OKMKda O‘zbek tili bayrami keng nishonlanadi
Unga ko‘ra, “Olmaliq KMK" AJda O‘zbek tili bayrami kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tarkibi hamda  O‘zbek tili bayrami kuniga bag‘ishlab o‘tkaziladigan ma'naviy va ma'rifiy chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Chora-tadbirlar dasturiga ko‘ra, O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan maxsus videolavha taqdimoti tashkil etilib, “Qadring baland bo‘lsin, ona tilim” shiori ostida “Eng yaxshi she'r”, “Eng yaxshi maqola” hamda “Eng yaxshi bayram tabrigi (fleshmob)” nominasiyalari bo‘yicha ijodiy loyihalar tanlovi o‘tkaziladi.
Tashkilot faollari, tegishli mas'ullar ishtirokida o‘zbek tilini rivojlantirish, davlat tili qonun hujjatlariga rioya qilish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar to‘g‘risida ishchi-xodimlarning xabardorligini oshirish maqsadida kombinat ishchi-xodimlari uchun yurtimizning taniqli olimlari ishtirokida davra suhbatlari, seminarlar tashkil etiladi.
Bundan tashqari, “Metallurg” MS badiiy havaskor jamoalarini jalb qilgan holda bayram tadbiri o‘tkaziladi.
Kombinat yoshlarining davlat tiliga oid bilimlarini yanada oshirish maqsadida “Zakovat” intellektual o‘yini o‘tkaziladi.
Shuningdek, kombinat xodimlariga davlat tilini chuqur o‘rganishlari uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish maqsadida O‘quv markazida lotin alifbosiga asoslangan o‘zbek tilini o‘rganish bo‘yicha o‘quv guruhlari tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
“Ruscha-O‘zbekcha kon-metallurgiya atamalari izohli lug‘ati”ni yangi tahrirda tayyorlab, kitob taqdimotini o‘tkazilishi ham buyruqda o‘z aksini topgan.
Kombinat tarkibiy bo‘linmalarida davlat tili haqidagi qonun hujjatlarga rioya etilishini nazorat qilish bo‘yicha komissiya tarkibini shakllantirish hamda monitoring o‘tkazish jadvalini tasdiqlash vazifasi ham buyruqda belgilangan.
Kombinat tashkilotlarida o‘zbek tilini ulug‘lovchi hikmatli so‘zlar, she'riy satrlar aks ettirilgan tasviriy targ‘ibot vositalari joylashtiriladi.

+998 71 619 23 333 октября 2022 года председатель правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Абдулла Хурсанов подписал приказ «О мерах по празднованию Дня государственного языка».
В соответствии с документом утвержден состав организационного комитета по подготовке и проведению праздника узбекского языка на высоком уровне, а также Программа духовных и просветительских мероприятий, посвященных этому дню.
Согласно Программе мероприятий, будет организован конкурс творческих проектов в номинациях «Лучшее стихотворение», «Лучшая статья» и «Лучшее праздничное поздравление» (флешмоб) под девизом «Кадринг баланд булсин, Она тилим!».
В целях повышения осведомленности тружеников комбината о проделанной работе по развитию узбекского языка, соблюдению законодательства о государственном языке и дальнейших приоритетных задачах будут организовываться мероприятия, круглые столы, беседы и семинары с участием выдающихся ученых нашей страны, активистов и соответствующих ответственных лиц организаций.
Запланировано проведение праздничного мероприятия, в котором примут участие коллективы художественной самодеятельности дворца культуры «Металлург».
Для укрепления и повышения знаний молодежи комбината о государственном языке будет организована интеллектуальная игра «Заковат».
Для работников комбината в учебном центре организуются курсы по изучению узбекского языка на основе латинского алфавита.
Намечено проведение презентации книги «Русско-Узбекский толковый словарь горно-металлургических терминов», которая будет выпущена в новой редакции.
Приказом определены задачи по формированию комиссий по контролю за соблюдением законодательства о государственном языке в структурных подразделениях комбината.