22 Yanvar 2025, 8:16 2299
2024-yilda OKMK tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish bo`yicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirildi. Jumladan, “Olmaliq KMK” AJ Markaziy apparatidagi (42 ta boʻlinmalar) hamda barcha 44 ta tarkibiy korxonalarda korrupsiyaga qarshi kurashish tadbirlarining amalga oshirish  ta’minlandi.
Hisobot davrida, “Alfakon Systems” MCHJ  konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda OKMKning korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi(KQKMT) batafsil qayta koʻrib chiqildi. Kombinatning korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi jami 18 ta ichki lokal hujjatlari yalpi inventarizatsiyadan oʻtkazilib, shundan 2 ta hujjat yangi tahrirda ishlab chiqildi. “Olmaliq KMK”AJning tashqi va ichki korrupsiyaviy xavf-xatarlar omillari tahlili oʻtkazildi. Kombinat konteksti ishlab chiqildi, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi maqsad va vazifalar halqaro  standartlar  talabi  asosida  belgilab olindi. OKMK AJning korrupsiyaviy xavf-xatarlari yalpi baholanib, Kombinatning umumlashtirilgan yig’ma korrupsiyaviy xavf-xatarlar xaritasi tasdiqlandi. Korxonaning korrupsiyaviy xatarlarga  moyilligi yuqori va oʻrta deb e’tirof etilgan lavozimlar roʻyxati  shakllantirildi. “Olmaliq KMK”AJning korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi (KQKMT) dastlabki ichki auditdan oʻtkazildi.
Suningdek, “ISO 37001:2016 – “Pora olish va pora berishga qarshi boshqaruv tizimlari – Foydalanish uchun talablar va tavsiyalar” korrupsiyaga qarshi kurashish boshqaruv tizimi boʻyicha oʻquv-trening mashg’ulotlari oʻtkazildi.
Korxonamizda E-anticor.uz Platformasining 1.1.1-bandida keltirilgan barcha 12 ta Korrupsiyaga qarshi kurashishga oid ichki idoraviy (lokal) hujjatlar ishlab chiqilgan, tasdiqlangan va bosqichma-bosqich amaliyotga  joriy qilinmoqda.
Bundan tashqari, qoʻshimcha ravishda “Olmaliq KMK”AJning Kuzatuv kengashi tomonidan 2022-yil 5-iyuldagi 17-son Protokol qarori bilan yana – 2 ta hujjat qabul qilindi.
“Olmaliq KMK” AJning korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi jami hujjatlari soni 2025-yilning 1-yanvar holatiga jami - 18 donani tashkil qilmoqda.
Ta’kidlash joizki, Davaktiv agentligining 2023-yil 23-iyundagi №03/09-2-17/3005-son xatiga asosan Davaktiv agentligi tomonidan Osiyo taraqqiyot banki hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ekspertlari bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan yangi tahrirdagi “Korporativ boshqaruv qoidalari”, “Аxloq kodeksi”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati”, “Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish siyosati” va “Qoidabuzarliklar haqida xabardor qilish siyosati” kabi hujjatlar loyihalari Kombinatning oʻz faoliyat yoʻnalishlaridan hamda oʻziga xos xususiyatlaridan kelib chiqqan holda qayta ishlab chiqildi. Va “Olmaliq KMK” АJ Kuzatuv kengashi hamda Davaktiv agentligiga koʻrib chiqish va tasdiqlash uchun 2023-yilning avgust oyida taqdim qilindi. Yuqorida qayd etilgan hujjatlar “Olmaliq KMK”AJning Kuzatuv kengashi tomonidan 2023-yilning sentyabr oyida tasdiqlandi hamda Kombinatning internet tarmog’idagi rasmiy veb-sahifasiga barchaning tanishishi uchun oʻzbek (lotin alifbosida), ingliz va rus tillariga oʻgirilgan matnlari joylashtirilishi  ta’minlandi.
“Olmaliq KMK”AJning Korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish yoʻnalishida 2024-2025 yillar uchun belgilangan maqsad va vazifalari ishlab chiqildi hamda Boshqaruv raisining oʻrinbosari S.Larionov  tomonidan 2024-yilning  8-oktyabr sanasida tasdiqlandi.
Yuqoridagi Maqsad va vazifalarda belgilangan 1-topshiriq ijrosi boʻyicha Komplayens xizmati tomonidan kombinat
IT departamenti mutaxassislari bilan hamkorlikda kombinat va tarkibiy korxonalardagi barcha 100% (bu tahminan – 35 ming nafar xodimlar degani) xodimlar tomonidan Manfaatlar toʻqnashuviga oid deklaratsiyalar, xabarnoma hamda reyestr yuritish ishlarini raqamlashtirish ishlari  amalga  oshirilmoqda.
Kombinat xodimlarining huquqiy ongi va huquqiy madaniyati darajasini yanada yuksaltirish yoʻnalishida markaziy apparati hamda tarkibiy korxonalarning rahbar hamda muhandis-texnik toifadagi xodimlari uchun kombinatning korrupsiyaga qarshi kurashish yoʻnalishidagi ichki normativ hujjatlarining mazmun-mohiyatini tushuntirish boʻyicha Test sinovlarini tashkil qilindi – rahbar va muhandis texnik xodimlarning eng kamida 10% ni oʻqitish hamda egallagan bilimlarini TEST sinovlaridan oʻtkazish ishlari amalga oshirilmoqda. TEST savolnomalari loyihalari ishlab chiqildi hamda Oʻquv markaziga test sinovlarini tashkil qilish uchun taqdim etildi.
Kombinat faoliyatida korrupsiyaning har qanday shakli va koʻrinishlariga nisbatan mutlaqo toqatsizlik (murosasiz) munosabatni shakllantirish yoʻnalishida markaziy apparat hamda tarkibiy korxonalarga tegishli bino va inshootlarda joylashtirish uchun 3 xil turdagi aksilkorrupsiyasiyaviy targʻibot va tashviqot materiallari ishlab chiqildi va Ijtimoiy ishlar boshqarmasiga chop etish va  xodimlar gavjum toplanadigan joylarga joylashtirish  uchun taqdim qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PQ-240-son qaroriga asosan “Olmaliq KMK”AJning Ustavida belgilangan barcha funksiya va vazifalar korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash boʻyicha baholashdan dastlab 2023-yil 25-sentyabrda oʻtkazildi,  navbatdagi  baholash  esa  2024-yilning may oyida  oʻtkazildi.
Bundan tashqari, kombinatning 18 ta tarkibiy boʻlinmalarining barcha funksiya va vazifalari korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash boʻyicha baholashdan oʻtkazildi.
Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash ishlari Adliya vazirligida royhatdan oʻtgan  3383-son Uslubiyot asosida tashkil qilindi. “Olmaliq KMK”AJda jami 279 ta funksiya va vazifalar baholashdan  toʻliq oʻtkazildi.
Baholash natijalariga koʻra, ushbu funksiyalardan 269 tasi maqbul (past), 2 tasi oʻrtacha va 8 tasi yuqori xavf-xatarlar mavjud deb e’tirof etilgan hamda 2024-yilning may oyida kombinat markaziy apparati boʻlinmalari hamda tarkibiy korxonalarning umumlashtirilgan yaxlit korrupsiyaviy xavf - xatarlar xaritasi tasdiqlandi.
OKMKda korrupsiyaviy xavf-xatarlarga moyil boʻlgan funksiya va lavozimlar roʻyxati hamda 2024-yil korrupsiyaga qarshi kurashish doirasidagi maqsadlar va vazaifalar belgilandi va oʻquv-trening mashg’ulotlarini oʻtkazish boʻyicha Reja-dastur tasdiqlandi.
“Olmaliq KMK”AJda korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash Uslubiyoti” talablariga muvofiq Kombinat va uning tizimida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash har yili yoki shu jumladan Oʻzbekiston Respublikasi qonunchilik talablari oʻzgarishida amalga oshirilishi belgilangan.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining 2024-yil 8-maydagi №02-07-2798-son xatida bildirilgan taklif va e’tirozlar asosida, “Olmaliq КМК”AJning korrupsiyaviy xavf-xatarlari qayta baholab chiqildi.
Jumladan, Agentlikning tavsiyalariga muvofiq Kombinat Ustavida belgilangan barcha (jami – 65 dona) oltmish beshta funksiya va vazifalar toʻliq baholashdan oʻtkazildi.
Qayta baholash yakunlariga koʻra, Kombinat Ustavida belgilangan 65 ta funksiya va vazifalardan:
- 21 tasi (32,3%) – Yuqori;
- 36 tasi (55,4%) – Oʻrta;
- 8 tasi (12,3%) funksiya va vazifalarning korrupsiyaga moyillik darajasi “Past” deb e’tirof etildi.
Barcha funksiyalarning jarayonlar ustunidagi tavsiflarini batafsil yoritish ta’minlandi. Tegishli ustunda tartib taomillarning (normativ-huquqiy hujjatlar) rekvizitlari ham batafsil koʻrsatib oʻtildi. Bartaraf etish choralari ustunida esa Agentlik tomonidan qayd etilgan salbiy umumiylik holati bartaraf etildi hamda xar bir funksiyada unda aniqlangan korrupsiyaviy xavf-xatarlardan kelib chiqqan xolda, xavflarni bartaraf etish boʻyicha individual chora-tadbirlar ishlab chiqildi va ularning ijrochilari va muddatlari aniq belgilab qoʻyildi.
Agentlik mutaxassislari bilan uzviy hamkorlikda olib borilgan qayta baholash ishlari natijasida, Agentlik tomonidan muqaddam aniqlangan kamchilik va e’tirozlar toʻliq bartaraf etilishiga erishildi.
Ta’kidlash joizki, amalga oshirilgan ishlar natijasida “Olmaliq KMK”AJning Korrupsiyaviy xavf-xatarlar Xaritasi shakllantirildi va tasdiqlandi.
Xarita asosida aniqlangan korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish boʻyicha Dastur ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
Shuningdek, Korrupsiyaviy xavf-xatarlarga moyilligi yuqori va oʻrta deb baholangan lavozimlar roʻyxati ham shakllantirildi va tasdiqlandi.
OKMKning 2024-yil davomida Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisidagi deklaratsiyalar,  xabarnoma va reyestrni toʻldirgan umumiy xodimlar soniga nisbatan - 47,2 foizni yoki 16 442 nafar xodimlar tomonidan toʻldirilishiga erishildi. Ishga qabul qilishda, lavozimi oʻzgarayotganda, rotatsiya qilinayotganda va yillik deklaratsiyani toʻldirgan kombinat xodimlarining umumiy roʻyxati Xodimlar bilan ishlash xizmati tomonidan tasdiqlandi.
“Olmaliq KMK” AJ Boshqaruv raisining buyrugʻi bilan “Olmaliq KMK”AJda Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish toʻgʻrisida”gi Nizom tasdiqlangan. Mazkur hujjat bilan Kombinat va uning tarkibiy boʻlinmalarida manfaatlar toʻqnashuvini oldini olish va bartaraf etish tartibi, shuningdek, manfaatlar toʻqnashuvini deklaratsiya qilish qoidalari belgilangan. Hujjat  Kombinatning rasmiy veb.saxifasida oʻzbek, rus va ingliz tillarida joylashtirilgan.
Kombinat va uning tarkibiy tuzilmalarida manfaatlar toʻqnashuvi holatlari kelib chiqishini oldini olish maqsadida quyidagi holatlarda xodimlar tomonidan deklaratsiyalar taqdim etilishi belgilangan va ayni  kunda  ushbu  qoida  asosida  deklaratsiyalarni  yalpi toʻldirish ishlari  amalga oshirilib kelinmoqda:
- vakant boʻlgan boʻsh ish oʻrinlarga nomzodlarni lavozimga tayinlash va (yoki) rotatsiya qilishda;
- yillik deklaratsiyalar;
- real yoki potensial manfaatlar toʻqnashuvi yuzaga kelgan fakti boʻyicha deklaratsiyalar toʻldirilishi shartligi belgilab qoʻyilgan.
Komplaens xizmati tomonidan Kombinat IT departamentining mutaxassislari bilan hamkorlikda Kombinat markaziy apparati va tarkibiy korxonalardagi barcha 100% xodimlar tomonidan Manfaatlar toʻqnashuviga oid deklaratsiyalar, xabarnoma hamda reyestr yuritish ishlarini raqamlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Umid  qilamizki,  yangi raqamlashtirilgan  deklarasiyalash  tartibi  1-chorakda toʻliq  ishga tushiriladi.
Korrupsiyaga qarshi qoidalar “Olmaliq KMK”AJning 2024-yilda imzolangan barcha yani  6015 dona shartnoma va kontraktlariga  kiritilishi  toliq ta’minlandi. Shundan, “Kontragentlarni tekshirish toʻgʻrisida”gi Nizomga muvofiq, kontragentlarni tekshirish ishlari  “tender”, “eng yaxshi taklifni tanlash” va “toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar” kabi xaridlar turlari kesimida
“Forensic audit”,  “Know your Customer” hamda “Due diligence” ya’ni Soliq kodeksining 15-moddasiga koʻra, “lozim darajada ehtiyotkorlik qilish” qoidalariga  koʻra  yuqorida  qayd etilgan shartnomalar turlari  boʻyicha kontragentlar kompleks tekshiruvlardan oʻtkazilishi  ta’minlandi.
Kompleks tekshiruvdan oʻtkazilgan shartnoma va kontraktlar soni Hisobot davrida jami - 180 donani  tashkil qildi.
Hisobot davrida kontragentlar tomonidan korrupsiyaga qarshi qoidalarni shartnoma va kontraktlarga kiritishni rad etish holatlari kuzatilmadi.
“Olmaliq KMK”AJning biznes-hamkorlari bilan tuzilgan shartnomalarga “Kombinatning Korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha shartlar”i kiritish barcha turdagi shartnoma va kontraktlar boʻyicha ta’minlandi.
Shuningdek, Kombinatning ish beruvchi sifatida xodimlar bilan tuziladigan barcha mehnat shartnomalariga ham Inson  resurslari departamenti tomonidan aksilkorrupsiyaviy  qoidalar  kiritilishi  ta’minlanmoqda.
“Olmaliq KMK” AJda  2024-yil davomida jami 1253 nafar yangi xodimlar ishga qabul qilingan.
Barcha nomzodlar 100% tekshirilishi ta’minlangan. Nomzodlarni tekshirish ishlari Boshqaruv raisining Xavfsizlik boʻyicha oʻrinbosari, Kombinat markaziy apparati Rejim maxfiylikni ta’minlash boʻlimi hamda tarkibiy korxonalardagi xavfsizlik boʻyicha rahbar oʻrinbosarlari tomonidan amalga oshirilgan.
Tasdiqlovchi hujjatlar E-anticor.uz Platformaning 1.2.3.3.- indikatoriga joylashtirildi. Ishga qabul qilinuvchi nomzodlar ustidan oʻtkazilgan tekshiruvlar toʻg’risidagi xulosalar ham Platformaga yuklandi.
“Olmaliq KMK”AJning 2024-yil 21-iyundagi 000935 – son buyrugʻi bilan Kombinatning 17 nafar xodimlari
“Alfakon  Systems”MCHJ tomonidan ISO 37001:2016 xalqaro standartining  qoida  va  talablarini oʻrgatish boʻyicha  oʻqitildi.
“Olmaliq KMK” AJ Inson resurslari departamenti tomonidan tasdiqlangan oʻqitish turlari, shakllari, oʻqitilgan xodimlar soni hamda ularning lavozimi va boʻlinmalari roʻyxati ilovada kiritilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh Prokuraturasi huzuridagi Huquqni muhofaza qilish Akademiyasi tomonidan Kombinat xodimlariga berilgan sertifikatlardan namunalar E-anticor.uz platformaning 4.2.4. Indikatorda 3 ta donasi biriktirildi.
Bundan tashqari, “Olmaliq KMK” AJning 2024-yil 11-iyuldagi №59-FMSh/24-07-02228 – son farmoyishi bilan Kombinatning 125 nafar xodimlari rahbar hamda injener-texnik toifadagi xodimlar korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar toʻqnashuvning oldini olish, bartaraf etish, xalqaro standartlar talablari kabi mavzularda Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi mutaxassislari tomonidan Olmaliq shahridagi MISIS universitetiga 6 kun davomida tashrif buyurgan holda oʻqitildi.
Xodimlarni  oʻqitish va malakasini oshirishga oid hujjat va tasdiqlovchi materiallar Platformaning 4.2.4. Indikatoriga biriktirildi.
“Olmaliq KMK” AJ xodimlarining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy ongini yanada oshirish hamda korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish maqsadida, 2024-yilda oʻquv-trening mashgʻulotlarini oʻtkazish boʻyicha Kombinat oʻquv markazi tomonidan reja-dastur tasdiqlangan va belgilangan muddatlarda oʻquv-treninglar oʻtkazib kelinmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish boshqaruv tizimi talablarining oʻzlashtirilganlik darajasini tekshirish maqsadida, 125 nafar xodimlar oʻrtasida test sinovlari oʻtkazildi.
2024-yil 9-dekabr kuni – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan Olmaliq shahridagi “Metallurg” madaniyat saroyida Kombinat rahbarlari   boshchiligida “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri  oʻtkazildi.
“Olmaliq KMK” AJ Boshqaruv Raisining korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish yuzasidan xodimlar va biznes hamkorlarga yoʻllagan murojaati Kombinatning rasmiy veb-sahifasida davlat tilida, rus va ingliz tillarida joylashtirilgan.
“Olmaliq KMK”AJga ishga qabul qilingan yangi xodimlarga Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi yuzasidan doimiy tarzda, “Welcome Training” dasturi   boʻyicha Oʻquv markazi tomonidan muntazam ravishda oʻquv treninglar oʻtkazilib kelinmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimini yanada takomillashtirish, shuningdek mijoz va xodimlarning fikrini oʻrganish maqsadida, Kombinatning rasmiy Telegram kanalida “Soʻrovnoma”lar joylashtirilgan.
Kombinat rasmiy veb-sayti hamda Axborot xizmatining telegram kanali hamda ijtimoiy tarmoqlarda korrupsiyaviy xatti-harakatlar toʻgʻrisida xabar berish uchun moʻljallangan aloqa kanallari toʻgʻrisida e’lonlar joylashtirilgan.
Xodimlarga aloqa kanallari va ular orqali korruptsiyaga oid huquqbuzarliklar toʻgʻrisida xabarlar yuborish imkoniyati haqida eslatmalar muntazam yuboriladi. Bular, OKMKning internet tarmogʻidagi rasmiy veb-sahifasi (https://agmk.uz/ru/menu/helpline-) yoxud elektron pochta manzili orqali (stop.corruption@agmk.uz ).
“Olmaliq KMK”АJning ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy kanal va sahifalari (misol uchun Facebookdagi rasmiy sahifasi http://www.facebook.com/agmkofficial ) orqali.
“Olmaliq KMK” АJning Ishonch telefon raqamlari orqali: (+998 70) 619-23-33; (+998 78) 141-93-33 (Ishonch va boshqa ish telefon raqamlari orqali).
“Olmaliq KMK”АJning telegram boti (@OKMK_OFFICIAL_bot) “Olmaliq KMK” АJ rahbariyati yoxud Komplayens xizmatiga ogʻzaki (shaxsan) murojaat qilishlari mumkin.
Komplayens xizmati:
(+998 70) 619-51-16 (Komplaens xizmati);
(+998 93) 182-09-04 (Komplaens xizmati);
(+998 93) 182-24-22 (Komplaens xizmati);
(+998 78) 141-90-09 (Kommutator);
(+998 70) 619-51-68 (Ofis-menejer xizmati – xatlar yuborish uchun).
“Olmaliq KMK” АJning internet tarmog’idagi rasmiy veb-sahifasi havolasi: www.agmk.uz
Telegramm messenjerida – “AGMK-OKMK rasmiy kanali” - https://t.me/ao_agmk
Facebook messenjerida: www.facebook.com/agmkofficial
Youtube videoxostingida: www.youtube.com/c/AGMKuzAlmalik
Instagram messenjerida: www.instagram.com/agmkofficial/
Twitter mikroblogida: https://twitter.com/agmk_official
2024-yil mobaynida “Olmaliq KMK” AJda jami 106 ta jinoyatlar sodir etilgan, shundan 17 ta fosh etilmagan jinoyatlar, jinoyatlarni fosh etish  darajasi - 83,9 % tashkil etdi.
“Olmaliq KMK”AJdagi jinoyatlar oʻrganilganda, 2024-yil davomida oʻtgan yilga nisbatan jinoyat turlarida oʻsish holatlari kuzatilgan, biroq “Olmaliq KMK”AJda bezorilik jinoyati 100 foizga kamaygan.
“Olmaliq KMK” АJda sodir etilgan jinoyatlarning 58,2 foizini (106 tadan 67 ta) oʻgʻrilik va firibgarlik  jinoyatlari tashkil etgan.
“Olmaliq KMK” АJda maʼmuriy huquqbuzarliklar soni, 2023-yilning shu davrida 136 ta shaxslar va 2024-yilning shu davrida 230 shaxslar maʼmuriy javobgarlikka tortilgan.
2024-yilning 19-26 sentyabr kunlari dastlabki ichki audit oʻtkazildi, audit jarayonida bir qator kamchiliklar aniqlanib va kamchiliklar boʻyicha tavsiyalar berildi. Shuningdek audit davomida korrupsiya haqida, korrupsiyaga duch kelganda kimga murojaat qilish kerakligi toʻgʻrisida tushuntirishlar berildi.
Ichki audit yakunlari boʻyicha ayrim nomuvofiqliklar kuzatildi hamda ushbu nomuvofiqliklarni bartaraf etish boʻyicha aniq tavsiyalar berildi.
Olmaliq KMK”AJning Korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish yoʻnalishida 2025-yilda Kombinat va tarkibiy korxonalardagi barcha (qamrov 100%) xodimlar tomonidan Manfaatlar toʻqnashuviga oid Deklaratsiyalar, Xabarnoma va Reyestr yuritishni ta’minlash. Test sinovlarini topshirgan rahbar va injener-texnik xodimlarning 90 % da - ijobiy natija qayd etilishiga erishish maqsad qilingan.
Kombinat xodimlarining huquqiy ongi va huquqiy madaniyati darajasini yanada yuksaltirish yoʻnalishida: Test sinovlarini topshirgan rahbar va injener-texnik xodimlarning 90 % da – ijobiy natija qayd etilishiga erishiladi.
Kombinat faoliyatida korrupsiyaning har qanday shakli va koʻrinishlariga nisbatan mutlaqo toqatsizlik (murosasiz) munosabatni shakllantirish uchun targ’ibot va tashviqot materiallari tarqatilib, tarkibiy korxonalarning eng gavjum kamida 20ta joyida oʻrnatiladi.
Kombinat tizimida korrupsiyaviy huquqbuzarliklarni barvaqt aniqlash, ularga barham berish, ularning oqibatlari, korrupsiyaga olib keluvchi sabablar, shart-sharoitlar va omillarni bartaraf etish, korrupsiyaviy huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligi tamoyilini hech bir istisnolarsiz taʻminlash hisobiga Korrupsiyaviy xavf-xatar yuqori boʻlgan  funksiya va vakolatlarning  umumiy  sonini 30% ga tushirishni oʻzimiz  uchun  ustuvor vazifa  qilib belgilab  olganmiz.
2025-yilning I choragida Kombinat hamda uning tarkibiy korxonalarida joriy etilgan korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini ISO 37001:2016 halqaro standartlariga muvofiqlashtirish hamda tegishli tasdiqlovchi halqaro sertifikatni qoʻlga kiritish ham asosiy maqsadimiz sanaladi.

+998 71 619 23 33Мы продолжаем подводить итоги деятельности в 2024 году отделов и подразделений АО «Алмалыкский ГМК». Сегодня мы предоставляем слово врио начальника службы комплаенса (СК) Шухрату ЖУРАЕВУ.
СК: цель и задачи
- Наша служба была создана в мае 2021 года. Основная цель работы СК – обеспечение соблюдения законодательства Республики Узбекистан о противодействии коррупции и мониторинг реализации мероприятий по данному направлению. Главной задачей СК является внедрение эффективных и действенных инструментов предупреждения коррупционных и мошеннических правонарушений, а также эффективная реализация системы мер по борьбе с данными нарушениями.
В январе 2022 года Президент Узбекистана подписал Постановление «О мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции». Она направлена на анализ и оценку эффективности, а также устранение недостатков мер по противодействию коррупции в государственных органах и в государственных компаниях.
Рейтинговая оценка осуществляется на основе 29 индикаторов по пяти направлениям: создание и внедрение в практику механизмов и правовых основ по противодействию коррупции в государственных организациях (максимальный балл - 35); осуществление мероприятий по выявлению, оценке и снижению коррупционных рисков (30 баллов); наличие действий руководителей государственных организаций, проявляющих бескомпромиссное отношение к коррупции (15 баллов); осведомленность сотрудников о внутренних процедурах по противодействию коррупции, реализация мероприятий по повышению знаний и навыков в данной сфере (15 баллов); эффективность пропагандистских мероприятий, направленных на повышение у населения правосознания и правовой культуры по противодействию коррупции, формирование бескомпромиссного отношения к данному негативному явлению, в разрезе соответствующей сферы либо отрасли (5 баллов).
Эффективность работ по противодействию коррупции оценивается в рейтинге от 0 до 100 баллов на основании предоставляемых службами комплаенс ежеквартальных и годового отчетов и делится на категории «хорошо», «удовлетворительно» и «неудовлетворительно».
Впереди – новые вершины
- АО «Алмалыкский ГМК» уже дважды – в 2022 и 2023 годах - участвовал в этом рейтинге и получал оценку «удовлетворительно». В сентябре 2024 года в ходе специального заседания, посвященного вопросам противодействию коррупции в системе комбината, председателем правления была поставлена задача поднять планку и получить оценку «хорошо». Для этого службой комплаенса проводилась определенная работа. По предварительным расчетам и прогнозам по итогам 2024 года, комбинат значительно улучшил свое положение в рейтинге и сможет набрать более 90 баллов из возможных 100.
В частности, при подготовке отчетов мы тесно поработали с антикоррупционными службами тех предприятий, которые в рейтинге входят в группу лидеров, кроме того специалисты ООО «Alfakon systems» помогли нам при составлении годового отчета согласно международным требованиям и стандартам. А самое главное, все подразделения предприятия постарались на славу в практической реализации мер, обозначенных в государственной Программе.
Еще одна немаловажная задача, поставленная руководством АГМК, - это внедрение Международного стандарта ISO 37001:2016 «Система менеджмента борьбы со взяточничеством» и получение соответствующего международного сертификата. Это позволит значительно повысить репутацию комбината на международной арене, выйти на новые рынки, привлечь на льготных условиях прямые иностранные инвестиции и т.д., так как международный стандарт ISO 37001:2016 помогает организациям разработать, внедрить, поддерживать и улучшать системы антикоррупционного управления независимо от страны, в которой они работают.
Внедрением стандарта ISO 37001:2016 компания демонстрирует своим партнерам, государственным органам и иным заинтересованным сторонам, что она принимает адекватные и соизмеримые решения для предупреждения, обнаружения и принятия эффективных и действенных мер против коррупции в соответствии с международными стандартами.
В рамках подготовки к сертификации в течение прошлого года мы совместно с ООО «Alfakon systems» подготовили большой пакет документов, провели аудит практически во всех подразделениях комбината, обучение около двадцати топ-менеджеров из числа должностных лиц предприятия, занимающих должности, подверженных коррупции, совместно с подразделениями были устранены выявленные недостатки и несоответствия требованиям международного стандарта. Разработали новые, а также доработали все необходимые материалы и документы. По итогам проведенной огромной и кропотливой работы мы ожидаем получение сертификата уже в первом квартале 2025 года. Уже утверждено техническое задание по найму Сертификационного органа и в скором времени будет объявлены торги по отбору наилучшего предложения.
Коррупция должна быть искоренена!
- В рамках пропаганды нулевой толерантности к коррупционным проявлениям в 2024 году на интернет-платформах АО «Алмалыкский ГМК» проводился анонимный опрос среди тружеников предприятия. В нем приняли участие более 20 тысяч человек, которым я сердечно благодарен за их честность, неравнодушие и отзывчивость.
Респонденты поделились своими мнениями о том, какие методы профилактики и борьбы с коррупцией они считают наиболее эффективными, какой вид коррупционных преступлений наиболее часто встречается на АГМК, куда обращаться в случаях выявления коррупционных деяний и многое другое. Таких опросных вопросов было порядка двадцати.
Как показал анализ опроса, более 60% из опрашиваемых сталкивались со случаями коррупции в системе комбината, 40% считают, что к коррупционерам необходимо применять уголовное наказание по всей строгости закона, 25% думают, что проблему можно искоренить, увеличив размеры заработной платы и материального стимулирования работников, 13% видят решение проблемы путем обеспечения прозрачности, подотчетности и максимальной цифровизации всех видов деятельности комбината (исключение человеческого фактора), 11% предложили и далее совершенствовать уголовное законодательство путем ужесточения ответственности за совершение коррупционных преступлений.
В ходе опроса также поступило 65 предложений, направленных на пресечение коррупции в системе АГМК. 27 из них были одобрены Агентством по борьбе с коррупцией Республики Узбекистан и будут внедряться по всей стране.
Итоги 2024-го
- Ежемесячно на интернет-платформах АГМК в целях осведомленности тружеников предприятия размещаем различную информацию: о новшествах в законодательстве, о каналах связи для сообщений о коррупционных действиях на комбинате.
Кроме того, в мессенджере Телеграм имеется группа единомышленников службы комплаенса АО «Алмалыкский ГМК», где работники и политически активная часть населения на регулярной основе и очень активно обсуждают вопросы и меры противодействия коррупции, принимаемые на комбинате.
В течение 2024 года в подразделениях АГМК проводились пропагандистские мероприятия, подготовленные как самими коллективами, так и по инициативе службы комплаенса.
Так, только за 2024 год со стороны СК было проведено более 60 разъяснительных и профилактических мероприятий, на которых мы рассказали о том, какие нормативные и ведомственные документы приняты в республике и на АГМК по борьбе с коррупцией, как действовать, если у вас или ваших близких вымогают взятку. Например, в нашу службу поступает сигнал о коррупционных действиях, который нами обрабатывается на предмет его релевантности, и после для принятия мер передается в спецпрокуратуру, спецмилицию, а также в Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан. Однако к нам обращаются и по другим вопросам: например, по личным. Это уже не входит в сферу нашей компетенции. Такие заявления и сообщения мы отправляем в другие подразделения комбината для их рассмотрения.
В настоящее время департаментом административно-социальных работ изготавливаются баннеры с призывами к сотрудничеству против коррупции, на которых будут указаны каналы связи для обращений. Они будут размещены во всех многолюдных местах подразделений комбината.
В 2024 году совместно с учебным центром комбината были организованы около десяти специализированных учебных курсов по повышению квалификации для должностных лиц подразделений, ответственных за комплаенс-контроль и противодействие коррупции. На указанных курсах обучение прошли уже около 200 топ-менеджеров АГМК.
На комбинате была проведена очень важная в плане профилактики антикоррупционная работа: в мае 2024 года на основе «Методики выявления и оценки коррупционных рисков в деятельности организаций с государственной долей более 50%» была проведена оценка 279 функций и задач АО «Алмалыкский ГМК» на предмет их подверженности к совершению коррупционных преступлений.
По результатам оценки 269 из этих функций признаны имеющими приемлемый (низкий) уровень, 2 – средний и 8 – высокий. По итогам председателем правления утвержден Перечень функций и должностей, наиболее подверженных коррупционным рискам, а также «Дорожная карта комбината по снижению и/или устранению выявленных коррупционных рисков».
Следует отметить, что по итогам оценки коррупционных рисков 24 должности имеют высокий, 35 – средний и 10 – низкий риск коррупциогенности.
В 2023 году совместно с аудиторской организацией ООО «Ernst&Young Advisory» подготовили отчет о состоянии дел по противодействию коррупции на АГМК, провели аудит, выявили недостатки. Были подготовлены, а некоторые ведомственные документы по борьбе с коррупцией частично обновлены и утверждены Наблюдательным советом.
Все действующие локальные нормативные документы комбината по противодействию коррупции размещены по ссылке https://agmk.uz/oz/menu/ korrupsiyaga-oid-hujjatlar.
Общее количество уже утвержденных и действующих документов по состоянию на 1 января этого года составляет 19.
Объявления о вакантных должностях, приемах резюме и предстоящих экзаменах в подразделениях АГМК размещаются на всех интернет-платформах на постоянной основе. Данный процесс находится под постоянным контролем службы комплаенса и председателя правления. Экзамены, отборы, тесты, собеседования на вакантные должности фиксируются на видеокамеру. В 2024 году количество таких объявлений в Телеграм-канале составило более 90.
Решением Единственного акционера (Министерства экономики и финансов) в августе 2024 года наименование службы было изменено: вместо службы комплаенс-контроля теперь она называется служба комплаенса. А самое главное – был повышен ее юридический статус: если раньше служба подчинялась и была подотчетна председателю правления, то теперь она подотчетна Наблюдательному совету АО «Алмалыкский ГМК». Кроме этого, был увеличен штат СК с трех до шести единиц.
Уважаемые коллеги, работники комбината, если вы честны и порядочны, уверены в себе и в своих знаниях, а самое главное, у вас есть непоколебимое стремление искоренить коррупцию в любых ее проявлениях в системе комбината, тогда это возможность именно для вас: работать в команде профессионалов и единомышленников службы комплаенса после успешного прохождения открытого конкурсного отбора.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить и отметить наших первых помощников за своевременную и качественную подготовку отчетов, материалов на регулярной основе. Это команда веб-сайта информационной службы в лице веб-редактора Санобар Авазовой, работники отдела по контролю и координации обращений физических лиц центрального аппарата (начальник Аброр Камилов), управление материально-технического снабжения (начальник Баходир Юлдашев, ведущий инженер Фаррух Сабиров).
Хочу призвать всех тружеников Алмалыкского горно-металлургического комбината - от руководителей до простых рабочих – быть нетерпимыми к проявлениям коррупции, не стоять в стороне! Только сообща и объединив наши усилия, мы сможем искоренить данное явление!