09 Oktyabr 2023, 8:43 2209
Dastur ijrosi asosan Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi, Rux zavodi hamda Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi kabi tarkibiy bo‘linmalarda amalga oshiriladi.
Joriy yilda kombinatda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 137 loyiha asosida 321,7 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilishi belgilangan.
Hisobot davrida Mahalliylashtirish dasturiga qo‘shimcha ravishda 10 ta 36,1 mlrd so‘mlik yangi loyihalar kiritilib, loyihalar soni 147 tani, prognoz ko‘rsatkichi 357,8 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Dastur doirasida yanvar-sentyabr oylarida 145 ta loyiha bo‘yicha amalda 308,2 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, reja (266,5 mlrd so‘m) 115,6%ga  bajarilib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish  sur'ati 138,3%ni tashkil etdi.
Import o‘rnini bosish samaradorligi 26,7 mln dollar bo‘ldi.
9 oylik rejaga kiritilgan yangi loyihalar bo‘yicha 72,7 mlrd so‘mlik (prognoz 61,8 mlrd so‘m) mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi. Jumladan, har xil turdagi nasoslar uchun ehtiyot qismlar, misdan novalar, stropalar, palladiy metali, shaxta elektrovozlariga ehtiyot qismlar, molibden va volfram tuzlari, yuqori haroratga chidamli keramik mahsulotlar, volfram karbidi,  shamot g‘ishtlari, sferali sharli tayanchlar, flotomashinalar uchun ehtiyot qismlar”, ferromolibden, geopanjaralar, polimer mahsulotlaridan futerovkalar kabi mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Bundan tashqari, qo‘shimcha ravishda o‘zlashtirilishi belgilangan yangi turdagi import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Xususan, kombinati rahbariyati hamda mas’ul bo‘limlarning mutaxassislari tomonidan domimiy ravishda mahalliy ishlab chiqaruvchi korxona vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval import qilingan mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha bir qator ishlar tashkil etilgan. Jumladan, “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJda qiymati 25 mln dollarlik loyiha bo‘yicha ishlab chiqarish hajmi 300 mlrd so‘mlik 40 turdan oshiq quyma mahsulotlarni o‘zlashtirish ishlari boshlandi. Hozirda asbob-uskunalarni o‘rnatish ishlari yakunlanmoqda.
Germaniya bilan tashkil etilgan “Deutsche innovationen Technologie AGMK” QK MChJ tomonidan turli geokompozit, polimer va stekloplastik, truba va baklar mahsulotlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi (32,4 mlrd so‘m).
“Falk Porsche Technik” GmbH (Germaniya) kompaniyasi bilan birgalikda “Deutsche innovationen Technologie AGMK” QK MChJ ishlab chiqarish maydonida quyidagi loyihalar amalga oshirilmoqda:
• quvvati 50 000 tonna misni qayta ishlashga mo‘ljallangan loyiha qiymati 20 mln dollar bo‘lgan “Misdan katanka va yangi turdagi kabel mahsulotlari” loyihasining 1-bosqichi ishga tushiriladi, ushbu loyihaning ishlab chiqarish hajmi 450 mln dollarni tashkil etadi;
• yangi “Mis eritish zavodi” uchun “Mis katodlari elektrolizlari uchun polimerbeton vannalar” loyihasi bo‘yicha mahsulot ishlab chiqarish tashkil etiladi. Ushbu loyihaning qiymati 5 mln dollar bo‘lib, ishlab chiqarish xajmi 24 mln dollar, quvvati 1500 dona elektroliz vannalari ishlab chiqarish.
Shuningdek, “AVM” (Germaniya) korxonasi bilan hamkorlikda “Gorizontal tokarlik frezerli ishlov berish raqamli markazlari” loyihasi bo‘yicha ishlab chiqarish boshlandi. Loyihaning qiymati 2,2 mln dollar, ishlab chiqarish hajmi 35 mln yevro, quvvati 80 komplekt raqamli markaz-dastgohlar.
Shu bilan birga kombinat tomonidan 2024-yildan boshlab quyidagi loyihalar amalga oshirilishi kutilmoqda:
1) “Fiberpipe” (Germaniya) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 10 mln dollar bo‘lgan “Kimyoviy chidamkor shisha tolali mahsulotlar” loyihasini amalga oshirish orqali kombinat hamda neft, gaz va kimyo sanoati ehtiyojlari uchun avval import qilingan kimyoviy chidamkor trubalar, rezervuar baklar va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqarish ta'minlanadi.
2) “MENZEL” (Germaniya) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 15 mln dollar bo‘lgan “Yangi turdagi sanoat elektrodvigatellarini ishlab chiqarish” loyihasini amalga oshirish orqali respublika sanoat korxonalari ehtiyojlari uchun avval import qilingan elektrodvigatellar mahsulotlarini ishlab chiqarish ta'minlanadi.
3) “Huigong Machinery Group” (Xitoy) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 25 mln dollar bo‘lgan “Karyer avtosamosvallari va maxsus texniklar uchun ehtiyot qismlar va servis xizmatini ko‘rsatish” loyihasini amalga oshirish orqali respublika sanoat korxonalaridagi mavjud maxsus texniklar ehtiyojlari uchun avval import qilinganehtiyot qismlarni ishlab chiqarish ta'minlanadi.

Программа локализации на АГМК: за 9 месяцев реализовано 145 проектов
Ее активными участниками являются такие предприятия, как центральный ремонтно-механический и цинковый заводы, научно-производственное объединение по производству редких металлов и твердых сплавов.
В этом году по 137 проектам в рамках Программы локализации планируется произвести локализованную продукцию на сумму 321,7 млрд сумов.
За 9 месяцев 2023 года она пополнилась еще 10 новыми проектами на сумму 36,1 млрд сумов, таким образом, количество проектов достигло 147, а их прогнозная стоимость – 357,8 млрд сумов.
В рамках Программы локализации за январь-сентябрь по 145 проектам при прогнозе 266,5 млрд сумов фактически произведено продукции на сумму 308,2 млрд сумов, что составило 115,6%, темп роста по сравнению с аналогичным периодом прошлого года - 138,3%.
Эффективность импортозамещения достигла 26,7 млн долларов.
По новым проектам, включенным в план девяти месяцев, произведено локализованной продукции на 72,7 млрд сумов (прогноз 61,8 млрд сумов). В частности, это запасные части к различным типам насосов, медные желоба, стропы, палладий металлический, запасные части для шахтных электровозов, соли молибдена и вольфрама, жаростойкие керамические изделия, карбид вольфрама, кирпич шамотный, шаровые сферические опоры, запчасти для флотомашин. Освоено производство таких изделий как ферромолибден, геосетки, футеровка из полимерной продукции.
Кроме того, ведется эффективная работа по освоению новых видов импортозамещающей продукции. Для этого руководство комбината и специалисты подразделений регулярно проводят встречи с местными производителями.
В частности, в ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» в рамках проекта стоимостью 25 млн долларов начата разработка более 40 видов литейной продукции с объемом производства 300 млрд сумов. В настоящее время завершается монтаж оборудования.
Кроме того, СП ООО «Deutsche innovationen Technologie AGMK» наладило производство различных геокомпозитных, полимерных и стеклопластиковых изделий, труб и резервуаров (32,4 млрд сумов).
Совместно с компанией «Falk Porsche Technik» GmbH (Германия) на производственной площадке ООО СП «Deutsche innovationen Technologie AGMK» реализуются следующие проекты:
будет запущена 1-я очередь проекта «Медная катанка и новый вид кабельной продукции» мощностью 50 000 тонн переработки меди и стоимостью проекта 20 млн долларов, объем производства - 450 млн долларов;
по проекту «Полимербетонные ванны для электролиза катодной меди» будет организовано производство продукции для нового медеплавильного завода. Его стоимость – 5 млн долларов, объем производства – 24 млн долларов, мощность - 1500 электролизных ванн.
Также в сотрудничестве с предприятием «АВМ» (Германия) начато производство по проекту «Цифровые центры горизонтальной токарно-фрезерной обработки». Стоимость проекта - 2,2 млн долларов, объем производства - 35 млн евро, мощность - 80 комплектов цифровых центров-мастерских.
С 2024 года АО «Алмалыкский ГМК» намечает реализацию следующих проектов:
1) совместно с компанией «Fiberpipe» (Германия) планируется реализовать проект «Химически стойкие изделия из стекловолокна» стоимостью 10 млн долларов, который обеспечит производство ранее импортируемых химически стойких труб, резервуаров для хранения и другой продукции для нужд нефтедобывающей, газовой и химической промышленности;
2) совместно с компанией «MENZEL» (Германия) будет реализован проект «Производство новых типов промышленных электродвигателей» стоимостью 15 млн долларов для  производства ранее импортируемой электромоторной продукции для нужд промышленных предприятий республики;
3) совместно с компанией «Huigong Machinery Group» (Китай) планируется реализовать проект «Обеспечение запасными частями и сервисное обслуживание карьерных самосвалов и спецтехники» стоимостью 25 млн долларов, который позволит выпускать ранее импортируемые запчасти для спецтехники промышленных предприятий республики.
Кроме того, за счет реализации проекта «Строительство нового машиностроительного завода» начнется реализация проекта по производству литейной продукции и запасных частей общей мощностью 55 тысяч тонн.