OKMKda 4 oylik yakunlari salmoqli
Bugun OKMK ijro apparatida kombinat boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov boshchiligida joriy yilning o‘tgan 4 oyi yakunlari hamda kelgusida amalga oshiriladigan vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda OKMK boshqaruvi raisi o‘rinbosarlari, bo‘limlar boshliqlari, tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari ishtirok etishdi.
Tadbirda joriy yilning yanvar-aprel holati bo‘yicha Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan barcha ishlab chiqarish bashorat ko‘rsatkichlari bajarilgani ta'kidlandi. Jumladan, kombinat tomonidan o‘tgan 4 oyda 10 666,5 mlrd so‘mlik tovar mahsuloti ishlab chiqarilib, reja 121,8%ga bajarilgan. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan o‘sish sur'ati esa 118,5%ni tashkil etgan.
Mahsulot eksporti borasida ham salmoqli natija qayd etilgan. Xususan, 345,9 mln dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilib, rejaviy vazifa 148,3% uddalangan. 4 561,1 mlrd so‘m  mablag‘ byudjetga to‘lovlarga yo‘naltirilib, reja 193,9%ga bajarilgan. Yana bir muhim jihat OKMK o‘tgan 4 oyda  2 361,2 mlrd so‘mlik sof foydaga erishgan holda bu yo‘nalishda reja 130,2%ga uddalangan.
Mahalliylashtirish dasturining ijrosi bo‘yicha ham kombinatda samarali ishlar amalga oshirib kelinayapti. Dastur bo‘yicha 89,0 mlrd so‘mlik mahsulotlar tayyorlanib, reja 135,3%ga bajarilgan.
Investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha 78,2 mln dollar mablag‘ o‘zlashtirilib, reja 100,8ga bajarilgan.
Mahsulotlar kesimida qaraydigan bo‘lsak 45 365 tonna mis ishlab chiqarilib, reja 100%ga bajarilgan. Oltin va kumush ishlab chiqarish bo‘yicha ham belgilangan natijaga erishilgan.
O‘tgan davrda 267 299 tonna sulfat kislotasi ishlab chiqarilib, reja 101,1%ga ado etilgan. Shuningdek, molibden uch oksidi ishlab chiqarish bo‘yicha reja 108,2%ga bajarilib, 364,1 tonna ushbu mahsulot tayyorlangan.

+998 71 619 23 33A meeting was held in the executive office of the Almalyk MMC under the leadership of Abdulla Khursanov, Chairman of the Board, Almalyk MMC JSC. The event was dedicated to the performance results of the plant for 4 months of 2022 and the tasks for the near future.
The meeting was attended by managers and responsible persons of the structural divisions of the plant.
During the event, it was noted that as of January-April of the current year, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex has met all the forecast production indicators. In particular, during the reporting period, the plant produced marketable products in the amount 10,666.5 billion UZS, the forecast was fulfilled by 121.8%. Compared to the same period last year, the growth rate is 118.5%.
Good results were noted in the export of manufactured products. In particular, exports of products worth $345.9 million were carried out, the forecast was fulfilled by 148.3%. Payments to the state budget amounted to 4,561.1 billion UZS, the forecast was fulfilled by 193.9%. Over the past 4 months, AMMC has achieved a net profit of 2,361.2 billion UZS, the forecast in this sphere was fulfilled by 130.2%.
The plant is also carrying out effective work on the implementation of the Localization Program. Within the framework of the Program, products worth 89.0 billion UZS were manufactured, the fulfillment of the forecast is 135.3%.
As part of the implementation of investment projects, 78.2 million US dollars have been disbursed, the forecast is fulfilled by 100.8%.
In terms of products, 45,365 tons of copper was produced, the forecast is 100% fulfilled. The forecast indicators for the production of gold and silver are also fulfilled.
Over the past period, 267,299 tons of sulfuric acid were produced, the forecast is fulfilled by 101.1%. The forecast for the production of molybdenum trioxide was fulfilled by 108.2%, 364.1 tons of this product were produced.