06 Iyun 2024, 10:24 2623
4 yildirki mamlakatimiz oliy va professional ta’limida oʻqitishning dual tizimi qoʻllab kelinadi.   Ushbu yoʻnalishda OKMK ham ishtirok etib, 40dan  oshiq ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻygan.  Bunda  talabalar va oʻquvchilarning ta’lim jarayonlari ishlab chiqarish bilan bogʻlangan holda olib boriladi.
2022 yilda mamlakatimizda dual ta’lim tizimi Germaniya tajribasi asosida rivojlantirilishi belgilangan edi. Loyiha qiymati  7 mln. yevroni tashkil etib, tizimni isloh qilish va modernizatsiyalash koʻzda tutilgan.
Ilk hamkorlikni yirik sanoat korxonasi OKMKda yoʻlga qoʻyish vazifalari belgilangan  boʻlib ayni maqsadda  Oʻrta Osiyodagi Germaniya iqtisodiyoti vakillari OKMKda boʻlishdi.
OKMK rahbariyati va mehmonlar oʻrtasidagi uchrashuv davomida tomonlar oʻzaro hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi.
OKMK  boshqaruv raisi  Abdulla Xursanov ta’kidlaganidek, korxonaning  bo’lajak mutaxassislariga berilayotgan nazariy va amaliy bilimlarni zamon talablariga moslashtirish, yanada mukammallashtirish juda zarur. Shu bois korxona sinalgan xorij tajribasini hamisha qo’llab-quvvatlaydi.
Shuningdek, 2022-2023 oʻquv yilidan Geologiya fanlar universiteti, “MISiS” milliy tadqiqotlar texnologik universiteti Olmaliq filiali hamda Olmaliq kon-metallurgiya kolleji ta’lim muassasalarining 150 dan oshiq talaba va oʻquvchilari uchun kombinatning tarkibiy boʻlinmalarida dual ta’lim tizimi joriy etilib, shartnomalar imzolangan.
Ushbu muassasalarda nemis dual ta’lim tizimi joriy etilishi belgilandi.
Shu maqsadda Xovsep Voskonyan boshchiligidagi delegatsiya Olmaliq kon-metallurgiya kollejida boʻlishdi.
Mehmonlar muassasadagi amaliyot xonalari  bilan tanishar ekan, Konchilik ishi”, “Geologiya”, “Metallurgiya”, “Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish”, “Foydali qazilmalarni boyitish”, “Elektr uskunalarini ta’mirlash” va transportga xizmat ko’rsatish yo’nalishlaridagi amaliyot uchun barcha zaruriy jihozlar mavjudligini guvohi bo’lishdi.
Keyingi manzil OKMK muhandislar maktabi bo’ldi.
Kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash borasida keng imkoniyatlarga ega boʻlgan maktab mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
INT: Xovsep Voskonyan. Oʻrta Osiyo va Germaniya iqtisodiyoti vakolatxonasi boshligʻi.
-  Xovsep Voskonyan, Oʻrta Osiyo va Germaniya iqtisoidyot vakolatxonasi boshligʻi: - Biz bugun kombinat rahbariyati bilan katta bir loyihani muhokama qildik. Ayni sohadagi loyihami  Germaniya davlati tomonidan qoʻllab-quvvatlanadi. Kundan kun yangi texnologiyalarni ishlab chiqarishga joriy etayotgan kombinat uchun zamonaviy bilimlarga ega kadrlar juda zarur. Biz taklif qilayotgan tizim asosida  bilimli mutaxassislarni yetishtirib berishni maqsad qilganmiz. Ayni yoʻnalishda sizlarda bajarilgan vazifalar maqtovga loyiq. Bu yerda yaratilgan baza bilan hamkorligimiz samarali tashki etilishiga ishonamiz.

На АГМК будет внедрена немецкая система дуального образования
Известно, что одним из факторов экономического успеха Германии является дуальное профессиональное образование. Сочетание практического обучения на предприятии и теоретических знаний, полученных в профессиональной школе, предлагает молодым людям хороший старт в профессиональной жизни и успешную карьеру.
Важным показателем успеха данной модели является низкий уровень безработицы среди молодежи в Германии по сравнению с другими европейскими странами.
В 2022 году в нашей стране были определены перспективы развития системы дуального образования на основе опыта Германии. Система будет реформирована и модернизирована. Стоимость проекта составила 7 млн евро.
Именно поэтому Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11.12.2023 г. № 647 приняты изменения и дополнения в систему образования, нацеленные на разработку методики дуального образования, основанной на успешном опыте Германии. В частности, это включает обучение студентов в профессиональных учреждениях по форме дуального образования на основании заказов от организаций, упрощение процедуры приема, ориентированное на требования работодателей, а также цифровизацию системы приема студентов в дуальную систему образования.
Дуальное образование является ключевой темой сотрудничества Германии с Узбекистаном и Центральной Азии. 4 июня на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате побывала делегация представителей Германской экономики Центральной Азии, которые обсудили с руководством АГМК возможности углубления кооперации в сфере дуального образования.
Председатель правления АГМК Абдулла Хурсанов отметил, что необходимо адаптировать теоретические знания и практические навыки, которые получают специалисты предприятий, к современным требованиям и совершенствовать их.
С 2022-2023 учебного года в структурных подразделениях комбината была внедрена система дуального образования для учащихся Университета геологических наук, Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС» и Алмалыкского профессионального горно-металлургического колледжа.
В настоящее время на основе дуальной системы образования по профессиональным направлениям «Горные работы», «Геология», «Металлургия», «Автоматизация производства», «Обогащение полезных ископаемых», «Ремонт электрооборудования» и «Горные машины и оборудование» организовано обучение 124 студента Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС», 19 студентов Университета геологических наук и 16 студентов Алмалыкского профессионального горно-металлургического колледжа. При этом в процессе дуального обучения студентам, в соответствии с законодательными актами была установлена заработная плата, они обеспечены бесплатным питанием и спецодеждой.
В ходе визита делегация посетила учебные заведения, с которыми сотрудничает АГМК. В том числе горно-металлургический профессиональный колледж, Алмалыкский филиала НИТУ «МИСиС», а также Инженерную школу.
Ховсеп Восканян – Глава представительства Германской экономики в Центральной Азии:
- Сегодня мы обсудили с руководством АГМК большой проект, который поддерживается Германией. Для комбината, как и для любого шагающего в ногу со временем предприятия, который внедряет в производство всё новые технологии, крайне необходимы кадры с современными знаниями и умениями. Я верю, что наше сотрудничество с имеющимися здесь возможностями будет реализовываться эффективно.