+998 71 619 23 33O‘zbekiston Respublikasi Kasbiy ta’lim agentligi va Yoshlar ta’limi agentligi hamkorligida tashkil etilgan Prezident sovrini uchun "Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari" kasbiy mahorati milliy tanlovining viloyat bosqichi va Respublika bosqichi o‘z nihoyasiga yetdi.
E’tiborlisi ushbu tanlovda OKMK Markaziy ta’mirlash mexanika zavodining Temirchilik-payvandlash sexi elektrogazpayvandchilari Husniddin Mamatqulov va Sanjar Bakirovlar ishtirok etishib samarali natijalarni qayd etishdi.
Xususan, Husniddin va Sanjar o‘z kasb yo‘nalishi bo‘yicha tanlovning viloyat bosqichida faxrli ikkinchi o‘rinni egallashdi.
Tanlovning Respublika bosqichida ham vakillarimiz faol ishtirok etib, faxrli uchinchi o‘ringa munosib ko‘rildi.
Kuni kecha poytaxtimizdagi “Humo Arena” majmuasida mamlakatimizda ilk bor o‘tkazilgan Prezident sovrini uchun “Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari” kasbiy mahorat milliy tanlovining taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tanlovning tuman va shahar bosqichida 124 ming nafardan ziyod yoshlar o‘z iste’dod va qobiliyatlarini namoyon etdi. Tanlov ko‘plab maktab bitiruvchilari hayotida yangi sahifa ochib, 22 ming nafar yigit-qiz uchun ishlash, ta’lim olish yoki mehnat bozorida o‘z o‘rnini topish imkoniyatini yaratdi. Yakunlarga ko‘ra, o‘nta kasb yo‘nalishida eng yuqori natijaga erishgan 120 nafar ishtirokchi g‘olib va sovrindor deb topildi.
Tanlov g‘oliblariga pul mukofotlari tantanali ravishda topshirildi.
Prezidentimiz tomonidan tanlov g‘oliblariga yo‘llangan tabrikda g‘oliblar va yuqori natija ko‘rsatgan ishtirokchilar orasidan O‘zbekiston terma jamoasini shakllantirib, ularni “WorldSkills International” xalqaro kasbiy mahorat musobaqasida munosib ishtirok etishga tayyorlashni hozirdan boshlash zarurligi qayd etildi. Bu maqsadda eng kuchli mahalliy va xorijiy mutaxassislarni jalb etish, jamoani zamonaviy uskunalar va o‘quv-mashq bazasi bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.

+998 71 619 23 33Завершились областной и республиканский этапы национального конкурса профессионального мастерства «Созидатели Нового Узбекистана» на соискание Президентской премии, организованного Агентством профессионального образования и Агентством по делам молодёжи Республики Узбекистан.
Особенно приятно отметить успешное выступление представителей Алмалыкского горно-металлургического комбината. Электрогазосварщики кузнечно-сварочного цеха центрального ремонтно-механического завода Хусниддин Маматкулов и Санжар Бакиров достойно представили комбинат и показали высокие результаты. В своей профессиональной номинации Хусниддин Маматкулов и Санжар Бакиров заняли почётное второе место на областном этапе конкурса. Не менее успешно наши специалисты выступили и на республиканском этапе, где по итогам профессионального состязания завоевали третье место.
На днях в столичном комплексе «Хумо Арена» состоялась торжественная церемония награждения победителей первого в нашей стране национального конкурса профессионального мастерства «Созидатели Нового Узбекистана» на соискание Президентской премии.
На районном и городском этапах конкурса свои таланты и профессиональные способности продемонстрировали более 124 тысяч молодых людей. Для многих выпускников школ участие в конкурсе стало началом нового этапа в жизни, а 22 тысячи юношей и девушек получили возможность трудоустроиться, продолжить обучение или найти своё место на рынке труда.
По итогам конкурса в десяти профессиональных направлениях 120 участников, показавших наивысшие результаты, были признаны победителями и призёрами. Победителям конкурса в торжественной обстановке вручили денежные призы.
В поздравлении Президента Республики Узбекистан, адресованном участникам конкурса, было отмечено, что уже сейчас необходимо начать формирование национальной сборной страны из числа победителей и участников, показавших высокие результаты, и подготовить её к достойному выступлению на международном чемпионате профессионального мастерства «WorldSkills International».
Для достижения этой цели планируется привлечь ведущих отечественных и зарубежных специалистов, а также обеспечить национальную команду современным оборудованием и необходимой учебно-тренировочной базой.