OKMKda “yashil iqtisodiyot” tizimi amalda
Joriy yilning 10-iyun kuni Prezidentimiz rahbarligida o‘tkazilgan qayta tiklanuvchi energiyadan foydalanishni kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida ham ushbu yo‘nalish bo‘yicha muhim vazifalar belgilanib, barcha vazirlik va idoralar, hokimliklar, mahalla binolarini muqobil energiyaga o‘tkazish zarurligi ta'kidlangan edi. Mazkur vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amaliy ishlar boshlab yuborilgan.
Jumladan, joriy yilning o‘zida kombinatning ikkita ob'yektiga umumiy quvvati 750 kVt bo‘lgan fotoelektr stansiyalari qurilib, foydalanishga topshirildi. OKMK Energomenejer xizmati boshlig‘i v.b. Sadriddin Bashanovning ta'kidlashicha, mazkur yo‘nalishdagi istiqbolli vazifalar  bardavomlik kasb etib, 2023-yil yakuniga qadar kombinatning 19ta ob'yektiga umumiy quvvati 9 MVtni tashkil etuvchi quyosh panellarini o‘rnatish rejalashtirilgan.
2023-yilning ikkinchi choragi mobaynida 6 ob'yektda umumiy quvvati 2234 kVt bo‘lgan quyosh panellari o‘rnatilishi rejalashtirilgan va  bu ishlar  kelgusi yil oxirigacha  davom ettiriladi.
Ma'lumki bundan ikki yil oldin Navoiy viloyatida O‘zbekiston energetika tizimida birinchi ulkan qadam qo‘yilib birinchi fotoelektr stansiyasi qurilib foydalanishga topshirilgan edi. Shuningdek, 2023-2025 yillar davomida 100 MVt quvvatga ega fotoelektr stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. Ushbu fotoelektr stansiyasini to‘g‘ridan-to‘g‘ri “Olmaliq KMK” AJning mavjud elektr tarmoqlariga ulash va elektr energiyasini ishlab chiqarishda tabiiy gazdan foydalanishni kamaytirish maqsadida kombinatning elektr energetika tarmog‘iga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investisiyalarni jalb etgan holda qurish va ushbu fotoelektr stansiyasida ishlab chiqarilgan elektr energiyasini “Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitim”ga asosan uzoq muddat davomida kafolatgan tarzda sotib olish rejalashtirilgan.
Yuqorida keltirib o‘tilgan omillar 2020-2030 yillarda O‘zbekiston Respublikasini elektr energiyasi bilan ta'minlash konsepsiyasida belgilangan elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojini, energoresurslar importiga bog‘liq bo‘lmagan holatda, ichki elektr energiyasini ishlab chiqarish quvvatlari hisobiga ta'minlash va bu orqali – energetik xavfsizlikni ta'minlash borasidagi maksadlarga hamohang holda kombinat energetika tizimida aniq maqsadli ishlar olib borilayotganidan dalolat beradi.

АГМК: навстречу «зеленой» экономике
Как вам известно, под председательством Президента Шавката Мирзиёева 10 июня состоялось видеоселекторное совещание по вопросам расширения использования возобновляемых источников энергии.
На нем были обозначены важные задачи в этом направлении, подчеркнута необходимость перевода всех министерств и ведомств, хокимиятов и махаллей на альтернативную энергетику.
В целях обеспечения выполнения поставленных задач на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате уже ведется практическая работа.
В течение 2022 года на двух объектах АГМК были установлены солнечные панели общей мощностью 750 кВт. На сегодняшний день они уже введены в эксплуатацию.
Как рассказал и.о. начальника службы энергоменеджера АГМК Садриддин Башанов, работы в этом направлении будут продолжены. Так, до конца 2023 года планируется установить солнечные панели на 19 объектах комбината, общая мощность которых составит более 9 тыс. кВт.
Во втором квартале 2023 года начнется установка на 6 объектах солнечных панелей общей мощностью 2 234 кВт. Работы будут продолжены до конца следующего года.
Также в 2023-2025 годах планируется строительство фотоэлектрической станции большой мощности – 100 МВт. Для того, чтобы подключить эту станцию непосредственно к существующим электрическим сетям АО «Алмалыкский ГМК» и сократить использование природного газа при производстве электроэнергии, планируется строительство ФЭС с привлечением прямых иностранных инвестиций. При этом согласно «Соглашению о закупки электрической энергии» комбинат будет гарантированно закупать вырабатываемую электрическую энергию на этой ФЭС по фиксированному тарифу.
Одним словом, в энергетической системе комбината ведется целенаправленная работа в рамках реализации «Концепции обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы».
Стоит отметить, что эффективное использование возобновляемых источников энергии позволит сократить количество выбрасываемых в атмосферу парниковых газов, а также экономить невозобновляемые запасы полезных ископаемых.