+998 71 619 23 33O‘zbekiston davlat korxonalarida xalqaro ESG standartlarini joriy etish hamda barqaror rivojlanish tamoyillarini amaliyotga tatbiq etish maqsadida “UzAssets” AJ Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan hamkorlikda O‘zbekistonning yirik davlat kompaniyalari mutaxassislari uchun ikki bosqichli "ESG Center of Excellence" ta’lim dasturini amalga oshirdi.
2026-yil 3-iyul kuni ushbu dasturning ilk bitiruvchilariga sertifikatlar topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, mamlakatdagi barcha davlat korxonalari xodimlari uchun ESG bo‘yicha ta’lim olish imkoniyatini yaratuvchi yangi onlayn kurs ishga tushirilgani e’lon qilindi.
Tadbir davomida barqaror rivojlanish O‘zbekiston davlat korxonalarining raqobatbardoshligini belgilovchi muhim omilga aylanayotgani ta’kidlandi. Mazkur tamoyillar kapital jalb qilish imkoniyatlari, investorlar ishonchi, shuningdek, kompaniyalarning xalqaro bozorlarga chiqishi, IPO o‘tkazishi va xususiylashtirish jarayonlariga tayyorgarligiga bevosita ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Quvonarlisi, ushbu nufuzli dasturda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ Barqaror rivojlanish bo‘limi boshlig‘i Rustam Ahmedov ham muvaffaqiyatli ishtirok etib, ESG sohasidagi malakasini tasdiqlovchi sertifikatga sazovor bo‘ldi.
Mazkur dastur korporativ boshqaruv, ekologik va ijtimoiy mas’uliyat, barqaror rivojlanish hamda xalqaro ESG standartlarini amaliyotga joriy etish bo‘yicha zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishga qaratilgan.
OKMK mas’ul xodimining ushbu dasturda qatnashishi kombinatda ESG tamoyillarini yanada rivojlantirish va xalqaro ilg‘or amaliyotlarni joriy etish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri hisoblanadi.

Специалист АГМК получил международный ESG-сертификат
В целях внедрения международных стандартов ESG и практического применения принципов устойчивого развития на государственных предприятиях Узбекистана АО «UzAssets» при поддержке Азиатского банка развития и в сотрудничестве с Высшей школой бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан реализовало двухэтапную образовательную программу «ESG Center of Excellence» для специалистов крупнейших государственных компаний страны.
3 июля 2026 года состоялась церемония вручения сертификатов первым выпускникам программы. В этот же день было объявлено о запуске нового онлайн-курса по ESG, который позволит сотрудникам всех государственных предприятий Узбекистана пройти обучение в сфере устойчивого развития.
В ходе мероприятия было отмечено, что сегодня устойчивое развитие становится одним из ключевых факторов конкурентоспособности государственных компаний. Следование ESG-принципам способствует привлечению капитала, укреплению доверия инвесторов, а также повышает готовность предприятий к выходу на международные рынки, проведению IPO и реализации программ приватизации.
Особенно приятно отметить, что в числе участников этой престижной программы успешно прошёл обучение начальник отдела устойчивого развития АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Рустам Ахмедов, который получил международный сертификат, подтверждающий его квалификацию в области ESG.
Образовательная программа была направлена на развитие современных компетенций в сфере корпоративного управления, экологической и социальной ответственности, устойчивого развития, а также практического внедрения международных ESG-стандартов.
Участие представителя АГМК в данной программе стало ещё одним важным шагом на пути развития принципов ESG на предприятии и внедрения лучших международных практик в деятельность комбината.