Jumladan, kombinatni raqamli transformatsiya qilish bo‘yicha 2023-yilda 40 dan ortiq loyiha va vazifalarni amalga oshirish belgilangan. Shundan 23 tasi amalga oshirilib, 5 ta tajribaviy loyihalar ishga tushirildi.
Raqamlashtirish borasidagi ishlar bardavomlik kasb etib, ushbu yo‘nalishda yetuk va malakali mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha ham amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Xususan, kelgusida kombinatda IT markaz tashkil etilish ko‘zda tutilgan bo‘lib, kuni kecha ushbu markazning faoliyati hamda uni tashkil etish kabi masalalar muhokama etildi.
OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari hamda O‘quv markazi mas'ullari va Respublika “IT-Park” direksiyasi rahbari o‘rinbosari Abdulahad Qo‘chqorov ishtirokidagi muhokamada kombinatda IT markazni tashkil etish loyihasi ko‘rib chiqildi.
Ushbu markazda kelgusida IT yo‘nalishida mutaxassislar tayyorlanadi va ko‘plab sohalarda qo‘llaniladigan startaplar, dasturiy ta'minotlar yaratiladi.

An IT-Center to be established in Almalyk
Almalyk Mining and Metallurgical Complex pays special attention to the development of information and communication technologies and digitalization.
As part of AMMC digital transformation, more than 40 different projects have been scheduled for implementation in 2023. 23 of them have already been implemented and 5 pilot projects have already been launched.
The gradual digitalization of the production process, in turn, creates a great need for qualified personnel in the IT field.
Work already begun in this direction. In particular, it is planned to establish an IT-center at the Complex in the future. Recently, the Deputy Digitalization Chairman of the Board of JSC “Almalyk MMC” , Deputy Head of the Republican Directorate of “IT-Park” Abdulakhad Kuchkorov and responsible persons of the Complex Training Center haму considered project of the IT-Center establishment at AMMC, and discussed the issues of organization and adjustment of its activity.
This center, which is planned to be organized on the territory of the School of Engineering, will train IT specialists. It will also be place to create promising startups and software.