OKMKda 4 oylik yakunlari salmoqli
Bugun OKMK ijro apparatida kombinat boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov boshchiligida joriy yilning o‘tgan 4 oyi yakunlari hamda kelgusida amalga oshiriladigan vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda OKMK boshqaruvi raisi o‘rinbosarlari, bo‘limlar boshliqlari, tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari ishtirok etishdi.
Tadbirda joriy yilning yanvar-aprel holati bo‘yicha Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan barcha ishlab chiqarish bashorat ko‘rsatkichlari bajarilgani ta'kidlandi. Jumladan, kombinat tomonidan o‘tgan 4 oyda 10 666,5 mlrd so‘mlik tovar mahsuloti ishlab chiqarilib, reja 121,8%ga bajarilgan. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan o‘sish sur'ati esa 118,5%ni tashkil etgan.
Mahsulot eksporti borasida ham salmoqli natija qayd etilgan. Xususan, 345,9 mln dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilib, rejaviy vazifa 148,3% uddalangan. 4 561,1 mlrd so‘m  mablag‘ byudjetga to‘lovlarga yo‘naltirilib, reja 193,9%ga bajarilgan. Yana bir muhim jihat OKMK o‘tgan 4 oyda  2 361,2 mlrd so‘mlik sof foydaga erishgan holda bu yo‘nalishda reja 130,2%ga uddalangan.
Mahalliylashtirish dasturining ijrosi bo‘yicha ham kombinatda samarali ishlar amalga oshirib kelinayapti. Dastur bo‘yicha 89,0 mlrd so‘mlik mahsulotlar tayyorlanib, reja 135,3%ga bajarilgan.
Investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha 78,2 mln dollar mablag‘ o‘zlashtirilib, reja 100,8ga bajarilgan.
Mahsulotlar kesimida qaraydigan bo‘lsak 45 365 tonna mis ishlab chiqarilib, reja 100%ga bajarilgan. Oltin va kumush ishlab chiqarish bo‘yicha ham belgilangan natijaga erishilgan.
O‘tgan davrda 267 299 tonna sulfat kislotasi ishlab chiqarilib, reja 101,1%ga ado etilgan. Shuningdek, molibden uch oksidi ishlab chiqarish bo‘yicha reja 108,2%ga bajarilib, 364,1 tonna ushbu mahsulot tayyorlangan.

05 Мая 2022, 15:3 3279
В исполнительном аппарате АГМК состоялось совещание под руководством председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдуллы Хурсанова. Мероприятие было посвящено итогам работы комбината за 4 месяца 2022 года и задачам на ближайшее будущее.
В нем приняли участие руководители и ответственные лица структурных подразделений комбината.
В ходе мероприятия было отмечено, что по состоянию на январь-апрель текущего года Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом выполнены все прогнозные показатели производства. В частности, за отчетный период комбинатом произведено товарной продукции на сумму 10 666,5 млрд сумов, прогноз выполнен на 121,8%. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года темп роста составил 118,5%.
Хорошие результаты отмечены и в экспорте производимой продукции. В частности, осуществлен экспорт продукции на сумму 345,9 млн долларов, прогноз выполнен на 148,3%. Выплаты в госбюджет составили 4 561,1 млрд сумов, прогноз выполнен на 193,9%.  За прошедшие 4 месяца АГМК добился чистой прибыли в размере 2 361,2 млрд сумов, прогноз в этом направлении выполнен на 130,2%.
На комбинате также проводится эффективная работа по реализации Программы локализации. В рамках Программы изготовлено продукции на 89,0 млрд сумов, выполнение прогноза составило 135,3%.
В рамках реализации инвестиционных проектов освоено 78,2 млн долларов США, прогноз выполнен на 100,8%.
В разрезе продукции произведено 45 365 тонн меди, прогноз выполнен на 100%. Также выполнены прогнозные показатели по производству золота и серебра.
За прошедший период произведено 267 299 тонн серной кислоты, выполнение прогноза – 101,1%. Прогноз по производству трехокиси молибдена выполнен на 108,2%, произведено 364,1 тонны данной продукции.