13 May 2024, 8:31 2962
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar eksporti borasida 2024-yil yanvar-aprel holati bo‘yicha prognoz 105%ga bajarildi. O‘tgan 4 oy mobaynida 177 786 000 dollarga mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Xususan, 15 653 tonna mis mahsulotlari, 9 372 tonna rux mahsulotlari, 242 tonna molibden mahsulotlari xorijlik iste'mochilarga yetkazib berilgan.
Reniy(220%), kadmiy(100,4%), mis kuporosi(145,8%), qo‘rg‘oshin konsentrati(113,3%) kabi mahsulotlarning eksporti prognozi oshig‘i bilan bajarilishi ta'minlangan.
Ta'kidlash joizki kombinat mahsulotlari 20 dan ortiq davlatlarga eksport qilinmoqda. Yildan yil mahsulotlar eksport geografiyasi kengaymoqda. Jumladan, 2023-yilda mis katankasi va mis kuporosi eksportida yangi bozorlar – Amerika Qo‘shma Shtatlari, Meksika va Finlyandiya kabi davlatlar o‘zlashtirildi.
Ma'lumot uchun, bugungi kunda mamlakatimizda xom ashyodan yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Yurtimizda qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish jadal rivojlanishi oqibatida ichki bozorda misga bo‘lgan talab kundan-kunga oshib bormoqda. Shuningdek, kombinatda qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishga katta e'tibor qaratilmoqda.

АГМК: итоги экспорта за 4 месяца
За период с января по апрель 2024 года Алмалыкский горно-металлургический комбинат осуществил экспорт продукции на общую сумму 177,7 млн долларов США, выполнив прогнозный показатель в этом направлении на 105%.
В частности, за отчетный период экспортировано 15 653 тонны медной продукции, 9 372 тонны цинковой продукции 242 тонны молибденовой продукции.
Также выполнены прогнозные показатели по экспорту рения (220%), кадмия (100,4%), медного купороса (145,8%), свинцового концентрата (113,3%).
Для справки: продукция АГМК экспортируется более чем в 20 стран. Из года в год расширяется её география. В частности, в 2023 году освоены новые рынки экспорта медной катанки и медного купороса – это Соединенные Штаты Америки, Мексика и Финляндия.
Сегодня в республике вопрос производства продукции из сырья с высокой стоимостью поднят до уровня государственной политики. В связи с активным развитием производства продукции с добавленной стоимостью в нашей стране день за днем растет спрос на медь на внутреннем рынке. И потому на АГМК данному вопросу уделяется особое внимание.