OKMKda xavfsiz mehnat — ustuvor vazifa
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tarkibiy boʻlinmalarida Mehnat muhofazasi va Sanoat xavfsizligi departamenti tomonidan muntazam ravishda profilaktik tadbirlar oʻtkazib kelinmoqda.
Mana shunday profilaktik tadbirlardan navbatdagisi Sanoat temir yoʻl transport boshqarmasida tashkil etildi.
Tadbirda Toshkent viloyati Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik boshqarmasi Davlat mehnat inspeksiyasi mehnatni muhofaza qilish boʻyicha bosh davlat inspektori B.Kuchkarov, OKMK Mehnat muhofazasi va Sanoat xavfsizligi departamenti boshligʻi Sh.Joʻrayev, Olmaliq sanoat xavfsizligi inspeksiyasi boshligʻining oʻrinbosari Z.Berdikulov, STTB boshligʻi S.Manazarov, korxona rahbariyati, bosh mutaxassislari, kasaba uyushmasi raisi, tarkibiy boʻlinmalarining MM, XT va SX boʻlimi xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirda joriy yilning 21-yanvar kuni STTB Vagonlar xizmatida sodir boʻlgan baxtsiz hodisaning sabablari tahlil etildi.
Shuningdek, yigʻilishda Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-dekabrdagi 819-sonli “Mehnatni muhofaza qilish sohasiga oid ayrim nizomlarni tasdiqlash toʻgʻrisidagi qarori” mazmun-mohiyati ham batafsil tushuntirib oʻtildi.
Tadbirda soʻzga chiqqan S.Manazarov sodir boʻlgan baxtsiz hodisa tafsilotlari va bunday holatlarga yoʻl qoʻymaslik boʻyicha amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida hisobot berdi.
Unga koʻra, baxtsiz hodisa tafsiloti va sabablari STTBning barcha sex xizmat va boʻlim xodimlari oʻrtasida muhokama qilingani, barcha sex xizmatlaridagi tokarlik dastgohida ish olib boradigan xodimlari navbatdan tashqari instruktajdan oʻtkazilgani, tokarlik dastgohida ish olib boradigan ishchi va muhandis texnik xodimlar mehnat muhofazasi boʻyicha navbatdan tashqari bilimlar sinovidan oʻtkazilayotganini maʼlum qildi.
Shuningdek, tegishli farmoyish asosida STTBning 43 nafar tokar va frezerlovchilariga muhandislik maktabida rejadan tashqari 40 soatlik malaka oshirish kurslari tashkil qilingani va hozirda oʻquv kursi yakunlangani, imtihonlarini kelasi hafta oʻtkazish rejalashtirilganini, ishchi-xodimlarning mehnat muhofazasi, xavfsizlik texnikasi hamda texnologik jarayonlar talablariga rioya yetilishi yuzasidan nazoratni yanada kuchaytirish maqsadida mexanika uchastkasiga qoʻshimcha videokuzatuv kamerasi oʻrnatilganini taʼkidladi.
Tadbirda soʻz olgan B.Kuchkarov, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-dekabrdagi 819-sonli “Mehnatni muhofaza qilish sohasiga oid ayrim nizomlarni tasdiqlash toʻgʻrisida”gi qarorining mazmun mohiyatini batafsil tushuntirib oʻtdi.

Безопасный труд – приоритетная задача
В структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината Департаментом охраны труда и промышленной безопасности на постоянной основе проводятся профилактические мероприятия. Очередное такое мероприятие состоялось в управлении промышленного железнодорожного транспорта.
В мероприятии приняли участие главный государственный инспектор по охране труда Государственной инспекции труда Управления занятости и сокращения бедности Ташкентской области Б. Кучкаров, начальник Департамента охраны труда и промышленной безопасности АГМК Ш. Жураев, заместитель начальника Алмалыкской инспекции промышленной безопасности З. Бердикулов, начальник УПЖТ С. Маназаров, главные специалисты, председатель профсоюзного комитета, а также работники подразделений, ответственные за охрану труда, технику безопасности и промышленную безопасность.
Также был проведён детальный разбор причин несчастного случая, произошедшего 21 января текущего года в вагонной службе УПЖТ.
С. Маназаров представил отчёт о происшествии, подробно остановившись на его обстоятельствах, а также на мерах, принятых для недопущения подобных случаев в дальнейшем. Обстоятельства и причины несчастного случая были обсуждены со всеми работниками цехов, служб и подразделений управления. Работники, занятые на токарных станках, прошли внеплановый инструктаж и внеочередную проверку знаний по охране труда.
Кроме того, на основании соответствующего распоряжения для 43 токарей и фрезеровщиков управления на базе инженерной школы были организованы внеплановые курсы повышения квалификации объёмом 40 часов. В настоящее время обучение завершено, а проведение экзаменов запланировано на следующую неделю. Также в целях усиления контроля за соблюдением требований охраны труда, техники безопасности и технологической дисциплины на механическом участке установлена дополнительная камера видеонаблюдения.
В ходе мероприятия Б. Кучкаров также подробно разъяснил основные положения Постановления Кабинета Министров от 24 декабря 2025 года №819 «Об утверждении отдельных положений в сфере охраны труда».