+998 71 619 23 33Joriy yilda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi tomonidan “Burg‘ulash toji, burg‘ulash keskichlari ishlab chiqarishni tashkil etish” investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda.
Loyiha doirasida qurilish-montaj ishlari yakunlandi. 2023-yilda 100,0 ming dollar miqdorida mablag‘lar o‘zlashtirildi. Umumiy qiymati 4,7 million dollar bo‘lgan loyiha doirasida 10 dona texnologik asbob-uskunalar xarid qilinib, ishga tushirildi.
Ta'kidlash lozimki,mazkur loyihaning amalga oshirilishi yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarish, kombinat va ichki bozor ehtiyojlarini qoplash imkonini beradi. Mahsulot ishlab chiqarishning yillik o‘sishi 2,6 mlrd so‘mni tashkil etadi. Ishlab chiqariladigan burg‘ulash toji va burg‘ulash keskichlari asosan ochiq va yopiq konlarda ishlatiladi. Hozirgi kunda ilk mahsulotlar ishlab chiqarish boshlandi. Shuningdek, diametri 76 mm va 110mm bo‘lgan burg‘ulash tojlarini ishlab chiqarishni o‘zlashtirish ishlari olib borilmoqda. Yiliga 2 ming dona mahsulot ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bu mahsulotlarning ichki bozorda iste'molchilari asosan “Navoiy KMK” AJ, “O‘zbekko‘mir” AJ, “O‘zbekneftgaz” AJ kabi korxonalar sanaladi.

АГМК: расширяя ассортимент продукции
В 2024 году научно-производственное объединение по производству редких металлов и твердых сплавов Алмалыкского горно-металлургического комбината реализует инвестиционный проект «Организация производства буровых коронок и долот».
На сегодняшний день уже завершены строительно-монтажные работы, проведённые в рамках данного проекта. В 2023 году освоено 100,0 тыс. долларов США. Также в рамках проекта на общую сумму 4,7 миллиона долларов США закуплено и введено в эксплуатацию 10 единиц технологического оборудования.
В результате реализации этого проекта будет налажено производство новых видов продукции, которые будут направлены на удовлетворение потребностей АГМК и внутреннего рынка. Стоит отметить, что годовой прирост производства продукции составит 2,6 млрд сумов. Буровые коронки и долота в основном используются на открытых и закрытых разработках месторождений.
В настоящее время специалисты объединения начали получать первую продукцию. В то же время ведутся работы и по освоению производства буровых коронок диаметром 76 мм и 110 мм. Планируется довести выпуск данной продукции до 2 тыс. штук в год.
Основными потребителями данной продукции внутри нашей страны являются такие крупные предприятия, как АО «Навоийский ГМК», АО «Узбеккумир» («Узбекуголь»), АО «Узбекнефтегаз».