Jumladan, 1-chorakda dastur asosida 240 ta loyiha bo‘yicha 406,3 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Bu esa prognozga (371,5 mlrd so‘m) nisbatan 109,4 foizni tashkil etdi. O‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur'ati esa 4 barobar bo‘lib, import o‘rnini bosish samaradorligi 32,6 mln dollarga yetkazildi.
Bunda yangi loyihalar bo‘yicha 314,1 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
2024-yilda mahalliylashtirish dasturiga ko‘ra, 268 ta loyiha bo‘yicha 1,5 trln so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish belgilangan.
Korxonalar kesimida oladigan bo‘lsak, Markaziy ta'mirlash-mexanika zavodida 102 ta loyiha bo‘yicha 18,5 mlrd so‘mlik, Ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasida 31 ta loyiha bo‘yicha – 32,2 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Mis eritish zavodida esa 7,0 mlrd so‘mlik, Portlovchi materiallar zavodida 52,7 mlrd so‘mlik mahsulot tayyorlangan. Shuningdek, 8 ta mexanik-ta'mirlash uchastkalarida 7,7 mlrd so‘mlik, 3-MBF qurilishida ishlatilayotgan metall konstruksiyalari bo‘yicha 196,0 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilishiga erishilgan.
Yana bir ahamiyatli jihati o‘tgan 3 oyda 1,2 mln dollarlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar - palladiy va texnik rux sulfati eksporti amalga oshirilgan.
Sanoat kooperatsiyasi va “shatakka olish” tizimi orqali 1-chorakda mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalardan 166,9 mlrd so‘mlik mahsulotlar xarid qilinib, prognoz 132%ga bajarilgan (126,5 mlrd so‘m). Jumladan, Olmaliq quyuv mexanika zavodida 40 turdan oshiq (300 mlrd so‘m) quyma mahsulotlarni ishlab chiqarish boshlandi.
Joriy yilning 2-choragi va 1-yarim yilligida ham ushbu ishlar bardavomlik kasb etadi. Xususan, aprel-iyun oylarida 416,9 mlrd so‘mlik birinchi yarim yillikda 788,5 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqariladi. Shundan 424,6 mlrd so‘mi yoki jami prognozning 53 foizi 3-mis boyitish fabrikasi metall konstruksiyalariga to‘g‘ri keladi.
Umumi qiymati 674,8 mlrd so‘m bo‘lgan 150 ta yangi mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtiriladi. Natijada esa importni qisqartirish samaradorligi 62,1 mln dollarni tashkil etadi.
“Intercon Roollers” qo‘shma korxonasida konveyer roliklarini ishlab chiqarish iyun oyida ishga tushirilib, oyiga 15 ming dona rolik ishlab chiqariladi va ushbu mahsulotni import qilish to‘xtatiladi.
“Avantec” qo‘shma korxonasida Germaniyalik hamkorlar bilan dastgohlar ishlab chiqarish loyihasi doirasida qurilish ishlari yakunlandi. Bugungi kunda uskunalarni olib kelish va o‘rnatish ishlari olib borilmoqda.

АГМК: Итоги реализации Программы локализации за первый квартал
В частности, за первый квартал 2024 года по 240 проектам произведено продукции на 406,3 млрд сумов, выполнение прогноза (371,5 млрд сумов) в данном направлении составило 109,4%. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года темп роста повысился в 4 раза, а эффективность импортозамещения достигла 32,6 млн долларов США.
По новым проектам произведено локализованной продукции на сумму 314,1 млрд сумов.
В соответствии с Программой локализации в 2024 году намечено произвести по 268 проектам продукции на сумму 1,5 трлн сумов.
В разрезе предприятий, на которых реализуется Программа локализации: центральным ремонтно-механическим заводом по 102 проектам произведено продукции на сумму 18,5 млрд сумов, научно-производственным объединением по производству редких металлов и твердых сплавов по 21 проекту – 32, 2 млрд сумов. На медеплавильном заводе изготовлено продукции на сумму 7,0 млрд сумов, заводе взрывчатых материалов – на сумму 52,7 млрд сумов.
Также, в рамках строительства медной обогатительной фабрики-3 произведено продукции на сумму 196,0 млрд сумов, на 8 механоремонтных участках – на сумму 7,7 млрд сумов.
За отчетный период осуществлен экспорт продукции, произведенной в рамках Программы локализации, на сумму 1,2 миллиона долларов США.
За счет промышленной кооперации и механизма «взять на буксир» в первом квартале текущего года у местных производителей приобретено продукции на сумму 166,9 млрд сумов. Прогноз в этом направлении выполнен на 132%.
Во втором квартале и первом полугодии текущего года работы в этом направлении будут продолжены. В частности, в период с апреля по июнь намечено производство локализованной продукции на сумму 416,9 млрд сумов, в первом полугодии – на сумму 788,5 млрд сумов. В том числе, 53% прогноза (424,6 млрд сумов) в этом направлении приходится на производство металлоконструкции медной обогатительной фабрики-3.
Кроме этого, будет освоено производство 150 новых видов продукции общей стоимостью 674,8 млрд сумов. В результате эффективность импортозамещения составит 62,1 млн долларов США.
Наряду с этим, в июне этого года будет запущено производство конвейерных роликов на совместном предприятии «Intercon Rollers» с мощностью 15 тысяч роликов в месяц, которое будет полностью удовлетворять потребности комбината.