+998 71 619 23 33Mamlakatimiz mustaqilligining 33 yilligi arafasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida bir qator ijtimoiy obyektlar va ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshirildi.
Ushbu obyektlarning ochilish tadbirlarida OKMK rahbariyati, jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi. Har bir obyektning qurilish va ta'mirlash ishlarida ishtirok etgan bir guruh quruvchilar, loyihachilar qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
Jumladan, 29-avgust kuni Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi tasarrufidagi 2-sonli yotoqxona binosida “Nuroniylar maskani”ni rasman o‘z faoliyatini boshladi.
Maskanning ochilish tadbirida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi. Tadbirda so‘z olganlar OKMK tomonidan mehnat faxriylari, nuroniy keksalar hamisha ardoqlanishini, ushbu maskan ham ularning sevimli go‘shasi bo‘lishini ta'kidlashib, samimiy tilaklarini bildirishdi.
Maskanda otaxon va onaxonlar turli xil adabiyotlarni mutolaa qilishlari, shaxmat, shashka kabi sport o‘yinlarini o‘ynashlariga hamda ovqatlanishlari uchun sharoitlar yaratilgan.
Ushbu obyektni ta'mirlash ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish“ tresti tomonidan bajarilib, maskan yangicha qiyofaga keltirildi.
Maskan hovlisiga shiyponchalar ham o‘rnatilib, binoning fasad qismi ham pardozlandi. Ushbu maskanda bir vaqtning o‘zida 30 nafar nuroniylar vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari mumkin.
Shuningdek, shu kuni Yoshlik-1” koni va uning kon-texnika majmuasini hamda “Qalmoqir” konini tashqi elektr energiyasi bilan ta'minlaydigan 110/35/6 kV kuchlanishli raqamli transformator podstansiyasi ham foydalanishga topshirildi.
Podstansiyaning elektr ta'minoti kuchlanishi 500/110/10 kV bo‘lgan “Tukket” podstansiyasidan doimiy ikki zanjirli VL-110 kV havo liniyasi orqali amalga oshiriladi. Podstansiyada quvvati 80 MVA bo‘lgan zamonaviy transformatorlar, yog‘li 110 kV kuchlanishli tok transformatorlari o‘rnatilgan.
Podstansiya avtomatika va rele himoyali bloklari, avariyaga qarshi avtomatika, avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi, ma'lumotlarni yig‘ish va uzatish dispetcherlik boshqaruv tizimi bilan jihozlandi.
E'tiborlisi, podstansiyaning barcha metall konstruksiyalari va beton buyumlari mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan.
Bundan tashqari, 30-avgust kuni Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasining 2-sonli temir yo‘l sexi “Svinsovaya” stansiyasi hududida yangi temiryo‘l bazasi ham foydalanishga topshirildi.
Mazkur obyektning ochilish marosimida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati, mehnat faxriylari va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Mazkur bazaning qurilish ishlari 2021-yilda boshlangan bo‘lib, qurilish ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti hamda STTBning o‘z kuchlari tomonidan amalga oshirildi.
Baza zveno yig‘ish uchastkasi va avtomobilga yoqilg‘i quyish stansiyasi hamda yoqilg‘i moylash materiallari ombori, vagonlarni ta'mirlash punktini o‘z ichiga oladi.
4,47 gektar yer maydonida joylashgan bazada 1280 m uzunlikka ega temir yo‘l, 7 dona strelkali o‘tkazgichlar, 2 ta yopiq bino va ma'muriy maishiy binolar mavjud.
Yangi barpo etilgan baza bir qator qulayliklarga ega. Jumladan, ilgari bu kabi eski baza hududida manyovr ishlarini olib borishda turli qiyinchiliklar yuzaga kelgan va birgina manyovr ishlarini bajarish uchun ko‘p vaqt talab etilgan. Yangi bazada esa teplovozlar osongina manyovr qilishadi va bu tabiiyki teplovozlardan unumli foydalanish va yoqilg‘i mahsulotlarini tejashga olib keladi. Bundan tashqari, vagonlarni ta'mirlash ishlarini amalga oshirish ham ushbu bazada juda qulay. Sababi, bu yerga 50 tonna yuk ko‘tarish quvvatiga ega chorpoyali kran o‘rnatilgan va u yordamida vagonlarning og‘ir bo‘lgan katta hajmdagi ehtiyot qismlari va detallari osonlikcha almashtiriladi. Bu esa nafaqat ish sifati, sarflanadigan vaqtning tejalishi, balki ishchi-xodimlar uchun ham bir talay qulayliklar yaratadi.
Shuningdek, baza hududidagi yoqilg‘i quyish shoxobchasi mavjudligi ham teplovoz, o‘zi yurar temir yo‘l texnikalari va temir yo‘l kranlarining yoqilg‘i bilan to‘ldirilishida ortiqcha vaqt sarflashni oldini oladi. Temir yo‘l qurilishida foydalaniladigan temir yo‘l panjaralarini yig‘ish uchun ham bazada barcha shart-sharoitlar yo‘lga qo‘yilgan.

Новые объекты – к празднику!
В преддверии самого главного национального праздника Республики Узбекистан – Дня независимости на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате введены в эксплуатацию новые производственные и социальные объекты.
На торжественных церемониях открытия новых объектов приняли участие руководство АГМК, ветераны труда и представители общественности. В ходе этих мероприятий руководство комбината поздравило всех собравшихся с наступающим праздником, выразило теплые и искренние пожелания, отметив, что созидательная работа по повышению благосостояния и улучшению качества жизни населения будет продолжена. Также руководители наградили группу строителей и проектировщиков, активно участвовавших в строительных работах.
Так, 29 августа состоялось открытие нового центра для полезного времяпровождения людей преклонного возраста – комплекса «Нуронийлар маскани», организованного в здании общежития №2 управления социальных объектов.
В учреждении созданы условия для проведения содержательного досуга ветеранов. Здесь они могут насладиться чтением произведений художественной литературы, играть в шашки и шахматы.
В результате ремонтных работ, проведенных специалистами треста «Олмаликметаллургкурилиш», объект обрел новый вид, обновлена фасадная часть здания, во дворе учреждения установлены беседки.
В комплексе «Нуронийлар маскани» могут проводить свободное время одновременно 30 ветеранов.
Также в этот же введена в эксплуатацию новая цифровая трансформаторная подстанция ТП-8, напряжением 110/35/6 кВ, построенная в рамках реализуемого на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I». Подстанция предназначена для внешнего электроснабжения карьеров «Ёшлик I», его горнотехнического комплекса и рудника «Кальмакыр».
Электроснабжение данной подстанции осуществляется от постоянной двухцепной ВЛ-110 кВ от подстанции 500/110/10 кВ «Туккет». На подстанции установлены современные трансформаторы мощностью 80 МВА, маломасляные трансформаторы тока и напряжения 110 кВ.
Подстанция оснащена блоками релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматикой, автоматизированной системой управления, диспетчерской системой сбора и передачи данных. При строительстве данной подстанции применены металлоконструкции и изделия из железобетона, произведенные отечественными производителями.
30 августа состоялось торжественное открытие новой железнодорожной базы, расположенной на территории станции «Свинцовая» железнодорожного цеха № 2 управления промышленного железнодорожного транспорта.
В строительных работах базы, начатых в 2021 году, были задействованы работники треста «Олмаликметаллургкурилиш» и УПЖТ. База включает в себя звеносборочный участок, автозаправочную станцию, склад горюче-смазочных материалов, пункт по ремонту вагона.
Объект располагается на территории 4,47 га и имеет железнодорожное полотно протяженностью 1 280 м, 7 стрелочных переводов, 2 крытых здания и административно-хозяйственные здания.
Новая база имеет ряд удобств. Ранее здесь возникали трудности при производстве маневров тепловозами. Это занимало много времени и становилось причиной задержек в доставке технологического оборудования и прочих грузов на медную обогатительную фабрику. Теперь же тепловозы расходуют меньше времени, тем самым экономя топливо.
Также излишний расход времени исключает наличие заправочной станции на территории базы, необходимой специальным самоходным подвижным составам и железнодорожным кранам. Кроме этого, на объекте созданы условия для проведения сборки железнодорожных шпал.
Благодаря установке на территории базы козлового крана грузоподъемностью 50 тонн появилась возможность проведения подъемных операций с тяжелыми запасными частями и деталями вагонов.  На базе также построен административно-бытовое комплекс, где созданы все условия, необходимые для работников. Здесь имеется столовая, помещение раскомандировки, душевая и диспетчерская.