Xususan, joriy yilning 8 oyida 260 ta loyiha bo‘yicha 1029,2 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, prognoz (998,2 mlrd so‘m) 103,1 foizga bajarildi. O‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur'ati 430,6 foizni tashkil etdi. Import o‘rnini bosish samaradorligi esa 81,8 mln dollar bo‘ldi.
Yangi loyihalar bo‘yicha 825,6 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Korxonalar kesimida oladigan bo‘lsak, Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi 109 ta loyiha bo‘yicha 56,8 mlrd so‘mlik, Chirchiqdagi birlashmada 31 ta loyiha bo‘yicha 86,8 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Shuningdek, Mis eritish zavodi tomonidan 16,1 mlrd so‘mlik mahsulotlar tayyorlangan.
3-mis boyitish fabrikasi bo‘yicha 498,1 mlrd so‘mlik metallokonstruksiya tayyorlangan.
Dastur doirasida Portlovchi materiallar zavodida 142,5 mlrd so‘mlik portlovchi moddalar ishlab chiqarilgan.
Bundan tashqari, 3,6 mlrd so‘mlik roliklar tayyorlangan. 8 ta mexanik ta'mirlash uchastkalari tomonidan 21,8 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan.
Yana bir e'tiborli jihati mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan mahsulotlardan 1,63 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirilgan.
Sanoat kooperatsiyasi va “shatakka olish” tizimi orqali yanvar-avgust oylarida mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalardan 867,1 mlrd so‘mlik mahsulotlar xarid qilinib, prognoz 113%ga bajarildi.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval import qilingan mahsulotlarni o‘zlashtirish maqsadida “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJ tomonidan yanvar-avgust yakunlari bo‘yicha 26,6 mlrd so‘mlik quyma mahsulotlar ishlab chiqarish, ta'mirlash va xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha ishlar amalga oshirildi.
“AVANTEC GP” QK MChJda Germaniyalik hamkorlar bilan dastgohlar ishlab chiqarish loyihasi doirasida qurilish ishlari yakunlandi. Bugungi kunda uskunalarni olib kelish va o‘rnatish ishlari olib borilmoqda.
Korxona tomonidan yanvar-avgust oylarida 28,9 mlrd so‘mlik ikki dona universal frezerli dastgohi va besh koordinatli raqamlashtirilgan dastgohlar yetkazib berildi.
“DIZEL DETAL SAVDO” MChJ tomonidan 4,6 mlrd so‘mlik gazli payvandlash uchun hamda yuqori bosimga chidamli tekstil qoplamali rezina bilan qoplangan yenglar yetkazib berildi.
“DEUTSCHE INNOVATSION TEXNOLOGIYALAR-AGMK” QK MChJ tomonidan 1,8 mlrd so‘mlik polipropilendan yuvuvchi minora hamda simdan mahsulotlar yetkazildi.
“JFM LEGA GROUP” MChJ tomonidan 6,5 mlrd so‘mlik polimer mikrosferalar, “NADIR RABER” XK tomonidan 1,1 mlrd so‘mlik har xil turdagi remenlar yetkazib berildi.

+998 71 619 23 33В рамках реализации Программы локализации на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате за 8 месяцев 2024 года по 260 проектам произведено продукции на 1 029,2 млрд сумов, прогноз выполнен на 103,1%.
Темп роста по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 430,6%, эффективность импортозамещения – 81,8 млн долларов США.
В рамках новых проектов произведено локализованной продукции на 825,6 млрд сумов.
В разрезе предприятий, на которых реализуется Программа локализации: центральным ремонтно-механическим заводом по 109 проектам произведено продукции на сумму 56,8 млрд сумов, научно-производственным объединением в Чирчике по 31 проекту – 86,8 млрд сумов. На медеплавильном заводе изготовлено продукции на сумму 16,1 млрд сумов.
В рамках строительства медной обогатительной фабрики-3 произведено металлоконструкции на сумму 498,1 млрд сумов, заводом взрывчатых материалов произведено продукции на сумму 142,5 млрд сумов, 8 механоремонтными участками – на сумму 21,8 млрд сумов. Кроме этого, изготовлено роликов на 3,6 миллиарда сумов.
Осуществлен экспорт продукции, произведенной в рамках Программы локализации, на сумму 1,63 миллиона долларов США.
За счет промышленной кооперации и механизма «взять на буксир» за отчетный период текущего года у местных производителей приобретено продукции на сумму 867,1 млрд сумов. Прогноз в этом направлении выполнен на 113%.
В целях освоения ранее импортированной местными производителями и комбинатом продукции со стороны ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» за январь-август текущего года выполнено работ по производству литейной продукции на 26,6 млрд сумов, ремонту и оказанию услуг.
В рамках проекта по производству станков завершены строительные работы совместного предприятия ООО «Avantec GP». В настоящее время ведутся работы по доставке и установке оборудования. За отчетный период для предприятия приобретено два универсальных фрезерных станка и пять координатно-цифровых станков на сумму 28,9 млрд сумов.
Со стороны СП ООО «Deutsche innovationen Technologie AGMK» поставлено полипропиленовых промывочных башен и проволочных изделий на сумму 1,8 млрд сумов.
ООО «JFM LEGA GROUP» поставило полимерные микросферы на сумму 6,5 млрд сумов, ЧП «NADIR RABER» – различные виды ремней на сумму 1,1 млрд сумов.