OKMKda korrupsiyaga qarshi kurash: samaradorlik va huquqiy madaniyat ustuvorligi
Vazirlar Mahkamasining  2026-yil 24-apreldagi “2026-2027 yillarda jamiyatda huquqiy madaniyati yuksaltirish bo'yicha chora-tadbirlar dasturini tasdiqlash to'g'risida”gi qarori, Tog'-kon sanoat va geologiya vazirligining 58-sonli buyrug'i hamda OKMKning 700-sonli buyrug'i ijrosini ta'minlash maqsadida “Jonajon kombinatimizni korrupsiyadan mutlaqo holi hududga aylantiraylik!” shiori ostida har hafta muntazam ravishda o'tkazib kelinayotgan navbatdagi profilaktik tadbirlar 3-Mis boyitish fabrikasi, Yoshlik-1 koni direksiyasi hamda Ohak zavodi kabi tarkibiy bo'linmalarda tashkil etildi.
Tadbirlarda O'zbekiston Respublikasi Din ishlari bo'yicha qo'mitasining Olmaliq shahridagi vakili - Olmaliq shahar hokimining diniy masalalar bo'yicha maslahatchisi Jamshid Pardayev, OKMK Komplayens bo'limi mas'ul xodimi Gulnoza Sabriyeva, Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirda so'zga chiqqan mas'ullar mamlakatimizda diniy bag'rikenglik ta'minlangani, har kim o'zi istagan dinga e'tiqod qilish huquqiga ega ekanligini qayd etib, din niqobi ostidagi ekstremistik oqimlar ta'siriga tushib qolmaslik lozimligini, mamlakatimizda ta'qiqlangan saytlarga kirmaslik, bilib-bilmay ekstremistik ruhdagi kontentlarga layk bosmaslik ta'kidlandi.
Shuningdek, hozirgi kunda tobora ko'payib borayotgan firibgarliklar, ayniqsa, internat tarmog'i orqali keng tarqalayotgan onlayn tovlamachilardan ehtiyot bo'lish, onlayn qimorlar va kiberjinoyatlarning qurboniga aylanmaslik, shaxsiy ma'lumotlarni begonalarga oshkor etmaslik lozimligi uqtirildi.  Har bir ishchi-xodim nafaqat moliyaviy operatsiyalarda, balki ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda ham hushyor bo'lishi, har qanday shubhali harakat uchun qonuniy javobgarlik muqarrar ekanligi ta'kidlandi.
- Mutaxassislarning fikricha, korrupsiyaga qarshi kurashish nafaqat davlatning, balki butun jamiyatning vazifasi bo'lib, bunda jamoatchilik nazorati va aholining huquqiy madaniyati hal qiluvchi ahamiyatga ega, - deydi Gulnoza Sabriyeva. - Korrupsiya demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga, fuqarolarning davlat va hokimiyat organlariga bo'lgan ishonchiga putur yetkazadi, inson huquqlarining poymol bo'lishiga olib  Bozor iqtisodiyotining rivojlanishiga va biznesdagi halol raqobatga to'sqinlik qiladi, alohida sohalar va faoliyat turlarining  monopollashuviga  sabab bo'ladi. Byudjet mablag'larini cheksiz miqdorda noqonuniy o'zlashtirishga shart-sharoit yaratib beradi. Oddiy insonlarning hayot kechirish sifatini  yomonlashtiradi, jamiyatda ijtimoiy  tengsizlikni keltirib chiqaradi, kambag'al, qashshoq va  nochor fuqarolar  soni  keskin  ko'payib ketadi. Uyushgan jinoyatchilik, terrorizm va boshqa huquqbuzarliklar uchun sharoit yaratib beradi va boshqa ko'plab salbiy oqibatlarga  olib keladi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo'llagan Murojaatnomasi mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish strategiyasini mutlaqo yangi darajaga olib chiqdi.
Murojaatnomada 2026-yil — korrupsiyaga qarshi kurashda “favqulodda holat” yili deb e'lon qilindi. Bu davlat siyosatida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatning eng yuqori bosqichi sifatida belgilandi, desak mubolag'a bo'lmaydi. 2026-yilning “favqulodda holat” yili deb e'lon qilinishi korrupsiyaga qarshi kurashni tizimli raqamlashtirish va manfaatlar to'qnashuviga chek qo'yish orqali davlat siyosatining eng ustuvor yo'nalishiga aylantirdi.
Agar siz korrupsiyaviy holatlarga duch kelsangiz yoki shubhali harakatlarni kuzatsangiz, qo'rqmasdan quyidagi aloqa kanallari orqali xabar berishingiz mumkin. Murojaatchining shaxsi sir saqlanishi to'liq kafolatlanadi:
Eslatib o'tamiz, bu kabi tadbirlar barcha tarkibiy bo'linmalarda o'tkazilishi ko'zda tutilgan bo'lib, tadbirlarda «Manfaatlar to'qnashuvining oldini olish va bartaraf etish», «Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish», shuningdek “Prezidentimizning 2025 yil 26 dekabrdagi O'zbekiston xalqi va Oliy Majlisga yo'llagan Murojaatnomasi” kabi mavzular qamrab olinadi.

+998 71 619 23 33In pursuance of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated 24 April 2026, "On Approval of the Program of Measures to Improve Legal Culture in Society for 2026-2027," Order No. 52 of the Ministry of Mining and Geology, and the Order No. 700 of the AMMC, regular preventive measures continue to be carried out in the plant's structural divisions.
Regular meetings were held at Copper Processing Plant No. 3, the “Yoshlik I” mine management office, and the lime plant.
The events were attended by Jamshid Pardayev, the representative of the Committee on Religious Affairs of the Republic of Uzbekistan in Almalyk and the Adviser to the Mayor on religious issues; Gulnoza Sabriyeva, the specialist in the AMMC compliance department; and the officers of the AMMC Internal Affairs Department of the Tashkent Region Main Department of Internal Affairs.
The speakers noted that the principles of religious tolerance are provided in our country, and every citizen is guaranteed the right to freely practice any religion. At the same time, special attention was paid to the need to remain vigilant and resist to the influence of extremist movements disguised as religious slogans. Participants were reminded of the inadmissibility of visiting prohibited internet resources and interacting with extremist materials on social media.
Protection against fraud, the scale of which continues to grow, especially online, was also discussed. The participants were informed about the risks of online extortion, cybercrime, and illegal gambling, and were reminded of the importance of maintaining the confidentiality of personal data. It was emphasized that every employee must exercise caution not only when conducting financial transactions but also when using social media, as any illegal activity inevitably entails liability under the law.
"According to the experts, combating corruption is a task not only for the state but for society as a whole. Public oversight and a high level of legal awareness among citizens play a decisive role here," noted Gulnoza Sabrieva. "Corruption undermines the foundations of democracy and the rule of law, reduces public trust in government institutions, and leads to human rights violations. It hinders the development of a market economy and fair competition, and contributes to the monopolization of certain industries and activities. Corrupt practices create conditions for the illegal appropriation of budget funds on a large scale, worsen people's quality of life, exacerbate social inequality, and lead to an increase in the number of low-income citizens. Furthermore, corruption creates a favorable environment for organized crime, terrorism, and other offenses, entailing numerous negative consequences. The Address of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan dated 26 December 2025, took the state strategy for combating corruption to a qualitatively new level. The Address declared 2026 a year of "emergency" in the fight against corruption. This was a clear demonstration of the state's uncompromising approach to corruption. The fight against corruption has become a key focus of state policy, based on the systemic digitalization of processes and the prevention of conflicts of interest.
If you encounter corruption or witness suspicious activity, you can report it through the following channels. Confidentiality of the informer’s person is guaranteed:
Hotline numbers: (+998 71) 619-23-33, (+998 71) 619-51-16
Telegram bot: @AMMC_bot
Email: stop.corruption@AMMC.uz
We remind you that similar events are planned for all structural divisions of the Complex. The meetings will address issues of preventing and resolving conflicts of interest, preventing and combating corruption, and the main provisions of the Address of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the people of Uzbekistan and the Oliy Majlis dated 26 December 2025.