OKMK va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi bilan hamkorlik
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida mis ishlab chiqarish zanjirining boshlang‘ich nuqtasidan yani kondan madanlarni qazib olishdan tortib, to uni eritishgacha bo‘lgan jarayonni kuzatishingiz mumkin. Mavjud texnologiya murakkab, ammo uni yanada rivojlantirish borasida bugun kombinat dunyoning yetakchi korxonalari bilan manfaatli hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘ymoqda.
Bu yilning o‘zida kombinatga Germaniya, Koreya, Birlashgan Arab Amirliklari, Finlandiya, Buyuk Britaniya, Qozog‘iston, Tojikiston kabi davlatlaridan bir guruh mas'ul va mutaxassislar tashrif buyurishdi. Bundan kombinat jahon hamjamiyati e'tiborida ekanligini ko‘rishimiz mumkin.
Joriy yilning 6-sentyabr kuni esa Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining (JICA) vakillari OKMKda bo‘lishdi.
Dastavval mehmonlar dunyo bo‘yicha eng yirik konlar qatoridan joy olgan Kalmoqqir konining tarixi, ma'danlarni qazib olish va tashish, uning zahirasi, kelajakdagi istiqbolli rejalari to‘g‘risidagi batafsil ma'lumotlarga ega bo‘ldilar.
Navbatdagi manzil Mis ertish zavodi bo‘ldi. Bunda delegatsiya a'zolari rangli va nodir metallar ishlab chiqarish, misni eritish, toshqollarni qayta ishlash texnologiyasi bilan tanishdilar.
Yaponiya delegatsiyasining tashrifidan ko‘zlangan asosiy maqsad bug‘ va fotokatalizdan hamda uglevodorod konlaridan arzonroq usulda vodorod ishlab chiqarish yo‘nalishida hamkorlikka erishishdan iborat.
Yaponiyaning “Kyushu” universiteti olimlari uchun quyoshli kunlar yiliga 246 kundan oshiq bo‘lgan O‘zbekiston tadqiqot o‘tkazish uchun keng imkoniyatlar ochib beradi: xususan, OKMK Mis eritish zavodi toshqollaridagi temirfayalit birikmasi xom ashyo sifatida qiziqish uyg‘otgan. Bu esa vodorod ishlab chiqarish jarayonida fotokatalizator o‘rnida ishlatilishi mumkin.
Ma'lumot uchun Yaponiyaning “Kyushu” universiteti olimlari faoliyatining asosiy yo‘nalishi, birinchi navbatda, vodorodni muqobil usullari orqali olish, sanoat uchun zarur bo‘lgan nodir metallarni ishlab chiqarish va atmosferaga chiqayotgan uglerod ikki okisdi tashlanmalarini kamaytirish hisoblanadi.
Ushbu loyihalarni amalga oshirish hamda barqaror rivojlanish uchun JICA, ixtisoslashtirilgan ilmiy texnologik tadqiqotlar SATREPS tashkiloti bilan hamkorlik qiladi.
Shuningdek, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentlik vakillari taklif qilgan texlogiyaning imkoniyatlari yutuq va kamchiliklariga bag‘ishlangan yig‘lish ham bo‘lib o‘tdi. Unda kombinat mutaxassislari va mehmonlar o‘zaro fikr almashishdi. Bundan tashqari kombinat mutaxassislarining malakasini oshrish uchun Yaponiya universitetlarida kvotalar sonini ko‘paytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Muxtasar aytganda xalqaro tajribani o‘rganish va maqbul texnologiyani tanlab ishlab chiqarishga joriy etish ortidan iqtisodiy samaradorlikka erishiladi. Bu esa taraqqiyotning muhim omilidir.

Делегация JICA – на АГМК
Алмалыкский горно-металлургический комбинат – это большая цепочка различных производств: от добычи руды до выпуска готовой продукции. Существующая технология сложна, поэтому в целях ее дальнейшего развития комбинат устанавливает взаимовыгодное сотрудничество с ведущими предприятиями мира.
Только в этом году АО «Алмалыкский ГМК» посетили делегации из таких стран, как Германия, Корея, Объединенные Арабские Эмираты, Финляндия, Великобритания, Казахстан, Таджикистан. А на днях, 6 сентября, на АГМК побывали представители Японского агентства международного сотрудничества (JICA).
Сначала гости получили подробную информацию об истории одного из крупнейших рудников мира - «Кальмакыр», его запасах, добыче и транспортировке руды, планах на будущее.
Следующим пунктом экскурсии стал медеплавильный завод, где члены делегации ознакомились с технологией производства цветных и редких металлов.
Основная цель визита японской делегации - установление сотрудничества в направлении удешевления производства водорода из пара и методом фотокатализа, а также вовлечением сырья истощенных месторождений углеводородов.
Для ученых университета Кюсю Узбекистан, где солнечные дни составляют более 246 дней в году, открывает широкие возможности для исследований: в частности, интерес в качестве сырья вызвали шлаки медеплавильного завода АГМК. Отходы металлургического производства можно использовать как фаялитовое сырьё при производстве фотокатализаторов для получения водорода.
Для информации: основным направлением деятельности ученых университета Кюсю является получение водорода альтернативными методами, производство редких металлов, необходимых для различных отраслей промышленности, а также снижение выбросов углекислого газа в атмосферу.
Для реализации этих проектов, устойчивого развития, содействия международным исследованиям, направленным на решение глобальных проблем, JICA совместно с Японским агентством по науке и технологиям финансирует программу правительства Японии SATREPS.
Также состоялась встреча, в ходе которой обсуждались используемая технология производства водорода в НПО ПРМиТС и предложенная учеными университета Кюсю. Специалисты комбината и гости обменялись мнениями по этому поводу. Кроме того, с руководством JICA рассматривался вопрос об увеличении количества квот в японских университетах для повышения квалификации специалистов комбината.
В связи с проявленным интересом профессорами Кюсю к производству водорода на АГМК, для гостей также был организован визит в НПО ПРМиТС.