18 Noyabr 2024, 8:52 1479
Joriy yilda o‘zining 75 yilligini nishonlayotgan OKMK mehnat jamoasi 2024-yil uchun belgilangan mahsulotlar eksporti prognozini muddatidan avval bajarishga muvaffaq bo‘ldi.
2024-yil uchun 550,0 mln dollarlik mahsulot eksport qilinishi belgilangan edi. 15-noyabr sanasi holatiga 550,8 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Aytish joizki, yildan yilga OKMK eksport geografiyasi kengayib bormoqda. Hozirda kombinat mahsulotlari 19 ta davlatga eksport qilinadi. Xorijga asosan mis, rux, molibden, reniy, qo‘rg‘oshin konsentrati, kadmiy, palladiy kukuni kabi mahsulotlar eksport qilinmoqda.
2024-yilda bir qator yangi bozorlar o‘zlashtirildi. Jumladan, joriy yildan boshlab Gvineya, Senegal, Serbiya, Janubiy Afrika Respublikasi, Marokash, Portugaliya kabi davlatlarga ham mis katankasi va mis kuporosi eksporti amalga oshirilayapti.
Bugungi kunda mamlakatimizda xom ashyodan yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Yurtimizda qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish jadal rivojlanishi oqibatida ichki bozorda misga bo‘lgan talab ham kundan-kunga oshib bormoqda. Shu bois kombinatda qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishga ham katta e'tibor qaratilmoqda. Mis klasterini rivojlantirish doirasida yangi korxonalar tashkil etilayapti.

Export indicator fulfilled ahead of schedule
Almalyk mining and metallurgical complex, which is celebrating its 75th anniversary this year, fulfilled its annual forecast task for the export of manufactured products ahead of schedule.
This year, the AMMC workforce was tasked with exporting products worth 550.0 million US dollars. On November 15, 2024, the Complex specialists reported on the successful completion of this task.
It is worth noting that the geography of exports is expanding from year to year. Currently, the products of the Complex are exported to 19 countries. Foreign partners are mainly supplied with copper, zinc, molybdenum, rhenium, lead concentrate, cadmium, and palladium powder.
In 2024, new product sales markets were developed. In particular, starting this year, copper rod and copper sulfate from AMMC are exported to countries such as Guinea, Senegal, Serbia, South Africa, Morocco, and Portugal.
Today, the issue of producing products with high added value from raw materials in our country has been raised to the level of state policy. Due to the rapid development of production in this area, the demand for copper in the domestic market of the country is increasing day by day. That is why great attention is paid to this issue at AMMC. New enterprises are being created as part of the development of the copper cluster.