OKMKda oqova suvlarni tozalash bo‘yicha fin tajribasi qo‘llanilmoqda
Xususan, kombinat texnologik ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘layotgan kislotali va ishqorli oqova suvlarni tozalash bo‘yicha O‘zbekistonda birinchi bor Finlandiya tajribasi qo‘llanilmoqda.
2024-yilda O‘zbekiston Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi hamda Finlandiyaning "EPSE OY" kompaniyasi Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining oqova suvlarini tozalash bo‘yicha tajriba loyihasini qo‘llash bo‘yicha 3 tomonlama shartnoma imzolangan edi.
Ayni kunlarda Finlandiyaning "EPSE OY" kompaniyasi kislotali va ishqorli oqova suvlarini tozalash bo‘yicha pilot loyihasini kombinatda joriy etishga kirishdi. Tajriba tariqasida pilot qurilma Angren kon boshqarmasining "Ko‘ch-buloq" konining tozalash inshootlariga o‘rnatildi va sinov ishlari olib borilmoqda.
E'tiborlisi, kompaniya pilot loyiha davrida maxsus reagentni qo‘shish evaziga ohak sarfi 60% ga qisqartiriladi. Shuningdek, tozalash jarayonidagi suv talab darajasiga yetkaziladi. Tozalash jarayonida hosil bo‘layotgan quyqa tarkibidan esa rangli metallarni ham ajratib olish imkoniyati yaratiladi.
Sinovlar yakunida, Finlandiyalik mutaxassislar loyihaning tejamkorligi va samaradorligini isbotlashi va ushbu zanjirni sanoat miqyosida qo‘llash hamda kimyoviy suv tozalash inshootlari ishlash samaradorligini 99,5 % ga yetkazish bo‘yicha xulosa berishi kerak. Bu xulosa kombinatning Angren kon boshqarmasi hamda Rux va Mis eritish zavodlarining tozalash inshootlari uchun olinadi.
Sinov tahlillarining dastlabki ma'lumotlariga ko‘ra, ushbu loyihaning amalga oshirilishi sanoat oqova suvlarining zararli ta'sirini yuqori darajada kamaytirish imkonini beradi. Kelgusida esa bu tajriba O‘zbekistonning barcha sanoat korxonalarida qo‘llanilishi rejalangan.

На АГМК внедряется финский опыт очистки сточных вод
В рамках реализации стратегии «Узбекистан – 2030» и Государственной программы в «Год охраны окружающей среды и «зелёной» экономики» на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате ведётся активная работа по внедрению экологически эффективных решений.
Впервые в Узбекистане в технологическом процессе очистки кислотных и щелочных сточных вод применяется финский опыт. В 2024 году между Агентством инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Узбекистана, финской компанией «EPSE OY» и АГМК было заключено трёхстороннее соглашение о реализации пилотного проекта по очистке сточных вод комбината.
В эти дни компания «EPSE OY», специализирующаяся на разработке гидрометаллургических технологий очистки воды, приступила к внедрению пилотной установки на комбинате. В качестве эксперимента специалисты компании «EPSE OY» уже установили оборудование на очистных сооружениях шахты «Кочбулак» Ангренского рудоуправления и на сегодняшний день проводят испытания.
Примечательно, что в пилотный период проекта за счёт добавления специального реагента расход извести сокращается на 60%. Кроме того, вода в процессе очистки доводится до требуемого уровня качества. Также появляется возможность извлекать цветные металлы из осадка, образующегося в процессе очистки.
После завершения испытаний финские специалисты должны доказать экономичность и эффективность проекта, а также предоставить заключение о возможности применения данной технологии в промышленном масштабе и доведения эффективности работы химических очистных сооружений до 99,5%. Это заключение необходимо для очистных сооружений Ангренского рудоуправления, а также цинкового и медеплавильного заводов.
По предварительным данным, реализация этого проекта позволит значительно снизить вредное воздействие промышленных сточных вод. В дальнейшем планируется распространить этот опыт на все промышленные предприятия Узбекистана.