Xususan, kombinat tarkibiy bo‘linmalari biznes jarayonlarida amalga oshirilayotgan ko‘plab harakatlar jurnallarda yozuv bilan qayd etib boriladi. O‘rganib chiqilganda 150 dan ortiq turdagi umumiy va individual jurnallardan foydalanib kelinayotganligi ma'lum bo‘ldi.
OKMK boshqaruv raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari A.Azizovning ma'lum qilishicha, ma'lumotlarni tahlil qilish va jarayonlarni soddalashtirish maqsadida ayni kunlarda biznes jarayonlar reinjiniringi amalga oshirilib, “Elektron jurnal” tizimi ishga tushirilmoqda. Natijada hozirga qadar 18 ta jurnal elektron shaklga o‘tkazilib, sinov tariqasida foydalanilmoqda.
Asosiy maqsad hamma hujjatni raqamlashtirish emas, balki ma'lumotlarni tahlil qilib, tez va to‘g‘ri biznes qarorlarni qabul qilishdir. Buni faqat raqamlashtirish orqali amalga oshirsa bo‘ladi.
Ma'lumot uchun: Boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish va ish yuritish jarayonida hamda ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va zamonaviy axborot tizimlarini joriy etilishi hisobiga 2022-yilda 333 mlrd so‘m iqtisod qilindi va 70% qog‘oz hujjatlar (yiliga 2 mln donadan ortiq varaq) raqamlashtirib, ma'lumotlarni tezkor tahlil qilish imkoniyati yaratildi.

+998 71 619 23 33At the Almalyk Mining and Metallurgical Combine, work continues on the widespread introduction of digital technologies.
Most of the actions in the business processes of the AMMC structural divisions are recorded in logs. In the study conducted by the Deputy Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC for digitalization and a group of specialists from the production automation department, more than 150 types of general and individual journals were counted.
In order to simplify processes and analyze data, business processes are currently being reengineered and the Electronic Journal system is being launched. To date, 18 journals have been converted to electronic format and are used as test ones.
The main goal of these works is not to digitize all available documents, but to analyze data and make quick and correct business decisions.
For reference: In order to improve the efficiency of the management system and digitalization of office work, reduce the work with paper documents in the management process, an electronic document management system was introduced in 2022. As a result, the turnover of paper documents at the AMMC was reduced by 70 percent, savings of more than 10 tons of paper (or 2 million sheets) per year were achieved, and the costs of labor resources and time for operations related to paper documents were minimized.