OKMK Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat kengashi: 2023-yil sarhisobi va galdagi vazifalar
24 Yanvar 2024, 13:52 871
Joriy yilning 23-yanvar kuni Ijro apparatida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat kengashining 2023-yil yakunlariga hamda 2024-yilda bajariladigan ishlar rejasiga bag‘ishlangan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat kengashi raisi o‘rinbosari Kamola Umaraliyeva 2023-yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berdi.
- Kengashimiz tashkil topganiga endi 1 yil bo‘lgan bo‘lsada oz fursatda kombinatimizning har bir korxonalaridan eng faol, lider, tirishqoq bo‘lgan ayollarimiz saylanib, ular bilan hamjihatlikda, bir yoqadan bosh chiqarib yil davomida rahbariyat tomonidan berilgan vazifalarni o‘z vaqtida sifatli qilib bajarishga harakat qildik, deydi - K. Umaraliyeva. - Bugungi kunda kombinat tarkibiy bo‘linmalarida 8043 nafar xotin-qizlar faoliyat yuritib kelmoqda.  Ulardan 1 nafari deputat, 2000 nafarga yaqini oliy ma'lumotli, 4615 nafari o‘rta-maxsus va 1420 nafari o‘rta ma'lumotli xotin-qizlarni tashkil etadi. Bundan tashqari, kombinat ishchilarining 44 nafar oilalarga 540 million so‘mdan ko‘proq moddiy yordam ko‘rsatilgan bo‘lib, ulardan 12 nafarini og‘ir kasallikka uchragan ayollarni tashkil etadi. Oliy ta'lim muassasasida tahsil olayotgan 27 nafar xotin-qizlarning shartnoma to‘lovi uchun jami 396 049 390 so‘m mablag‘ kombinat hisobidan amalga oshirildi.
2023-yil davomida biz jamoamiz ya'ni korxonadagi kengash raisalari ishtirokida qizg‘in ishlar olib bordik.  May oyining ikkinchi haftasida  konchi-metallurglar kuni munosabati bilan nafaqada o‘tirgan, boquvchisini yo‘qotgan, kam ta'minlangan oilalalarning holidan xabar olindi. Uylarida hashar ishlarini tashkillashtirilib, oziq-ovqat jamlanmalari tarqatildi.
Kengash va tegishli mas'ullar hamkorligida mehnat jamoalarida ijtimoiy-ma'naviy muhitning barqarorligini ta'minlash bo‘yicha korxona raislari tashabbusi bilan “Ayol jamiyat ko‘zgusi” deb atalgan davra suhbatlari tashkil etildi. Tadbirlarda xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni va mavqei, xavfsiz mehnat sharoiti, gender tenglik siyosati, diniy e'tiqodda va liboslarida, to‘g‘ri bilim va qarashga ega bo‘lish va boshqa ijtimoiy mavzularda ochiq suhbatlar olib borildi.
1-iyun - “Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni”da kombinat tasarrufidagi maktabgacha ta'lim muassasalari  bolajonlariga sovg‘alar ulashildi.
Xotin-qizlar o‘rtasida turli huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar samaradorligini oshirish, ayollarning huquq va manfaatlarini qonuniy himoya qilish maqsadida targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.
Sentyabr  oyida “Xonatlas” va “Kombinatda milliy qadriyatlar” deb nomlangan chellenj tashkil etildi.
1-oktyabr  - “Ustoz va murabbiylar kuni” munosobati bilan “Keksalarni e'zozlash haftaligi” e'lon qilinib, haftalik doirasida uzoq yillar kombinatda ishlab, bugungi kunda nafaqada bo‘lgan faxriylar holidan xabar olindi.
18-28 oktyabr kunlari “Ayollar salomatligini muhofaza qilish 10 kunligi” o‘tkazildi. Mazkur 10 kunlikda kombinatning barcha tarkibiy bo‘linmalardagi xotin-qizlar, ayni vaqtda bemor,nogiron bo‘lgan ayollar mutloq bepul bo‘lgan tibbiy ko‘rikdan o‘tishdi. O‘zlarini bezovta qilib kelayotgan kasallik bilan bo‘lishib, davolanish uchun kerakli bo‘lgan maslahatlarni mutaxassislardan olishdi. Tibbiy ko‘rikda onkolog, endokrinolog, ginekolog, terapevt, nevropotolog kabi shifokorlar ishtirok etishdi.
“Yashil makon” loyihasi doirasida OKMK Xotin-qizlar va gender tengligi  maslahat Kengashi raisi bilan birgalikda barcha korxona raislari va ularning eng faol ishchi ayollari 1000 tup kashtan daraxti ko‘chatlarini ekib, Onalar bog‘i”ni yaratishga o‘z hissalarini qo‘shishdi.
13-18 noyabr kunlari Xotin-qizlar o‘rtasida “Ilm-fan va innovatsion rivojlanish haftaligi” tashkil etilib, unda sanoat va ilm-fan rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan olima ayollarimiz ishtirokida master klasslar o‘tkazildi. Haftalikda kombinatda mehnat qilayotgan xotin-qizlar orasida hunarmand va tadbirkor hamda boshqa noyob qobiliyat egalari ishtirokida ko‘rgazmalar tashkil etildi.
Haftalikning yakuniy bosqichida faol ishtirok etgan korxona raisalari va ularni ko‘rgazmalarini tashkil etishda ishtirok etgan ayollar ya'ni 25 nafar ayollarimiz qimmatbaho sovg‘a va faxriy yorliqlar bilan taqdirlanishdi.
Haftalikning oxirgi kuni sayyor qabul bo‘lib,  unda har bitta korxonada sharoiti og‘ir, ko‘makga muhtoj bo‘lgan ayollar qabul qilinib, ularning muammolari tinglandi.
3-dekabr - “Xalqaro nogironlar kuni” munosabati bilan “Mehr-oqibat - oliy fazilat” deb nomlangan tadbir tashkil etilib, unda shahrimizdagi imkoniyati cheklangan farzandlarimizning ijodiy ishlari yarmarkasi hamda savdosi bo‘lib o‘tdi. Xayriya aksiyasida OKMK mas'ul rahbarlari 80-sonli maktab internati va 6-ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab o‘quvchilarining ijod namunalaridan xarid qilishdi.
Shuningdek, “Inson huquqlari eng oliy qadriyat va Zo‘ravonlikka qarshi 16 kun” tadbiri tashkillashtirildi. Ushbu mavzu OKMKning barcha bo‘linmalarida targ‘ib etildi.
21-22 dekabr kunlari “Birgalikda bayram qilamiz” aksiyasi tashkil etilib, unda kombinatda mehnat qilib kelayotgan ehtiyojmand ayollarga va ularing farzandlariga bayramona kayfiyat ulashish maqsadida 2 kun davomida poytaxtimizdagi O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi va uning filiali Toshkent muzeyiga sayyohatga yuborildi.
Bundan tashqari, 50 nafar nogironligi bor, farzandining nogironligi bo‘lgan, boquvchisini yo‘qotgan oilada yagona boquvchi ayol bo‘lgan oilalarga Yangi yil bayrami sovg‘alari topshirildi.
Tadbirda kombinat tarkibiy bo‘linmalarida faoliyat yuritib kelayotgan maslahat kengashlarining raisalari ham so‘z olib, amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tishdi.
Tadbir davomida so‘z olgan OKMK Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat Kengashi raisi Feruza Hamidova 2023-yilda amalga oshirilgan ishlar samarali bo‘lganligini ta'kidlab, 2024-yil rejalari yuzasidan topshiriq va tavsiyalarini berib o‘tdi.

MEETING OF THE ADVISORY BOARD ON WOMEN AND GENDER EQUALITY
On January 23 of this year, the executive office held the reporting meeting of the Advisory Council on Women and Gender Equality of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, dedicated to the results of 2023 and the work plan for 2024.
At the event, Deputy Chairman of the Advisory Council of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex on women and gender equality issues, Kamola Umaralieva, reported on the work done in 2023.
One year has already passed since the creation of the Board. During this time, the most active, leading, hardworking women were elected in each division of the factory, with whom we tried throughout the year to efficiently fulfill the tasks set by the management,” noted Kamola Umaralieva. Today, 8,043 women work in the structural divisions of the factory. Of these, 1 deputy, about 2000 women with higher education, 4615 women with secondary specialized education and 1420 women with secondary education. During the reporting period, 44 families of plant employees were provided with financial assistance in the amount of more than 540 million UZS, 12 of which were women with serious illnesses. In total, at the expense of the plant, 396,049,390 UZS were sold for the contractual payment of 27 women studying at a higher educational institution.
During 2023, the advisory council carried out a large amount of work with the participation of the chairmen of the councils at the enterprise.
In the second week of May, on the occasion of the Day of Mining and Metallurgical Industry Workers, women from low-income families who are retired and families who have lost their breadwinner were given food packages.
Together with the Board and relevant officials, on the initiative of the chairmen of enterprises, round tables “Mirror of Women’s Society” were organized to ensure the stability of the social and moral climate in the teams. The events included open discussions about the place and status of women in society, safe working conditions, gender equality policies, religious beliefs and dress, having appropriate knowledge and attitudes and other social topics.
On June 1, on International Children's Day, children of preschool educational institutions controlled by the factory received gifts.
In order to increase the effectiveness of measures to prevent various offenses and crimes among women, legal protection of the rights and interests of women, propaganda events were carried out.
In September, the challenge called “Honatlas” and “National Values at the Plant” was organized.
October 1 – on the occasion of Teachers and Mentors Day, a “week of honoring older people” was declared, during which veterans who had worked at the plant for many years and were on well-deserved retirement were recognized.
October 18 to 28, the “10 Days of Women’s Health Protection” campaign was held. During these 10 days, women in all structural divisions of the plant, as well as disabled people, underwent a free medical examination, receiving consultations from an oncologist, endocrinologist, gynecologist, therapist, and neurologist.
As part of the Green Space project, advisory council activists planted 1,000 chestnut seedlings and contributed to the creation of the Mothers' Park.
November 13 to 18, the “Week of Science and Innovative Development” was organized among women, during which master classes were held with the participation of women scientists making a worthy contribution to the development of industry and science. Exhibitions were organized among women working at the plant, with the participation of artisans and entrepreneurs.
On December 3, in connection with the “International Day of Persons with Disabilities”, the event called “Kindness is the highest quality” was organized, at which a fair and sale of creative works of our children with disabilities was held. During the charity event, the leaders of AMMC purchased samples of creativity from students of boarding school No. 80 and specialized school No. 6.
On December 21-22, the “Let's Celebrate Together” campaign was organized, during which, in order to create a festive New Year mood, excursions to the State Museum of History of Uzbekistan and its branch “Tashkent Museum” were organized for needy women working at the plant and their children.
In addition, New Year's gifts were given to 50 families raising children with disabilities and families who have lost their breadwinner.
During the event, the chairmen of the advisory councils operating in the structural divisions of the plant spoke and expressed their opinions on the work done.
Chairman of the AMMC Advisory Council on Women and Gender Equality Feruza Khamidova noted the effectiveness of the work done in 2023 and gave instructions and recommendations on plans for 2024.