+998 71 619 23 33Olmaliq kon-mеtallurgiya kombinati nafaqat mamlakatimiz iqtisodiyotining tayanchi, balki ilm-fan va ishlab chiqarish intеgrasiyasining yirik markazi hamdir. Bugungi kunda kombinat koʻplab mahalliy va xorijiy oliy oʻquv yurtlari bilan mustahkam hamkorlik aloqalarini oʻrnatib kеlmoqda.
Zamonaviy tеxnologiyalarni oʻzlashtirish va ishlab chiqarish samaradorligini oshirish maqsadida bu an'anani izchil davom ettirish, ilmiy-tadqiqot ishlari koʻlamini kеngaytirish hamda malakali kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish stratеgik ahamiyatga ega. Zеro, ilm va tajriba uygʻunligi sohaning ertangi taraqqiyotini ta'minlovchi asosiy omildir. Kuni kеcha OKMK yana bir oliy oʻquv muassasasi bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatdi.
Muhandislik maktabida kombinat va Sankt-Peterburg davlat universitetining Toshkent filiali o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumning imzolanishi mazkur yo’nalishdagi muhim voqealardan biriga aylandi.
Hamkorlik shartnomasini imzolash jarayonida OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o’rinbosari Sa’di Shermatov, o‘quv markazi rahbari Doniyor Karimov, universitet filiali direktori Mahmudjon Ziyodullayev hamda direktor o‘rinbosari Sergey Nebotovlar ishtirok etishdi. Uchrashuv davomida manfaatli kelishuvning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Loyiha doirasida tomonlarning o‘quv-uslubiy yo‘nalishda tajriba almashishlari, talabalar uchun ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish hamda OKMK xodimlarini oliy ta’limga tayyorlash chora tadbirlari rejalashtirilgan. Bu esa o‘z navbatida yoshlarning kasbiy mahoratini oshirish, ularni real ishlab chiqarish muhiti bilan yaqindan tanishtirish imkonini beradi.
Ma’lumot uchun: Sankt-Peterburg davlat universiteti Toshkent filiali 2021-yil tashkil etilgan bo‘lib, filologiya, mamlakatshunoslik, xorijiy davlatlar iqtisodiyoti hamda biotibbiyot kabi yo‘nalishlarda faoliyat olib boradi.
Ta’kidlash kerakki, mazkur memorandum ta’lim va sanoat o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqib, yetuk kadrlar tayyorlashga mustahkam zamin yaratadi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar kelgusida qo‘shma ilmiy va amaliy loyihalarni yo‘lga qo‘yish orqali hamkorlik chegarasini kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi.

+998 71 619 23 33Алмалыкский горно-металлургический комбинат является не только опорой экономики страны, но и крупным центром интеграции науки и производства. В настоящее время комбинат поддерживает устойчивые партнёрские отношения с рядом отечественных и зарубежных высших учебных заведений.
В условиях внедрения современных технологий и повышения эффективности производства стратегическое значение имеет последовательное развитие данного направления, расширение масштабов научно-исследовательской деятельности и совершенствование системы подготовки квалифицированных кадров. В этой связи АГМК заключил соглашение о сотрудничестве ещё с одним высшим учебным заведением.
В инженерной школе комбината состоялось подписание меморандума о взаимном сотрудничестве между АГМК и Ташкентским филиалом Санкт-Петербургского государственного университета.
В церемонии подписания приняли участие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, руководитель учебного центра Дониёр Каримов, директор филиала университета Махмуджон Зиёдуллаев и его заместитель Сергей Неботов. В ходе встречи были определены приоритетные направления дальнейшего взаимодействия.
В рамках соглашения предусмотрен обмен опытом в учебно-методической сфере, организация производственной практики для студентов, а также подготовка работников комбината к получению высшего образования. Реализация данных мероприятий будет способствовать повышению профессиональных компетенций молодёжи и их более тесному ознакомлению с реальными условиями производства.
Для справки: Ташкентский филиал Санкт-Петербургского государственного университета был создан в 2021 году и осуществляет подготовку специалистов по направлениям филология, страноведение, экономика зарубежных стран и биомедицина.
Подписание меморандума направлено на выведение сотрудничества между системой образования и промышленностью на новый уровень и формирование устойчивой базы для подготовки высококвалифицированных кадров.
По итогам встречи стороны также обсудили перспективы реализации совместных научных и прикладных проектов и дальнейшее расширение партнёрства.