+998 71 619 23 33Bugun OKMKda ilk bor “Tukket” raqamli transformator podstansiyasi foydalanishga topshirildi. Ushbu obyektning topshirilishi energetiklar kuniga munosib sovg‘a bo‘ldi.
Ma'lumki, ayni paytda OKMKda “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiya loyihasi jadal sur'atlarda amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida “Yoshlik-1” koni ma'dan qazib olishga tayyorlandi. Kondagi maydalash yuklash qurilmasi va magistral konveyer liniyalari qurib bitkazildi. 3-Mis boyitish fabrikasi obyektlarini qurish ishlari jadal olib borilmoqda. Kon va fabrika faoliyati uchun zarur bo‘lgan infratuzilma obyektlari, jumladan, temir yo‘llar, kon-transport vositalarini ta'mirlash va yig‘ish sexlari va tashqi energiya ta'minoti boshqa obyektlarni qurish ishlari ham davom etayapti.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” loyihasi doirasida barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasi hamda “Yoshlik” va “Qalmoqqir” konlarini elektr energiyasi bilan ta'minlash maqsadida mamlakatimizda ilk bora 500\110\10 kV kuchlanishli raqamli transformator podstansiyasi qurib bitkazildi.
Bugun ushbu obyekt tantanali ravishda foydalanishga topshirildi. Tadbirda so‘z olgan OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov mazkur podstansiya nafaqat O‘rta Osiyoda, balki Mustaqil Hamdo‘stlik Davlatlari ichida birinchi va yagona hisoblanishini, u ilg‘or va zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlanganini ta'kidlab, obyekt qurilishida faol bo‘lgan ishchi-xodimlarga o‘z minnatdorchiligini bildirdi.
Tadbir davomida podstansiya qurilishida faol bo‘lgan bir guruh soha vakillari qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Ramziy lenta qirqilib, rasman raqamli podstansiya o‘z faoliyatini boshladi va tadbir ishtirokchilari guvohligida podstansiyaga dastlabki kuchlanish berildi.
Tadbir ishtirokchilari mazkur podstansiya bilan yaqindan tanishishdi.
Podstansiyaning barcha metall konstruksiyalari va beton buyumlari mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan ishlab chiqarilgan. Kommutatsiya qurilmalari mukammal himoya tizimiga ega bo‘lgan elegazli(Elegaz himoya hisoblanadi, avvallari moyli, vakkumli himoya qo‘llanilgan. Elegaz nihoyatda mukammal himoya tizimi sanaladi) ijroda bunyod etilgan.
Shuningdek, ilg‘or xorijiy ishlab chiqaruvchilar hamda elektr energetikasining yirik gigantlarining 110 va 500 kVli o‘chirgichlari, tok va kuchlanishli transformatorlari o‘rnatildi.
Podstansiya avtomatika va rele himoyali bloklari, avariyaga qarshi avtomatika, avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi, ma'lumotlarni yig‘ish va uzatish dispetcherlik boshqaruv tizimi bilan jihozlandi.
Podstansiyadan 3-Mis boyitish fabrikasi va “Yoshlik-1” konigacha bo‘lgan barcha yuqori voltli elektr uzatish liniyalari to‘liq o‘rnatildi.
Erkin To‘raboyev, faxriy energetik: - 1970-yildan boshlab energetika sohasida faoliyat yuritganman. O‘sha paytdagi podstansiyalarning kuchlanishi 35 ming voltni tashkil etgan. Bunaqa zamonaviy podstansiyalar hayolimizga ham kelmagan. Avval kuchlanishlar qo‘lda o‘chirilardi. Hozir esa hammasi avtomatlashtirilgan. O‘ylaymanki ushbu podstansiya ham kombinat va yurtimiz rivojida muhim ahamiyat kasb etadi.
Ma'lumot uchun: Hozirgi paytda kombinatda “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish va 3-Mis boyitish fabrikasini qurish ishlari olib borilmoqda.
Mazkur loyiha O‘zbekiston tarixidagi eng yirik investitsiya loyihalaridan biridir. Uning amalga oshirilishi natijasida kombinatning ishlab chiqarish quvvati bir necha barobarga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Bu o‘z navbatida respublika yalpi ichki mahsuloti hajmi o‘sishiga ham xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33Сегодня, 22 декабря, состоялась торжественная церемония открытия первой на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате цифровой трансформаторной подстанции «Туккет».
Председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов, открывая мероприятие, отметил, что данная подстанция, передовыми и современными технологиями, является единственной не только в Средней Азии, но и в странах СНГ. Также председатель выразил огромную благодарность всем работникам, сопричастным настоящему событию.
В ходе мероприятия ценными подарками наградили группу представителей отрасли, принимавших активное участие в строительстве данного объекта.
На сегодняшний день реализация инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I» идет полным ходом. В рамках проекта подготовлен рудник «Ёшлик I», завершено строительство дробильно-перегрузочной установки на этом руднике и магистральных конвейерных линий. Также интенсивно ведется строительство объектов медной обогатительной фабрики-3. Продолжаются работы по возведению объектов инфраструктуры, необходимых для производственной деятельности рудника и фабрики, в том числе железных дорог, цехов по ремонту и сборке горнотранспортной техники, объектов внешнего энергоснабжения и др.
В целях электроснабжения медной обогатительной фабрики-3, возводимой в рамках инвестиционного проекта по освоению «Ёшлик I», а также карьеров «Кальмакыр» и «Ёшлик» на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате построена первая в Узбекистане цифровая трансформаторная подстанция классом напряжения 500/110/10 кВ.
Все металлоконструкции и изделия из бетона подстанции были изготовлены отечественными производителями. Коммутационное оборудование подстанции выполнено в современном элегазовом исполнении.
Также установлено оборудование зарубежных производителей, крупных гигантов электроэнергетики: выключатели 500 кВ и 110 кВ, трансформаторы тока и напряжения, силовые трансформаторы.
Кроме этого, подстанция оснащена блоками релейной защиты и автоматики, автоматизированной системой управления, системой диспетчерского управления и сбора и передачи данных.
Все высоковольтные линии электропередач от подстанции до медной обогатительной фабрики-3 и рудника «Ёшлик I» уже установлены.
Для справки: Сегодня ведутся работы по освоению месторождения «Ёшлик I» и строительству медной обогатительной фабрики-3.
Данный проект является самым крупным инвестиционным проектом в истории Узбекистана. В результате его реализации производственные мощности комбината увеличатся в несколько раз. А это, в свою очередь, будет способствовать увеличению объема валового внутреннего продукта Республики Узбекистан.
В результате освоения месторождения «Ёшлик I» будет достигнуто производство: на первом этапе (2021-2026 гг.) – 300 тыс. т меди катодной; на втором этапе (2024-2028 гг.) – 400 тыс. т меди катодной.