+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida mahalliylashtirish dasturi samarali amalga oshirib kelinmoqda. Jumladan, 2022-yil yanvar-fevral holatiga ko‘ra 63 loyiha bo‘yicha 37,3 mlrd. so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilib, rejaga nisbatan o‘sish sur'ati 126,0 foizni tashkil etdi.
Reja bo‘yicha mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi 29,6 mlrd.so‘m etib belgilangan edi. 2021-yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur'ati esa 128,6 foiz bo‘ldi.
Dastur ijrosi bo‘yicha ishlab chiqarilgan mahsulotlarning korxonalar kesimida oladigan bo‘lgan o‘tgan ikki oyda Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida 14,3 mlrd. so‘mlik mahsulot tayyorlangan.
Nodir metallar va Qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi tomonidan, 12,8 mlrd. so‘mlik, Rux zavodi tomonidan esa 6,7 mlrd. so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan.
E'tiborli jihat dastur doirasida ishlab chiqarilgan texnik rux sul'fati eksport qilinmoqda. O‘tgan davrda 126,7 ming.dollarlik texnik rux sul'fati eksport qilingan.
2022-yilning birinchi chorak yakuniga ko‘ra, mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 52,7 mlrd.so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish hamja reja-ko‘rsatkichlarini kamida 117 foizga oshirishni ta'minlash ko‘zda tutilmoqda.
Importni qisqartirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan o‘zaro hamkorlikni kengaytirish borasida ham samarali ishlar amalga oshirib kelinayapti. Xususan, joriy yilning yanvar'-fevral' holatiga ko‘ra, OKMK sanoat ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun kooperasion portal orqali 383 ta shartnoma tuzilib, umumiy qiymati 97,9 mlrd. so‘mlik mahsulotlar harid qilindi.
Importni qisqartirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan o‘zaro hamkorlikni kengaytirish (kooperatsiya) doirasida 2022-yilda 45 loyiha bo‘yicha 470,5 mlrd. so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan. Joriy yilning o‘tgan ikki oyida 140,2 mlrd. so‘mlik mahsulotlar harid qilindi. Birinchi chorak yakuniga ko‘ra, 181,0 mlrd. so‘mlik mahsulotlar harid qilinishi kutilmoqda (101.0 %).
2022 yilda hududiy va tarmoqlararo sanoat yarmarkalarida faol ishtirok etishni davom ettirish hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kooperatsiya shartnomalarining umumiy qiymatini 600 mlrd.so‘mga yetkazilishini ta'minlash rejalashtirilgan.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 24-yanvardagi №99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi bo‘yicha “Olmaliq KMK” AJda 2022-yilda 97-loyiha doirasida 208,7 mlrd.so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarish prognozi tasdiqlangan. Ushbu loyihalar bo‘yicha tarmoq jadvali ishlab chiqilib, tasdiqlandi.

+998 71 619 23 33Along with the fulfillment of production tasks, the Almalyk Mining and Metallurgical Combine is effectively implementing the Localization Program.
In particular, as of January-February 2022, in the framework of the 63 projects, localized products were produced for 37.3 billion UZS, with a growth rate of 126.0%. The forecast for the production of localized products was 29.6 billion UZS.
The implementation of the Combine's Localization Program is ensured by three structural divisions of the plant: the central repair and mechanical plant, the research and production association for the production of rare metals and hard alloys, and the zinc plant.
Thus, the Central Repair Mechanical Plant produced products for 14.5 billion UZS during the reporting period. The Research and Production Association for Production of Rare Metals and Hard Alloys produced import-substituting products for 12.8 billion UZS, the Zink Plant – 6.7 billion UZS.
It should be noted that technical zinc sulfate produced under the Program is exported.
In the first quarter of 2022, it is planned to ensure the production of localized products in the amount of 52.7 billion UZS, as well as increase the performance by at least 117%.
The AMMC is working effectively to reduce imports and expand cooperation with domestic producers. In particular, as of January-February this year, 383 contracts were concluded through the cooperation portal for the needs of the industrial production of the AMMC, under which products were purchased for a total of 97.9 billion UZS.
As part of work to reduce the volume of imports, as well as expand interaction (cooperation) with domestic producers, in 2022 it is planned to produce products for 470.5 billion UZS under 45 projects. In January-February of this year, products for 140.2 billion UZS were purchased. According to the results of the first quarter, it is planned to purchase products in the amount of 181.0 billion UZS.
In addition, it is planned to continue active participation in regional and intersectoral industrial fairs in 2022 and bring the total value of cooperation agreements with local manufacturers to 600 billion UZS.
In particular, in pursuance of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 24, 2022 No. 99 “On measures to create an effective system for the development of production and expansion of industrial cooperation in the Republic”, in 2022, the AMMC approved a forecast for the production of localized products for 208.7 billion UZS in within 97 projects. A network schedule has already been developed and approved for these projects.