+998 71 619 23 33Xabaringiz bor, joriy yilning mart oyida o‘tkazilgan birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida OKMK va Xitoyning “BGRIMM” kompaniyasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi imzolangan edi.
Mazkur hamkorlik aloqalari doirasida 2022 yilning 25 avgust kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati hamda Xitoyning “BGRIMM” kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda yo‘l xaritasida belgilangan mavzular muhokama qilindi. Xususan, "Oksidlangan rudalarning texnogen chiqindilarini qayta ishlash" loyihasining texnik-iqtisodiy asoslash ko‘rsatkichlarini tartibga solish va qayta hisoblash, boyitish fabrikalari uchun uskunalar va ehtiyot qismlar ishlab chiqarish, yo‘l xaritasi vazifalarini bajarish mexanizmlari muhokama etildi. Shuningdek, kombinat uchun laboratoriya jihozlarini yetkazib berish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar chog‘ida kompaniyalarni strategik rivojlantirish masalalariga to‘xtalib o‘tildi. Kombinatda ishlab chiqarilgan metall va boshqa tovarlarni tayyor mahsulot holatida qayta ishlash sohasida o‘zaro hamkorlik qilish bo‘yicha tasdiqlandi.
Ma'lumot uchun “BGRIMM” kompaniyasi Xitoyning kon-metallurgiya fanlari va muhandislik texnologiyalariga ixtisoslashgan eng yirik ilmiy-ishlab chiqarish muassasasidir.
Asosiy faoliyati mineral resurslar, ilg‘or texnologiyalar va mahsulotlarni ishlab chiqish va ulardan foydalanish, shuningdek qayta ishlash va atrof-muhitni muhofaza qilish bilan bog‘liq muhandislik-texnik xizmatlar va uskunalar bilan ta'minlashdir.

AMMC cooperates with chinese companies
As you know, a memorandum of understanding and cooperation was signed between Almalyk Mining and Metallurgical Complex and the Chinese company "BGRIMM" at the first Tashkent International Investment Forum held in March of this year.
Within the framework of this cooperation, on August 25, 2022, a meeting was held between the management of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex and the representatives of the Chinese company "BGRIMM".
The topics identified in the road map were discussed there. In particular, the regulation and recalculation of technical and economic feasibility indicators of the project "Processing of man-made wastes of oxidized ores", the production of equipment and spare parts for enrichment plants, and the mechanisms for fulfilling the tasks of the road map were discussed. Also, issues of delivery of laboratory equipment for the complex were considered.
During the negotiations, issues of strategic development of companies were discussed. It was approved on mutual cooperation in the field of processing of metal and other goods produced at the complex in the state of finished products.
For information, BGRIMM is China's largest research and development institution specializing in mining and metallurgical sciences and engineering technologies.
The main activity is the development and use of mineral resources, advanced technologies and products, as well as the provision of engineering and technical services and equipment related to processing and environmental protection.