+998 71 619 23 33O‘zbekiston Respublikasi Konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi tomonidan munosib kutib olindi.
Sana munosabati bilan 16-may kuni OKMK sport majmuasida estrada yulduzlari ishtirokidagi katta konsert dasturi o‘tkazildi.
Tadbirda ishtirok etgan Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev va OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov barchani ayyom bilan muborakbod etib, o‘zlarining samimiy tilaklarini bildirishdi.
Shuningdek, tadbir davomida 21 nafar faol ishchi-xodimlar turli darajadagi “Konchilik shuhrati” ko‘krak nishonlari bilan mukofotlandi.
Taniqli san'atkor, O‘zbekiston xalq artisti Yulduz Usmonovaning betakror taronalari barchani raqsga chorladi.
Konsertda O‘zbekiston xalq artistlari Maryam Sattarova va Gulsanam Mamazoitovalarning dilrabo qo‘shiqlari ham tomoshabinlarga bayramona kayfiyat bagʻishladi.
“Metallurg” madaniyat saroyi ijodkorlari tomonidan tayyorlangan kuy-qoʻshiqlar, jozubali raqslar ham barchaga koʻtarinki kayfiyat ulashdi. Ayniqsa, kombinat yoshlari tomonidan tayyorlangan OKMKning jonli ramziy timsoli olqishlarga sazovor bo‘ldi.
Konsert dasturi anʻanaviiy mushakbozlik bilan yakunlandi.
17-may kuni xalq sayli 600 nafar yoshlar ishtirokidagi marafon bilan boshlandi.
Xalq saylida kombinat tarkibiy bo‘linmalari ishlab chiqarishda erishgan yutuqlari, korxonalarning mahsulotlari, ishlab chiqarishda foydalaniladigan texnologik qurilmalar va tarixi bo‘yicha ko‘rgazmalarni namoyish etishdi.
Bu yilgi bayram tadbirida Mudofaa vazirligi Toifalangan obyektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligining harbiy qismi harbiylari ilk bor ishtirok etishdi. Harbiylar tomoshabinlarga ko‘rgazmali chiqishlar namoyish etishib, vatanparvarlik ruhidagi qo‘shiqlarni ijro etishdi.
Bundan tashqari, xalq saylida OKMK xodimlari Kasaba uyushmasi Kengashi jismoniy tarbiya va sport bo‘limi tomonidan arqon tortish, stol tennisi, belbog‘li kurash, boks, darts, shaxmat va shashka kabi sport turlari bo‘yicha tashkil etilgan musobaqalar ham shiddatli kurashlarga boy bo‘ldi.
Tadbir davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalari tomonidan tashkil etilgan ko‘rgazmalar turli nominatsiyalar bo‘yicha qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
Jumladan, ko‘rgazmalar tanlovida “Eng yaxshi sanoat ko‘rgazmasi” nominatsiyasiga kombinat temiryo‘lchilari sazovor bo‘lishib, Gran-priga loyiq ko‘rildi.
Tashabbusli va samarali betakror ko‘rgazmasi uchun Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi mehnat jamoasi 1-o‘rinni egalladi.
2-o‘rinni Kovuldi koni mehnat jamoasi egalladi. Konchilar ko‘rgazmasida yerosti konini qanday bo‘lishini namoyish etib berishdi.
Konchilik sohasida qo‘llaniladigan anjomlar ko‘rgazmasini namoyish etgan Angren kon boshqarmasi mehnat jamoasiga faxrli 3-o‘rin nasib etdi.
“Yangi O‘zbekistonning yangi korxonasi” nominatsiyasini 3-mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi qo‘lga kiritdi.
Xususan, Texnologik transport boshqarmasi “Eng ommabop ko‘rgazma” nominatsiyasiga, Avtomobil transport boshqarmasi “Tarixdan yorqin kelajak sari” nominatsiyaga, Qalmoqqir kon boshqarmasi esa “O‘zbekiston konchilik sohasi tarixi” nominatsiyasiga loyiq ko‘rildi.
Ko‘rgazmada 30 tonnalik eritish quyish qozonlarini namoyish qilgan Mis eritish zavodi mehnat jamoasiga “Metallurgiya qudrati” nominatsiyasi taqdim etildi.
“Eng yaxshi boyitish texnologiyasi” nominatsiyasi bilan Mis boyitish fabrikasi, “OKMK-2030 raqamlashtirish dasturining eng faol ijrochisi” nominatsiyasi bilan 2-mis boyitish fabrikasi, “Eng yaxshi innovatsion g‘oyalar va yashil texnologiya uchun” nominatsiyasi bilan Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi kabi mehnat jamoalari taqdirlanishdi.
Bundan tashqari, “Bunyodkorlik sohasidagi yangi g‘oyalar uchun” nominatsiyasi g‘olibi trest jamoasi bo‘ldi.
Yoshlar o‘rtasida futbolni rivojlantirishdagi munosib hissasi uchun OKMK futbol akademiyasi hamda davlat va kombinat mulkini qo‘riqlashdagi zahmatli mehnat va vatanparvarlik targ‘iboti uchun 9221-sonli harbiy qism ham rag‘batlantirildi.
Bundan tashqari, kombinat tarkibiy bo‘linmalarida ham bayram tadbirlari o‘tkazilib, unda ko‘p yillar davomida mehnat qilgan 653 nafar ishchi-xodimlarga “Mehnat faxriysi” unvoni taqdim etildi.
Shuningdek, bayram munosabati bilan kombinat tarkibiy bo‘linmalariga biriktirilgan ixtisoslashtirilgan ta'lim muassasalarida va saxovat uylarida ham bayram dasturxonlari yozildi.

АГМК отметил свой профессиональный праздник
День работников горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан стал значимым событием для коллектива Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК) — праздник был встречен на высоком уровне и сопровождался множеством ярких мероприятий.
В честь этой даты 16 мая в спортивном комплексе АГМК состоялся масштабный концерт с участием звезд узбекской эстрады. Открыли мероприятие хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев и председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов. Выступив перед собравшимся, они сердечно поздравили трудовой коллектив комбината с профессиональным праздником и пожелали успехов в труде.
В рамках торжественного вечера наградили более двадцати передовиков производства, которым вручили нагрудные знаки «Горняцкая слава» различных степеней.
Настоящим украшением концерта стало выступление Народной артистки Узбекистана Юлдуз Усмановой. Также восторженные аплодисменты собрали Народные артистки Марьям Саттарова и Гулсанам Мамазоитова. Коллективы художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург» подарили зрителям яркие музыкальные номера и зажигательные танцы, создав атмосферу настоящего праздника. Завершился концерт традиционным красочным фейерверком.
Праздничные мероприятия продолжились 17 мая. Утром был организован массовый марафон, в котором приняли участие более 500 молодых работников комбината. Это стало началом народного гулянья, приуроченного к Дню горняков и металлургов.
На протяжении дня проходили тематические выставки, организованные структурными подразделениями АГМК. Они представили достижения в производстве, современные технологические устройства, используемые в процессе добычи и переработки руды, а также рассказали о своей истории.
Особое внимание привлекло участие военнослужащих воинской части командования войск охраны категорированных объектов Министерства обороны. Впервые присутствуя на таком мероприятии, они продемонстрировали зрелищные показательные выступления и исполнили патриотические песни, вызвавшие живой отклик у зрителей.
Параллельно проходили спортивные соревнования, организованные Советом профсоюза работников АГМК. Работники комбината состязались в перетягивании каната, настольном теннисе, поясной борьбе, боксе, дартсе, шахматах и шашках. Соревнования отличались накалом и высокой активностью участников.
По итогам выставок лучшие экспозиции были отмечены ценными призами в различных номинациях:
• награду «Лучшая промышленная выставка» и Гран-при получил коллектив железнодорожников;
• первое место завоевал центральный ремонтно-механический завод за инициативность и оригинальность своей экспозиции;
• второе место занял коллектив рудника «Каульды», наглядно представивший модель подземной шахты;
• третье место досталось Ангренскому рудоуправлению за макет рудника и демонстрацию оборудования, используемого в горнодобывающей отрасли.
• в номинации «Новое предприятие Нового Узбекистана» победил коллектив медной обогатительной фабрики;
• управление технологического транспорта было признано победителем в категории «Самая популярная выставка»;
• управление автомобильного транспорта получило награду в номинации «Из яркого прошлого — в светлое будущее», а рудоуправление «Кальмакыр» — в номинации «История горнодобывающей отрасли Узбекистана»;
• коллектив медеплавильного завода удостоен награды «Мощь металлургии» за демонстрацию 30-тонных плавильных котлов;
• медная обогатительная фабрика стала победителем в номинации «Лучшая технология обогащения»;
• медная обогатительная фабрика-2 — в номинации «Самый активный участник программы цифровизации АГМК-2030»;
• управление автоматизации производства получило признание за «Лучшие инновационные идеи и зелёные технологии».
• коллектив треста «Олмаликметаллургкурилиш» стал победителем в номинации «За новые идеи в строительной сфере»;
• за весомый вклад в развитие детско-юношеского футбола была отмечена футбольная академия АГМК;
• за самоотверженный труд по охране государственной и комбинатовской собственности и активную патриотическую работу — военнослужащие части № 9221.
Праздничные мероприятия прошли также и в подразделениях комбината, где боле 650 работников, проработавших долгие годы на предприятии, были удостоены почётного звания «Ветерана труда». По случаю праздника праздничные столы были организованы также в подшефных специализированных учреждениях и в домах милосердия.
Одним словом, трудовой коллектив АГМК отпраздновал День работников горной и металлургической промышленности ярко, с размахом и искренним уважением к своему делу и многолетним традициям отрасли.