+998 71 619 23 33Har qanday ishlab chiqarish jarayonlarini boshqarish samarali olib borilar ekan, natijadorlik ham o‘sib boraveradi.
Yirik zavodu, fabriklar, bo‘linmalarda minglab xodimlar bilan sanoat jarayonlarini tashkil etayotgan OKMKda ham ayni yo‘nalishda ko‘plab loyihalar amaliyotga tadbiq etilayapti.
Ta'kidlash kerakki, bugungi kunda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida katta hajmdagi ma'lumotlardan foydalangan holda ishlab chiqarish tahlilini rivojlantirish ustuvor vazifalardan biri bo‘lib qolmoqda.
Xususan, So‘ngi yillarda keng tadbiq etilayotgan raqamlashtirish sohasi korxonaning boshqaruvida unumdorlikni ta'minlay oldi.
Prezidentimizning “Axborot-kommunikasiya texnologiyalari sohasini yangi bosqichga ko‘tarish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori ijrosini ta'minlash maqsadida kombinatda tahliliy ahborotlarni yig‘ish, qayta ishlash va yaratish bo‘yicha axborot tizimi ham ishga tushirildi.
Bu borada ma'lumotlarni interaktiv usulda diagrammalar va jadvaldan foydalangan holda namoyish qilish uchun zamonaviy panellar joriy etildi.
- Bugungi kunda qog‘ozbozliklar va ortiqcha xarajatlarni qisqartirish maqsadida kombinat dasturchilari bilan birgalikda bir qator loyihalar ishlab chiqildi. Shulardan biri Power BI loyihasi hisoblanib, avvallari hisobotlarni olish uchun bir necha soatlar hatto kunlar sarflangan bo‘lsa, ushbu loyiha bizga atigi 15 daqiqada barcha ma'lumotlarni to‘plab va taqdim etimishizda yordam beradi, - deydi OKMK Axborot texnologiyalari departamenti yetakchi muhandisi Ahrorxon Sobitov.
Jarayonlarda biznes va ishlab chiqarishning asosiy ko‘rsatkichlarini vizualizasiya qilish, dasturiy tizimlar va boshqa xizmatlarni birlashtirish bo‘yicha bir qator ko‘lamli ishlarning amalga oshirilgani ahamiyatli.
Xususan, Avtomobil va texnologik transportlar parki, kombinat ishchi-xodimlari bilan ishlash, omborxonalar holati, yillik va qo‘shimcha arizalar, shuningdek, kunlik amalga oshirilgan vazifalar kabi yo‘nalishlar bo‘yicha hisobotlarning ixcham va zamonaviy ko‘rinishi bo‘lgan dashbordlar ishlab chiqildi. Natijada kombinatning rahbariyati va top-menejerlariga amalga oshirilayotgan jarayonlarni to‘liq tahlil va monitoring qilish imkoniyati yaratildi. Bu esa qarorlarni qabul qilish tezkorligini ta'minlaydi.
Iqtisodiy samaraga to‘xtaladigan bo‘lsak, 6 turdagi qog‘oz hisobotlari tugatilib, amalga oshirilgan ishlar haqida ma'lumotlar va hisobotlarni tayyorlash vaqti 10 kundan 1 kunga qisqardi.
Boshqaruvni tashkil etish sifati va tezligini bir necha barobarga oshirayotgan mazkur yo‘nalish bo‘yicha ishlar davom etmoqda. Boshqa axborot tizimlari va resurslari uchun ham yangi interaktiv dashbordlar ishlab chiqilayapti. Natijada ishlab chiqarish va biznes jarayonlaridagi o‘sish nuqtasini topish imkoniyati ham yaratiladi.
Ma'lumot uchun: 2023-yilda OKMKda biznes va texnologik jarayonlarni raqamlashtirish hamda ularni maqbullashtirish evaziga 224 mlrd so‘m iqtisod qilindi, shuningdek, ishchi resurslari, vaqt sarfi, 170 dan ortiq hujjat turlari raqamlashtirilib, 1,3 mln dan ortiq varaq tejaldi.

+998 71 619 23 33Today, the word “digitalization” is increasingly heard in many aspects of enterprise activity. After all, increasing production efficiency and its profitability directly depend on the introduction of digitalization into production processes. Read more in the report on the creation of information system for collecting, processing data and analytical reporting at AMMC.
As part of the “Digital Uzbekistan-2030” Strategy, a lot of work is being done in the republic on digitalization, introduction of information and communication technologies, as well as modernization of the infrastructure of the country’s industrial enterprises. Including that at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, where several dozen projects were implemented in 2023 alone.
At the same time, over the past few years, the main work in the field of digitalization in AMMC divisions has been carried out in the direction of improving accounting processes and data consolidation.
Currently, AMMC is focusing on the development of analytics using big data.
In pursuance of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 22, 2022 “On measures to raise the sphere of information and communication technologies to a new level,” the information system for collecting, processing and creating dashboards and analytical reporting was launched.
Today, work has been carried out at AMMC to create panels for interactive display of information, as well as visualization of key business and production indicators, as well as integration of systems and other services.
Dashboards of the enterprise’s work have been implemented in the main areas of the current state of the process and automotive fleet, enterprise personnel management, warehouse balances, analysis of additional and annual applications and an operational daily summary of the plant’s forecast indicators. Thanks to this, it is possible to provide top management and executives with analysis and monitoring of indicators, as well as make operational management decisions, including in production.
As a result, it was possible to reduce 6 types of paper reports, the time of submission and labor costs for collecting and generating reports from 10 to one day.
It is worth noting that the works in this direction have not been completed; in parallel, the development and integration with other information systems and resources are underway to create new dashboards that will create the opportunity to find growth points in business and production processes.
For reference: In 2023, AMMC saved 224 billion UZS as a result of digitalization and optimization of production and business processes.