa nodir metallarga asoslangan yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqish kabi masalalar o‘rin olgan.
Shuningdek, ushbu hujjatga ko‘ra, o‘zaro hamkorlikda iqtidorli texnik mutaxassislarni tayyorlash masalasi ham belgilangan.
Ushbu kompaniya vakillari joriy yilning 4-sentyabr kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurib, o‘zaro hamkorlik aloqalarini muhokama etishgan edi.
Jumladan, uchrashuvda mis va boshqa qimmatbaho metallarni chuqur qayta ishlash orqali mahsulotlar olish kabi yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Mehmonlar shuningdek, Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlarida hamda yangi barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasida bo‘lib, u yerdagi jarayonlar bilan tanishishdi.
Ma'lumot uchun: "Shangdong Gold Group Co., Ltd” kompaniyasi oltin ishlab chiqarish sohasida yetakchi bo‘lib, Xitoyda oltin ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha 2-o‘rinda turadi. Kompaniya to‘liq ishlab chiqarish zanjirini yaratgan. Xususan, qidiruv ishlari, qazib olish, foydali qazilmalarni boyitish, chuqur qayta ishlash va oltin tarkibli mahsulotlarni sotish shular jumlasidandir.

+998 71 619 23 33Today, September 5, the Uzbek-Chinese business forum was held in Tashkent, within the framework of which an event was held on the occasion of the 10th anniversary of the Belt and Road Initiative and a conference on cooperation and exchange between China (Shandong) and Uzbekistan.
The purpose of these events was to promote the joint use of the opportunities of the Belt and Road, further enhance the benefits of cooperation, increase the level of cooperation, and open a new space for mutually beneficial cooperation at the local level between Shandong Province and Uzbekistan.
The management and senior officials of Almalyk Mining and Metallurgical Plant JSC also took part in this prestigious event.
During the event, Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC Abdulla Khursanov and Deputy General Director of Shandong Gold Group Co., Ltd Wang Lijun signed a memorandum of understanding and cooperation.
The document includes such issues as deep processing of copper, zinc and other metals, development of mineral resources, production of new types of products based on copper, zinc, cadmium, molybdenum, tungsten and other rare metals.
According to this document, the task of jointly training talented technical specialists is also defined.
Representatives of this company visited the Almalyk Mining and Metallurgical Plant on September 4 of this year and discussed issues of establishing cooperation.
In particular, during the meeting, the issue of obtaining products through deep processing of copper and other precious metals was discussed.
Guests from China also visited the observation decks of the Kalmakyr mine and the Yoshlik I deposit, as well as the copper concentration plant No. 3 under construction.
For reference: Shandong Gold Group Co., Ltd is a Chinese company specializing in gold mining, ore processing, gold production, mining management and mining investment. The company is the second largest gold producer in China by output.