OKMKda Germaniya standarti: Sanoat va ta’lim integratsiyasi yangi bosqichda
Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida o‘tgan panel sessiyasida kadrlar tayyorlashda ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasi, xususan, dual ta’lim tizimi markaziy mavzulardan biri bo‘ldi. Tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati O‘quv markazi rahbari Doniyor Karimov ma’ruza qilib, Germaniya bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan muvaffaqiyatli loyiha natijalarini taqdim etdi.
Bugungi kunda kombinat bazasida Germaniyaning “Skills Experts Program” (SEP) loyihasi faol ishlamoqda. Bu sheriklikning muhim poydevoridir. Loyihadan ko‘zlangan bosh maqsad — metallga ishlov berish yo‘nalishida xalqaro darajadagi mutaxassislar tayyorlash va bitiruvchilarning Germaniya AHK-DIHK sertifikatlariga ega bo‘lishini ta’minlashdan iborat.
2026-yilning yanvaridan boshlangan mazkur dastur doirasida hozirda 30 nafar iqtidorli yosh “Elektrgazpayvandchi” va “Texnik-texnolog” yo‘nalishlarida tahsil olmoqda. Olib borilayotgan o‘quv jarayoni nemis dual tizimining “70% amaliyot va 30% nazariya” tamoyiliga asoslangan. Bunda talabalar vaqtining katta qismini quruq maketlarda emas, balki kombinatning Markaziy ta’mirlash-mexanika zavodi va Mis boyitish fabrikasi kabi yirik korxonalarida, real uskunalar bilan ishlab o‘tkazadilar. Zarur nazariy bilimlar esa texnikumda to‘ldirib boriladi.
Ta’lim sifatini ta’minlash uchun jarayonga Germaniyaning AdA International standarti bo‘yicha maxsus tayyorlangan malakali ustoz-murabbiylar biriktirilgan. Ishga ruxsat berish tizimi ham qat’iy bosqichlardan iborat: dastlab trenajyorlarda mashq qilinadi, so‘ngra ustoz nazorati ostida ishlanib, keyinchalik mustaqil faoliyatga ruxsat beriladi.
Agar ilgari tayyor va yuqori malakali mutaxassislar tashqaridan izlangan bo‘lsa, bugungi kunda OKMK dual ta’lim orqali kadrlarni o‘z texnologiyasi va zamonaviy uskunalariga moslab, yuqori sifat bilan o‘zi tayyoralamoqda. Bu tajriba O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi kasbiy ta’lim hamkorligining eng yorqin va samarali namunasi bo‘lib xizmat qiladi.

Немецкий стандарт на АГМК: интеграция образования и производства
В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума прошла панельная дискуссия, где одной из ключевых тем стала интеграция системы образования и промышленности, в частности – внедрение дуального обучения.
Руководитель учебного центра Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК) Дониёр Каримов представил результаты успешного проекта, реализуемого совместно с Германией.
Сегодня на базе АГМК активно работает немецкая программа «Skills Experts Program» (SEP), что стало прочным фундаментом сотрудничества. Главная цель проекта – подготовка специалистов международного уровня в области металлообработки и обеспечение выпускников сертификатами AHK-DIHK, признанными в Германии.
С января 2026 года в рамках программы обучаются 30 талантливых молодых ребят по направлениям «Электрогазосварщик» и «Техник-технолог». Учебный процесс построен на принципе немецкой дуальной системы: 30% теории и 70% практики. Причём практика проходит не на макетах, а на реальном оборудовании крупнейших производственных площадок комбината – центрального ремонтно-механического завода и медной обогатительной фабрики. Теоретическая база дополняется в техникуме.
Для обеспечения высокого качества обучения к процессу привлечены наставники, прошедшие специальную подготовку по международному стандарту «AdA International». Система допуска к самостоятельной работе строго поэтапная: сначала тренировки на тренажёрах, затем работа под контролем наставника, и только после этого – самостоятельная деятельность.
Если раньше квалифицированных специалистов приходилось искать извне, то сегодня АГМК благодаря дуальной системе готовит кадры самостоятельно – под собственные технологии и современное оборудование, обеспечивая высокий уровень качества. Этот опыт стал ярким примером эффективного сотрудничества Узбекистана и Германии в сфере профессионального образования.