Jumladan, kombinatni raqamli transformatsiya qilish bo‘yicha 2023-yilda 40 dan ortiq loyiha va vazifalarni amalga oshirish belgilangan. Shundan 23 tasi amalga oshirilib, 5 ta tajribaviy loyihalar ishga tushirildi.
Raqamlashtirish borasidagi ishlar bardavomlik kasb etib, ushbu yo‘nalishda yetuk va malakali mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha ham amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Xususan, kelgusida kombinatda IT markaz tashkil etilish ko‘zda tutilgan bo‘lib, kuni kecha ushbu markazning faoliyati hamda uni tashkil etish kabi masalalar muhokama etildi.
OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari hamda O‘quv markazi mas'ullari va Respublika “IT-Park” direksiyasi rahbari o‘rinbosari Abdulahad Qo‘chqorov ishtirokidagi muhokamada kombinatda IT markazni tashkil etish loyihasi ko‘rib chiqildi.
Ushbu markazda kelgusida IT yo‘nalishida mutaxassislar tayyorlanadi va ko‘plab sohalarda qo‘llaniladigan startaplar, dasturiy ta'minotlar yaratiladi.

На АГМК будет создан IT-центр
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате уделяется особое внимание развитию информационно-коммуникационных технологий и цифровизации.
В рамках цифровой трансформации АГМК в 2023 году была намечена реализация более 40 различных проектов. 23 из них уже выполнены, 5 экспериментальных проектов уже запущено.
Поэтапная цифровизация производственного процесса, в свою очередь, рождает большую потребность в квалифицированных кадрах в «IT» сфере.
Работы в этом направлении уже начаты. В частности, в будущем на комбинате планируется создание IT-центра. На днях при участии заместителя председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по цифровизации, заместителя руководителя республиканской дирекции «IT-парк» Абдулахада Кучкорова и ответственных лиц Учебного центра комбината был рассмотрен проект создания IT-центра на АГМК, обсуждены вопросы организации и налаживания его деятельности.
Данный центр, который планируется организовать на территории Инженерной школы, будет готовить специалистов в сфере ИТ. Также здесь будут создаваться перспективные стартапы и программное обеспечение.