OKMKda ayollar salomatligi e'tiborda
Ma'lumki, onkologik kasalliklar hech qanday sipmtomlarsiz, birorta belgilarsiz vujudga keladi. Oqibatda ularni aniqlash imkoni judayam qiyinlashadi. Kasallik qancha kech aniqlansa, kasallik darajalariga qarab ularni davolash imkoniyati ham ancha pasayadi. Ayollarda uchraydigan onkologik kasalliklar juda jiddiy muammo hisoblanadi. Bu kasalliklarning oldini olish uchun ayollarimizga bir yilda bir marta tibbiy ko‘rikdan o‘tish tavsiya qilinadi.
Bu borada OKMKda ayollarning mehnat sharoitlarini yanada yaxshilash, salomatliklarini mustahkamlashga yo‘naltirilgan ko‘plab chora-tadbirlar amalga oshirib kelinyapti.
Jumladan, Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Toshkent viloyati filiali bilan hamkorlikda onkologiya kasalliklarini erta bosqichda aniqlash va davolash maqsadida seminarlar davom etmoqda.
Joriy yilnig 28-yanvar kuni Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi “Temiryo‘lchilar” madaniyat saroyida o‘tkazilgan seminarda tajribali onkolog, mammolog, ginekolog shifokorlar tomonidan ayollarga onkologiya xastaliklari bo‘yicha to‘liq ma'lumotlar berildi.
Shifokorlar bir yilda bir marta ayollarni ginekolog ko‘rigidan, tekshirishdan o‘tish kasallikni erta aniqlashda yordam berishini ta'kidlashdi. Bu tekshiruvlarning samarali jihati shundaki, hujayralardagi eng kichik o‘zgarishlargacha oldindan aniqlab, vaqtliroq muolajalarni olib borish orqali ayollarda hech qanday asoratlar qoldirmasdan, bu kasallikni qaytalanishining oldini olish imkonini beradi.
Shuningdek, seminar davomida Tibbiyot fanlari nomzodi onkomammolog Muqaddas To‘xtaboyeva, tibbiyot fanlari nomzodi onkoginekolog Dilfuza Nabiyevalar tomonidan alohida murojaatlarga ham e'tibor qaratildi.
Shu kuni onkologiya bo‘yicha mutaxassislarning kombinat Tibbiy sanitar qismi xodimlari, shifokor va hamshiralar bilan ham amaliy seminari tashkil etildi.
Bu kabi seminarlarni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad - onkologik kasalliklarning dastlabki belgilarini aniqlashda ishchi xodimlarga tushuntirish targ‘ibot ishlarini olib borish va tibbiy ko‘rikni samarali tashkil etishda Tibbiy sanitar qismi shifokorlarining ham mas'uliyati va ishtirokini oshirishdan iborat.

Забота о женском здоровье на АГМК
Онкологические заболевания часто развиваются бессимптомно, без явных признаков, что существенно затрудняет их выявление. Чем позже диагностирована болезнь, тем сложнее её лечить, так как шансы на успешное выздоровление снижаются в зависимости от стадии. Особенно актуальной проблемой являются онкологические заболевания у женщин. Для их профилактики рекомендуется проходить медицинское обследование не реже одного раза в год.
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате реализуется ряд мероприятий, направленных на улучшение условий труда женщин и охрану их здоровья.
Одними из таких мероприятий стали регулярные семинары, организуемые совместно с Ташкентским областным филиалом Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии. Их цель — раннее выявление и лечение онкологических заболеваний.
28 января в центре культуры «Темирйўлчилар» управления промышленного железнодорожного транспорта состоялся очередной семинар. Опытные онкологи, маммологи и гинекологи предоставили участницам полную информацию о рисках, диагностике и профилактике онкологических заболеваний.
Специалисты подчеркнули важность регулярных гинекологических осмотров, которые помогают выявлять болезни на ранней стадии. Такие обследования позволяют своевременно обнаружить даже минимальные изменения в клетках, что даёт возможность начать лечение на начальном этапе, избежать осложнений и снизить риск рецидива.
Кроме этого, в рамках семинара кандидаты медицинских наук, онкомаммолог Мукаддас Тухтабаева и онкогинеколог Дилфуза Набиева уделили внимание индивидуальным вопросам участников.
В тот же день специалисты-онкологи провели практический семинар для сотрудников медико-санитарной части комбината, врачей и медсестёр.
Цель подобных мероприятий — повышение осведомлённости работников о первых признаках онкологических заболеваний, а также усиление роли врачей медико-санитарной части в организации эффективных медицинских осмотров.