OKMKda sarhisob: Ilmiy izlanishlar va innovatsion yutuqlar
1. Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish birlashmasi qoshidagi O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazi mutaxassislari tomonidan volfram tarkibli chiqindilardan 96,0% kobaltni ajratib olishga erishildi.
2. Mineral resurslar ilmiy tadqiqot instituti bilan hamkorlikda Rux zavodi texnologik eritmalaridan laboratoriya sharoitida ishlab chiqilgan yangi texnologiya orqali indiy metalli ajratib olishga erishildi. Mazkur ixtiroga O‘zbekiston Respublikasining “Ixtirolar, foydali modellar va sanoat namunalari to‘g‘risida”gi qonuniga ko‘ra, Adliya Vazirligi tomonidan foydali model patenti berildi.
3. Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida ilk bor ferromolibden ishlab chiqarish texnologiyasi joriy etildi va to‘liq ishga tushirildi.
4. Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida 99,85%li toza molibden metalli olinishiga muvaffaq bo‘lindi.
5. Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida mutaxassislari tomonidan vanadiy metalli ilk namunalari olindi va izlanishlar davom ettirilmoqda.
6. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati olimlari va mutaxassislarining. Qattiq qotishmalarga qo‘shish uchun volfram nano kukunini olish usuliga ixtiro pantenti berildi. Ushbu patent 100% OKMKga tegishli.
7. Koreyaning Kyondju shahrida Osiyo kukun metallurgiyasi bo‘yicha anjumanda OKMK olimlari tomonidan taqdim etilgan “Nodir metall va mis asosida bimetall laminat changlatib sepish nishonini ishlab chiqish va xususiyatlari” ishlanmasi 115ta taqdimot orasida g‘olib deya topildi. Ushbu ishlanma asosida ishlab chiqariladigan nishon yarim o‘tkazgichlar sanoatida qo‘llaniladi.

AMMC: Research achievements and innovations
• Specialists of Uzbek-Korean Scientific-Technological Center at Scientific Production Association for production of rare metals and hard alloys of the combine extracted 96.0 percent cobalt from tungsten-containing waste on the basis of new technology.
• In cooperation with the Research Institute of Mineral Resources, a number of works were carried out in laboratory conditions, as a result of which the extraction of indium from the process solutions of the zinc plant was achieved using a new technology. In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “On Inventions, Utility Models and Industrial Designs”, the Ministry of Justice issued a utility model patent for this invention.
• The technology for the production of ferromolybdenum was introduced and put into operation for the first time at the Research and Production Association of Rare Metals and Hard Alloys.
• The Rare Metals and Hard Alloys Research and Production Association managed to obtain molybdenum of 99.85% purity.
• Specialists of the Rare Metals and Hard Alloys Research and Production Association obtained the first samples of vanadium. Research in this direction continues.
• Scientists and specialists of Almalyk Mining and Metallurgical Complex obtained another patent for invention - a method of obtaining tungsten nanopowder for adding to hard alloys.
• The development of AMMC scientists “Production and characteristics of bimetallic laminate target for sputtering on the basis of rare metals and copper”, presented at the 6th International Conference and Exhibition of Asian Powder Metallurgy “ARMA-2023” in Gyeongju (South Korea), became the winner among 115 other developments. Targets produced by this technology are used in the semiconductor industry.