OKMKda oqova suvlarni tozalash bo‘yicha fin tajribasi qo‘llanilmoqda
Xususan, kombinat texnologik ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘layotgan kislotali va ishqorli oqova suvlarni tozalash bo‘yicha O‘zbekistonda birinchi bor Finlandiya tajribasi qo‘llanilmoqda.
2024-yilda O‘zbekiston Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi hamda Finlandiyaning "EPSE OY" kompaniyasi Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining oqova suvlarini tozalash bo‘yicha tajriba loyihasini qo‘llash bo‘yicha 3 tomonlama shartnoma imzolangan edi.
Ayni kunlarda Finlandiyaning "EPSE OY" kompaniyasi kislotali va ishqorli oqova suvlarini tozalash bo‘yicha pilot loyihasini kombinatda joriy etishga kirishdi. Tajriba tariqasida pilot qurilma Angren kon boshqarmasining "Ko‘ch-buloq" konining tozalash inshootlariga o‘rnatildi va sinov ishlari olib borilmoqda.
E'tiborlisi, kompaniya pilot loyiha davrida maxsus reagentni qo‘shish evaziga ohak sarfi 60% ga qisqartiriladi. Shuningdek, tozalash jarayonidagi suv talab darajasiga yetkaziladi. Tozalash jarayonida hosil bo‘layotgan quyqa tarkibidan esa rangli metallarni ham ajratib olish imkoniyati yaratiladi.
Sinovlar yakunida, Finlandiyalik mutaxassislar loyihaning tejamkorligi va samaradorligini isbotlashi va ushbu zanjirni sanoat miqyosida qo‘llash hamda kimyoviy suv tozalash inshootlari ishlash samaradorligini 99,5 % ga yetkazish bo‘yicha xulosa berishi kerak. Bu xulosa kombinatning Angren kon boshqarmasi hamda Rux va Mis eritish zavodlarining tozalash inshootlari uchun olinadi.
Sinov tahlillarining dastlabki ma'lumotlariga ko‘ra, ushbu loyihaning amalga oshirilishi sanoat oqova suvlarining zararli ta'sirini yuqori darajada kamaytirish imkonini beradi. Kelgusida esa bu tajriba O‘zbekistonning barcha sanoat korxonalarida qo‘llanilishi rejalangan.

Finnish experience in wastewater treatment is being implemented at AMMC
As part of the implementation of the strategy "Uzbekistan - 2030" and the State Program in the "Year of Environmental Protection and "Green" Economy", the Almalyk Mining and Metallurgical Complex  is actively working to introduce environmentally friendly solutions.
For the first time in Uzbekistan, Finnish experience is used in the technological process of cleaning acid and alkaline wastewater. In 2024, a tripartite agreement was concluded between the Agency for Innovative Development under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of Uzbekistan, the Finnish company "EPSE OY" and AMMC on the implementation of a pilot project for the treatment of wastewater from the plant.
These days, the company "EPSE OY", specializing in the development of hydrometallurgical water purification technologies, has begun to implement a pilot installation at the plant. As an experiment, specialists from the company "EPSE OY" have already installed equipment at the treatment facilities of the Kochbulak mine of the Angren mine department and are currently conducting tests.
It is noteworthy that during the pilot period of the project, due to the addition of a special reagent, lime consumption is reduced by 60%. In addition, water is brought to the required quality level during the purification process. It also becomes possible to extract non-ferrous metals from the sediment formed during the purification process.
After completing the tests, Finnish specialists must prove the cost-effectiveness and efficiency of the project, as well as provide a conclusion on the possibility of using this technology on an industrial scale and bringing the efficiency of chemical treatment facilities to 99.5%. This conclusion is necessary for the treatment facilities of the Angren Mine Administration, as well as the zinc and copper smelters.
According to preliminary data, the implementation of this project will significantly reduce the harmful effects of industrial wastewater. In the future, it is planned to extend this experience to all industrial enterprises in Uzbekistan.