OKMKda korrupsiyaga qarshi kurash: samaradorlik va huquqiy madaniyat ustuvorligi
Vazirlar Mahkamasining  2026-yil 24-apreldagi “2026-2027 yillarda jamiyatda huquqiy madaniyati yuksaltirish bo'yicha chora-tadbirlar dasturini tasdiqlash to'g'risida”gi qarori, Tog'-kon sanoat va geologiya vazirligining 58-sonli buyrug'i hamda OKMKning 700-sonli buyrug'i ijrosini ta'minlash maqsadida “Jonajon kombinatimizni korrupsiyadan mutlaqo holi hududga aylantiraylik!” shiori ostida har hafta muntazam ravishda o'tkazib kelinayotgan navbatdagi profilaktik tadbirlar 3-Mis boyitish fabrikasi, Yoshlik-1 koni direksiyasi hamda Ohak zavodi kabi tarkibiy bo'linmalarda tashkil etildi.
Tadbirlarda O'zbekiston Respublikasi Din ishlari bo'yicha qo'mitasining Olmaliq shahridagi vakili - Olmaliq shahar hokimining diniy masalalar bo'yicha maslahatchisi Jamshid Pardayev, OKMK Komplayens bo'limi mas'ul xodimi Gulnoza Sabriyeva, Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirda so'zga chiqqan mas'ullar mamlakatimizda diniy bag'rikenglik ta'minlangani, har kim o'zi istagan dinga e'tiqod qilish huquqiga ega ekanligini qayd etib, din niqobi ostidagi ekstremistik oqimlar ta'siriga tushib qolmaslik lozimligini, mamlakatimizda ta'qiqlangan saytlarga kirmaslik, bilib-bilmay ekstremistik ruhdagi kontentlarga layk bosmaslik ta'kidlandi.
Shuningdek, hozirgi kunda tobora ko'payib borayotgan firibgarliklar, ayniqsa, internat tarmog'i orqali keng tarqalayotgan onlayn tovlamachilardan ehtiyot bo'lish, onlayn qimorlar va kiberjinoyatlarning qurboniga aylanmaslik, shaxsiy ma'lumotlarni begonalarga oshkor etmaslik lozimligi uqtirildi.  Har bir ishchi-xodim nafaqat moliyaviy operatsiyalarda, balki ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda ham hushyor bo'lishi, har qanday shubhali harakat uchun qonuniy javobgarlik muqarrar ekanligi ta'kidlandi.
- Mutaxassislarning fikricha, korrupsiyaga qarshi kurashish nafaqat davlatning, balki butun jamiyatning vazifasi bo'lib, bunda jamoatchilik nazorati va aholining huquqiy madaniyati hal qiluvchi ahamiyatga ega, - deydi Gulnoza Sabriyeva. - Korrupsiya demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga, fuqarolarning davlat va hokimiyat organlariga bo'lgan ishonchiga putur yetkazadi, inson huquqlarining poymol bo'lishiga olib  Bozor iqtisodiyotining rivojlanishiga va biznesdagi halol raqobatga to'sqinlik qiladi, alohida sohalar va faoliyat turlarining  monopollashuviga  sabab bo'ladi. Byudjet mablag'larini cheksiz miqdorda noqonuniy o'zlashtirishga shart-sharoit yaratib beradi. Oddiy insonlarning hayot kechirish sifatini  yomonlashtiradi, jamiyatda ijtimoiy  tengsizlikni keltirib chiqaradi, kambag'al, qashshoq va  nochor fuqarolar  soni  keskin  ko'payib ketadi. Uyushgan jinoyatchilik, terrorizm va boshqa huquqbuzarliklar uchun sharoit yaratib beradi va boshqa ko'plab salbiy oqibatlarga  olib keladi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo'llagan Murojaatnomasi mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish strategiyasini mutlaqo yangi darajaga olib chiqdi.
Murojaatnomada 2026-yil — korrupsiyaga qarshi kurashda “favqulodda holat” yili deb e'lon qilindi. Bu davlat siyosatida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatning eng yuqori bosqichi sifatida belgilandi, desak mubolag'a bo'lmaydi. 2026-yilning “favqulodda holat” yili deb e'lon qilinishi korrupsiyaga qarshi kurashni tizimli raqamlashtirish va manfaatlar to'qnashuviga chek qo'yish orqali davlat siyosatining eng ustuvor yo'nalishiga aylantirdi.
Agar siz korrupsiyaviy holatlarga duch kelsangiz yoki shubhali harakatlarni kuzatsangiz, qo'rqmasdan quyidagi aloqa kanallari orqali xabar berishingiz mumkin. Murojaatchining shaxsi sir saqlanishi to'liq kafolatlanadi:
Eslatib o'tamiz, bu kabi tadbirlar barcha tarkibiy bo'linmalarda o'tkazilishi ko'zda tutilgan bo'lib, tadbirlarda «Manfaatlar to'qnashuvining oldini olish va bartaraf etish», «Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish», shuningdek “Prezidentimizning 2025 yil 26 dekabrdagi O'zbekiston xalqi va Oliy Majlisga yo'llagan Murojaatnomasi” kabi mavzular qamrab olinadi.

+998 71 619 23 33Во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 апреля 2026 года «Об утверждении Программы мер по повышению правовой культуры в обществе на 2026-2027 годы», приказа Министерства горнодобывающей промышленности и геологии №58, а также приказа АГМК №700 в структурных подразделениях комбината продолжается проведение регулярных профилактических мероприятий.
Очередные встречи состоялись на медной обогатительной фабрике-3, в дирекции рудника «Ёшлик I» и на известковом заводе.
В мероприятиях приняли участие представитель Комитета по делам религий Республики Узбекистан в городе Алмалыке – советник хокима города по вопросам религии Жамшид Пардаев, специалист отдела комплаенса АГМК Гульноза Сабриева, а также сотрудники отдела внутренних дел ГУВД Ташкентской области при АГМК.
Выступающие отметили, что в нашей стране обеспечены принципы религиозной толерантности и каждому гражданину гарантировано право свободно исповедовать любую религию. Вместе с тем особое внимание было уделено необходимости сохранять бдительность и не поддаваться влиянию экстремистских течений, прикрывающихся религиозными лозунгами. Участникам напомнили о недопустимости посещения запрещённых интернет-ресурсов и взаимодействия с материалами экстремистского характера в социальных сетях.
Отдельно были рассмотрены вопросы защиты от мошенничества, масштабы которого продолжают расти, особенно в интернете. Участникам рассказали о рисках онлайн-вымогательства, киберпреступлений и нелегальных азартных игр, а также напомнили о важности сохранения конфиденциальности персональных данных. Было подчёркнуто, что каждому работнику необходимо проявлять осторожность не только при совершении финансовых операций, но и при использовании социальных сетей, поскольку любые противоправные действия неизбежно влекут за собой ответственность, предусмотренную законодательством.
- По мнению специалистов, противодействие коррупции – это задача не только государства, но и всего общества. Решающую роль здесь играют общественный контроль и высокий уровень правовой культуры граждан, - отметила Гульноза Сабриева. Коррупция подрывает основы демократии и верховенства закона, снижает доверие граждан к государственным институтам, приводит к нарушению прав человека. Она препятствует развитию рыночной экономики и добросовестной конкуренции, способствует монополизации отдельных отраслей и видов деятельности. Коррупционные проявления создают условия для незаконного присвоения бюджетных средств в крупных масштабах, ухудшают качество жизни людей, усиливают социальное неравенство и ведут к росту числа малообеспеченных граждан. Кроме того, коррупция создаёт благоприятную среду для организованной преступности, терроризма и других правонарушений, влечёт за собой множество негативных последствий. Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря 2025 года вывело государственную стратегию борьбы с коррупцией на качественно новый уровень. В Послании 2026 год был объявлен годом «чрезвычайного положения» в сфере противодействия коррупции. Это стало ярким свидетельством бескомпромиссного отношения государства к коррупционным проявлениям. Борьба с коррупцией стала одним из ключевых направлений государственной политики, основанной на системной цифровизации процессов и предотвращении конфликта интересов.
Если вы столкнулись с коррупционными проявлениями или стали свидетелем подозрительных действий, вы можете сообщить об этом по следующим каналам связи. Конфиденциальность личности заявителя гарантируется:
Телефоны доверия:
(+998 71) 619-51-16
Telegram-бот: @agmk_bot
Напоминаем, что подобные мероприятия планируется провести во всех структурных подразделениях комбината. В ходе встреч рассматриваются вопросы предотвращения и урегулирования конфликта интересов, профилактики и противодействия коррупции, а также основные положения Послания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева народу Узбекистана и Олий Мажлису от 26 декабря 2025 года.