+998 71 619 23 33Joriy yilda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi tomonidan “Burg‘ulash toji, burg‘ulash keskichlari ishlab chiqarishni tashkil etish” investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyiha doirasida qurilish-montaj ishlari yakunlandi. 2023-yilda 100,0 ming dollar miqdorida mablag‘lar o‘zlashtirildi. Umumiy qiymati 4,7 million dollar bo‘lgan loyiha doirasida 10 dona texnologik asbob-uskunalar xarid qilinib, ishga tushirildi.
Ta'kidlash lozimki,mazkur loyihaning amalga oshirilishi yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarish, kombinat va ichki bozor ehtiyojlarini qoplash imkonini beradi. Mahsulot ishlab chiqarishning yillik o‘sishi 2,6 mlrd so‘mni tashkil etadi. Ishlab chiqariladigan burg‘ulash toji va burg‘ulash keskichlari asosan ochiq va yopiq konlarda ishlatiladi. Hozirgi kunda ilk mahsulotlar ishlab chiqarish boshlandi. Shuningdek, diametri 76 mm va 110mm bo‘lgan burg‘ulash tojlarini ishlab chiqarishni o‘zlashtirish ishlari olib borilmoqda. Yiliga 2 ming dona mahsulot ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bu mahsulotlarning ichki bozorda iste'molchilari asosan “Navoiy KMK” AJ, “O‘zbekko‘mir” AJ, “O‘zbekneftgaz” AJ kabi korxonalar sanaladi.

AMMC: EXPANDING THE PRODUCT RANGE
In 2024, the Research and Production Association for the production of rare metals and hard alloys of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex will implement the investment project “Organization of the production of drill bits and bits.”
To date, the construction and installation works carried out within the framework of this project have already been completed. In 2023, 100.0 thousand US Dollars were disbursed. Also, as part of the project, 10 pieces of process equipment were purchased and put into operation for a total amount of US$4.7 million.
As a result of the implementation of this project, the production of new types of products will be established, which will be aimed at meeting the needs of the AMMC and the domestic market. It is worth noting that the annual increase in production will amount to 2.6 billion UZS. Drill bits and bits are mainly used in open and closed mining.
Currently, the association's specialists have begun to receive the first products. At the same time, work is underway to develop the production of drill bits with a diameter of 76 mm and 110 mm. It is planned to increase the production of these products to 2 thousand units per year.
The main consumers of these products within our country are such large enterprises as “Navoi MMC” JSC, Uzbekkumir JSC (Uzbekcoal), Uzbekneftegaz JSC.