OKMKda bahor nafasi: Obodlik yo‘lidagi muhim vazifalar
Joriy yilning 20-fevral kuni Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasining 3-temir yo‘l sexi hududida muqaddas Ramazon oyini munosib o‘tkazish hamda sharqona yangi yil — “Navro‘z” umumxalq bayramiga yuqori darajada tayyorgarlik ko‘rish maqsadida kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov, tarkibiy bo‘linma boshliqlarining umumiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosarlari, kasaba uyushmasi qo‘mitalari raislari, Yoshlar ittifoqi vakillari hamda Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha maslahat kengashi ma’sullari, “Yashil makon” umummilliy loyihasi ijrosiga mas’ul bo‘lgan mutaxassislar ham ishtirok etishdi.
Yig‘ilish davomida bayram oldidan hududlarni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini yana-da jadalashtirish masalasi ko‘rib chiqildi.
Xususan, har bir bo‘linmaga biriktirilgan hududlarda sanitariya holatini yaxshilash, “Yashil makon” loyihasi doirasida manzarali va mevali daraxtlarni ekish, yashil maydonlarni kengaytirish, bayram tayyorgarligi doirasida ishlab chiqarish maydonlari va unga tutash hududlarning estetik qiyofasini yaxshilash masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Mas’ullarga o‘zlariga biriktirilgan hududlar bo‘yicha aniq va manzilli vazifalar yuklatildi. S.Shermatov o‘z nutqida har bir xodim va rahbar ushbu xayrli ishga vijdonan yondashishi, Olmaliq shahri va kombinat hududining obod bo‘lishiga o‘z hissasini qo‘shishi insoniy burch ekanligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Yig‘ilish yakunida ishtirokchilar STTB mehnat jamoasi tomonidan amalga oshirilayotgan namunali ishlar bilan yaqindan tanishishdi. Xususan, sex hududidagi issiqxonada yetishtirilayotgan rang-barang gul ko‘chatlari va manzarali o‘simliklar ko‘zdan kechirildi.
Ta’kidlash joizki, mazkur issiqxonada tayyorlanayotgan minglab gullar tez orada kombinat hududlari va shahar ko‘chalariga ko‘rk bag‘ishlashi rejalashtirilgan. Bu kabi amaliy sa’y-harakatlar nafaqat bayram kayfiyatini yaratishga, balki hududning ekologik barqarorligini ta’minlashga ham xizmat qiladi.
Bir so‘z bilan aytganda OKMK jamoasi bahor  faslini yuqori kayfiyat va amaliy ishlar bilan kutib olmoqda.

+998 71 619 23 33On February 20 of this year, an extended meeting was held at Railway Workshop No. 3 of the AMMC Industrial Rail Transport Department, dedicated to the dignified observance of the holy month of Ramadan and high-level preparations for the national holiday of Navruz.
The meeting was attended by Sadi Shermatov, Deputy Chairman of the Board of Directors of “Almalyk MMC” JSC for Personnel and Social Affairs, deputy heads of structural divisions for general issues, chairmen of trade union committees, representatives of the Youth Union, the Advisory Council on Women and Gender Equality, as well as specialists supervising the implementation of the national project “Yashil Makon”.
The focus is on intensification of landscaping and greening efforts expecting the holidays. In particular, issues related to improvement of sanitary conditions of assigned areas, planting of ornamental and fruit trees as part of the “Yashil Makon” project, expansion of green areas, and enhancement of the aesthetic appearance of production sites and adjacent territories were discussed in detail.
Responsible persons were set specific, targeted tasks for each assigned area. In his speech, S. Shermatov emphasized that the conscientious participation of every employee and manager in these benevolent initiatives is not only an official responsibility, but also a human duty to their hometown and the Complex team.
At the end of the meeting, the participants were presented with exemplary results of the work of the management team. Of particular interest was the greenhouse on the workshop grounds, where flower seedlings and ornamental plants are grown.
It’s worth noting that thousands of flowers grown in this greenhouse will soon adorn the Complex territory and city streets. Such practical steps not only contribute to the creation of a festive atmosphere, but also strengthen the environmental sustainability of the region.