17 Fevral 2026, 8:45 622
Mamlakatimizda 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar bayramini keng nishonlash, shuningdek, joriy yil 15-fevraldan 5-martga qadar "Ayollarni e’zozlash oyligini yuqori saviyada tashkil etish va o‘tkazish to‘g‘risida”gi Vazirlar Mahkamasining bayoni ijrosini ta’minlash maqsadida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham oylik doirasida bir qator tadbirlar o‘tkazilishi belgilandi.
Jumladan, “Olmaliq KMK” AJda “Ayollarni e’zozlash oyligi”ni o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Dasturga ko‘ra, kombinatning 50 nafar faol xotin-qizlari uchun Islom sivilizatsiya markaziga sayohat tashkil etiladi.
Shuningdek, 200 nafar ijtimoiy ehtiyojmand xotin-qizlar va kombinatning faol ayollari homiylik asosida poytaxtdagi teatrlarga yuboriladi.
Bundan tashqari, oylik doirasida 200 nafar ijtimoiy ehtiyojmand xotin-qizlar va kombinatning faol ayollarning poytaxtimizda o‘tkaziladigan “Muqaddassan, ayol!” bayram galakonsertiga borishi ta’minlanadi.
Oylik doirasida OKMKda xotin-qizlar salomatligini muhofaza qilish 10 kunligi o‘tkaziladi. Unda reja jadval asosida tarkibiy bo‘linmalarda sayyor tibbiy ko‘riklar tashkil etilib, tadbirda 2 ming nafar xotin-qizlar qamrab olinadi.
Dastur ko‘ra, barcha tarkibiy bo‘linmalar rahbarlari o‘z korxonalarida mehnat qilayotgan xotin-qizlar bilan ularning yutuq va muammolari, takliflarini o‘rganish yuzasidan ochiq muloqotlar ham o‘tkazishi belgilgandi.
1-mart - shoira Zulfiya tavalludi munosabati bilan “Zulfiyaxonim izdoshlari” ko‘rik-tanlovi o‘tkazilib, mehnat jamoalarida adabiy kecha va uchrashuvlar tashkil etiladi. Mazkur tadbirlarga O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasidan ijodkorlar  taklif qilinadi.
Dastur bo‘yicha Xotin-qizlar o‘rtasida “Zakovat” intellektual o‘yinini tashkil etish, OKMK Xotin-qizlari uchun kino va teatr kunlarini o‘tkazish belgilandi. Kino va teatr kunlari davomida “Metallurg” MS zalida milliy qadriyatlar, o‘zbek ayollarini e’zozlovchi, ma’naviy-ahloqiy targ‘ibot mavzularidagi filmlar va teatr tomoshalari namoyish etiladi.
Dastur bo‘yicha OKMKda “100 matonatli ayol” ijtimoiy loyihasi ham tashkil etilib, unda ijtimoiy himoyaga muhtoj, boquvchisini yo‘qotgan yoki nogironligi bo‘lgan, voyaga yetmagan, ko‘p bolali ayollar ijtimoiy-moddiy qo‘llab-quvvatlanadi.
OKMK xotin-qizlari o‘rtasida  o‘tkaziladigan “Oilam uchun 5000 qadam” salomatlik aksiyasi ham ayollarning salomatligini asrash borasida muhim ahamiyat kasb etadi.
Hozirda faoliyat yuritib kelayotgan “OKMK ko‘ngillilari” volontyor ayollar guruhi hamda  “OKMK oltin qo‘llari” klubi ishlarini yanada rivojlantirish maqsadida muloqotlar tashkil etiladi.
Shuningdek, dasturga ko‘ra, “OKMKda kitobxon onalar kuni”ni, “Xavfsiz mehnat - xavfsiz hayot” shiori ostida sanoatda faoliyat yuritayotgan xotin-qizlarning mehnat muhofazasi yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar taqdimoti, Ayollarning huquqiy manfaatlarini himoya qilish yuzasidan targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazish ham dasturda ko‘zda tutilgan.

Women's recognition month started at AMMC
On the eve of the International Women's Day, March 8, and as part of the "Women's Recognition Month" celebrated nationwide from 15 February to 5 March, Almalyk Mining and Metallurgical Complex has planned and will implement a series of festive and socially significant events.
In particular, the AMMC has approved a program of events that will include a tour of the Islamic Civilization Center for 50 of the Complex most active women.
On a charitable basis, 200 socially vulnerable women, as well as active female employees of the Complex, will be sent to theaters in the capital.
As part of the month, 200 socially vulnerable women and active female workers will participate in the festive gala concert "Mukaddasan, Ayol!", which will also be held in the capital.
During the month, AMMC will hold a ten-day campaign to protect women's health. As part of the program, according to the approved schedule, mobile medical examinations will be organized in structural divisions, covering approximately 2,000 women.
The program also includes open dialogues: the heads of all structural divisions will meet with women to discuss their achievements, challenges and suggestions.
On 1 March, in connection with the birthday of poetess Zulfiya, the competition called "Followers of Zulfiyahonim" will be held. Literary evenings and meetings with representatives of the Writers' Union of Uzbekistan will be organized in work collectives.
The program also includes an intellectual game called "Zakovat" for women, as well as film and theater days. As part of these events, films and theatrical productions dedicated to national values, respect for women, and issues of spiritual and moral education will be shown in the hall of the “Metallurg” Palace of Culture.
The Complex will implement the "100 Strong Women" social project, aimed at providing social and material support to women in need of protection, those who have lost a breadwinner, women with disabilities, and mothers with many children.
Additionally, a wellness campaign, "5,000 Steps for My Family's Health," will be held among the Complex female workers.
Thematic meetings and discussions are planned to further develop the activities of the existing women's volunteer group "Volunteers of AMMV" and the "Golden Hands of AMMC" club.
Furthermore, the program includes "Reading Mothers' Day at AMMC," the presentation of women's occupational safety work under the motto "Safe Work – Safe Life!", and informational and educational events aimed at protecting women's rights and legitimate interests.