+998 71 619 23 33Nazariy bilimlar va amaliy koʻnikmalar uygʻunligida tashkil etilgan dual ta’lim tizimi OKMKda ham samarali yoʻlga qoʻyilgan boʻlib, uning doirasida koʻplab xorijiy davlatlar oʻquv muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatishmoqda. Jumladan 20-may kuni OKMK va “GERMAN INDUSTRY AND COMMERCE” MCHJ oʻrtasida “Skills Expert Programm” loyihasini amalga oshirish boʻyicha axborot-marketing va maslahat xizmatlarini koʻrsatish toʻgʻrisida imzolangan kelishuvga muvofiq, mazkur tashkilot va “Markaziy Osiyo IHK” kompaniyalarining xorijiy vakillari kombinatga tashrif buyurishdi.
20-may kuni mehmonlar uchun kombinat tarkibiy boʻlinmalari boʻylab kichik ekskursiya uyushtirildi. Delegatsiya a’zolari Qalmoqqir koni hamda Markaziy ta’mirlash mexanika zavodida boʻlishib u yerdagi ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishishdi. Shundan soʻng, Muhandislik maktabida tinglovchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlarni ham koʻzdan kechirishdi.
21-may kuni xorijlik mutaxassislar tomonidan MTMZ hamda Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasining payvandchi va tokarlari uchun seminar mashgʻulotlari oʻtkazildi. Unda kombinat oʻquv markazi, Muhandislik maktabi hamda Olmaliq kon-metallurgiya texnikumi vakillari ishtirok etishdi.
An’anaviy ma’ruzalardan farq qiluvchi faol hamkorlik va amaliyotga qaratilgan Workshop usulida tashkil etilgan mashgʻulotda ishtirokchilar metallarga ishlov berish, ehtiyot qismlarini tayyorlash, yigʻilish va oʻrnatish, boshqaruv uskunalari, komponentlarni ulash, uskunalarga texnik xizmat koʻrsatishda sifatni ta'minlash, ish jarayonlarini rejalashtirish va tashkil etish kabi mavzularda fikr almashishdi.
Ta’kidlash kerakki, mazkur loyiha sabab nafaqat kombinat mutaxassislari balki xorijiy kompaniya vakillari ham oʻzlari uchun qimmatli boʻlgan bilimlarni olish hamda uni amaliyotda qoʻllash imkoniyatiga ega boʻlishmoqda. Oʻquv jarayonlari soʻngida tinglovchilarga ekspert darajasi berilib, kelgusida ular kon-metallurgiya texnikumi talabalariga amaliy darslar oʻtishlari koʻzda tutilgan.
OKMK va xorijiy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlik — bu zamonaviy bilim va amaliy ko‘nikmalarga ega mutaxassislar tayyorlashning samarali imkoni. Bu shunchaki korxona manfaati uchun emas balki butun mamlakat sanoati hamda ta’lim rivojiga xizmat qilishi bilan ham ahamiyatlidir.

+998 71 619 23 33In recent years, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex has been actively introducing international experience into the process of training highly qualified personnel.
In particular, as part of the cooperation of the complex with the German company GERMAN INDUSTRY AND COMMERCE LLC, the Skills Expert Program project is being implemented, according to which representatives of the company visited AMMC on May 20 and 21.
On the first day, the guests visited production facilities of the complex: the workshops of the central mechanical repair plant, the Kalmakyr mine and the engineering school, where the plant's specialists told about the activities of the enterprise specializing in the extraction and processing of non-ferrous and precious metals, development prospects, the implementation of the investment project "Development of the Yoshlik I deposit", programs of localization, modernization, technical and technological re-equipment of production, as well as the introduction of a dual education system in the process of training highly qualified personnel.
On the second day, under the auspices of the training center of the complex at the premises of the engineering school, a seminar "Metalworking specialist" was held for representatives of the central mechanical repair plant and the Administration of specialized repair works, as well as the Almalyk Mining and Metallurgical College.
The lecturers were experts in this field from German companies: Anna Volivach and Sascha Hoffmann. The speakers covered topics such as Manufacturing of parts, Assembly of parts and assemblies, Control equipment, Component connection, Equipment Maintenance, Quality Assurance, Planning and organization of work, and Communication.
During the seminar, the specialists of the AMMC divisions, in turn, shared their skill secrets with the guests.
Such an exchange of work experience allows the seminar participants to enrich their knowledge, skills and abilities, which will undoubtedly be applied in their future professional activities.
It is planned that the AMMC employees who took part in the seminar will subsequently be able to transfer the new knowledge gained to their colleagues, which will give a positive result in improving the quality of manufactured products.