(+998 70) 619-23-33Joriy yilning 26-dekabr kuni O‘zbekiston tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligida “OKMKning barqaror rivojlanishi” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirining birinchi o‘rinbosari O.Nasritdinxodjayev kirish so‘zi bilan ochib berib, “Sanoatning tog‘-kon sektori sohasida barqaror rivojlanishi” mavzusidagi taqdimotini ishtirokchilar e'tiboriga havola etdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligining taqdimot tadbirida “Olmaliq KMK” AJda o‘zgarishlarni boshqarish – transformatsiya yo‘lida”, “ESG (barqaror rivojlanish) va iqlimning muhim ahamiyati” hamda “Olmaliq KMK” AJda barqaror rivojlanish sohasida amalga oshirilgan ishlar” mavzularida taqdimotlar qilindi.
Jumladan, OKMK boshqaruv raisining iqtisodiyot, moliya va transformatsiya bo‘yicha o‘rinbosari Feruza Xamidova "Kombinatda o‘zgarishlarni boshqarish - transformatsiya yo‘lida” mavzusida taqdimot qilib, kombinatda amalga oshirilayotgan transformatsiya jarayoni bilan tanishtirdi.
PricewaterhouseCoopers kompaniyasi konsultant (maslahatchi)lari Mixail Lim va Alua Kopjassar – Transformatsiya dasturi doirasida ESG (barqaror rivojlanish) masalalari qanday amalga oshirilishi haqida batafsil ma'lumotlarni berishdi.
Bundan tashqari, tadbir davomida ishtirokchilar – Olmaliq kon-metallurgiya kombinati issiqxona gazlari emissiyasi va uni kamaytirish yo‘llari va yangi qurilayotgan obyektlarda atrof muhit muhofazasi borasida amalga oshirilgan ishlar hamda tog‘-konchilik sektorida ESG mavzusining afzaliklari, barqaror rivojlanishning barcha aspektlarida barqarorlikga erishish yo‘llari, iqlim o‘zgarishlarining dolzarbligi masalalarini tahliliy ko‘rib chiqishdi. Shuningdek, OKMKni barqaror rivojlantirish yo‘lida nima ishlar bajarilgani haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashishdi.
- ESG barqaror rivojlanish hisobotlari eng avvalo, kompaniya tomonidan ijtimoiy sohada va atrof muhitni muhofaza qilish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlarni shaffof tarzda steykxolderlarga, ya'ni investorlar, biznes hamkorlar va keng ommaga yetkazib berishi bilan ahamiyatlidir. Bu hisobotlarni ochiq tarzda berilishi kombinatning investitsiyaviy jozibadorligini yanada oshiradi. Shu bilan birga barqaror rivojlanishning mohiyati odamlarning farovonligini oshirishga qaratilganligini ko‘rsatadi, - deya ta'kidlab o‘tdi “Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisining iqtisodiyot, moliya va transformatsiya bo‘yicha o‘rinbosari F. Xamidova.
Tadbirda “Barqaror rivojlanish maqsadlari”ni mamlakat ehtiyojlariga moslashtirish uchun jiddiy qiziqish va intilishlar natijasi sifatida, 2017–2021 yillar uchun O‘zbekistonning harakatlar strategiyasi natijalari va hozirda amalga oshirilayotgan “2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi” dasturilamal bo‘lib xizmat qilishi ta'kidlandi. Bu borada Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi tizimida tog‘-kon va metallurgiya korxonalarida salmoqli ishlar amalga oshirilib, ular qatorida Global tashabbuskorlik hisoboti (GRI - Global reporting initiative) standartlari asosida “Barqaror rivojlantirish hisoboti” (SDR) ishlab chiqilgani, ISO sertifikatlarining olingani, qayta tiklanuvchi energiya manbalari va suv tejamkor texnologiyalarning joriy qilinayotgani alohida qayd etib o‘tildi.
Taqdimotda mamlakatimizning sohaga tegishli vazirliklari vakillari, “Navoiy KMK” AJ, “Navoiyuran” DK, “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJ, “O‘zbekko‘mir” AJ, “Sharg‘unko‘mir” AJ, “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ, “O‘zbekgeofizika” AJ, “O‘zbekgidrogeologiya” DM, “Yer qa'ridan foydalanish markazi” DM kabi korxonalarning vakillari, shuningdek, OKMKning atrof-muhit muhofazasi, mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi masalari bo‘yicha mas'ul xodimlari ishtirok etishdi.

On December 26 of the current year in the Ministry of Mines and Geology of the Republic of Uzbekistan was held a presentation on “Sustainable development of AMMC”.
O. Nasritdinhodjaev, First Deputy Minister of Mines and Geology of Uzbekistan, opened the event and presented a presentation on “Sustainable development of industry in the mining sector”.
During the event organized by the Ministry of Mining and Geology of Uzbekistan, representatives of Almalyk Mining and Metallurgical Complex made presentations on “Change Management at JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Complex” - on the way to transformation”, “Importance of “ESG” (sustainable development) and climate”, “Work done at AMMC in the field of sustainable development”.
In particular, Feruza Khamidova, Deputy Chairman of the Management Board of JSC “Almalyk MMC” on Economics, Finance and Transformation, made a presentation on “Change Management at AMMC - on the way to transformation”, during which she familiarized the participants of the event with the works carried out at the plant within the framework of transformation.
PricewaterhouseCoopers consultants Mikhail Lim and Alua Kopjassar gave a detailed presentation on the “ESG” transformation program and the methods of its implementation.
During the event, the participants analyzed the work on reduction of greenhouse gas emissions of AMMC and ways to reduce them, on environmental protection at the facilities under construction, as well as the benefits of “ESG” in the mining industry, ways to achieve sustainability in all its aspects and the relevance of climate change issues. Opinions and comments on the works performed within the framework of AMMC’s sustainable development were also voiced.
“ESG” reports on sustainable development are important first of all because they ensure transparency of information about the works implemented by the company in the social sphere and for environmental protection for stakeholders, i.e. investors, business partners and the general public. Making these reports publicly available will further increase the investment attractiveness of the Complex. At the same time, the concept of sustainable development implies an increase in the welfare of the population,” said F. Khamidova.
Significant work has been carried out in the system at the mining and metallurgical enterprises of the Ministry of Mines and Geology. In particular, a Sustainable Development Report (“SDR”) based on the Global Reporting Initiative standards was developed, ISO certification was obtained, and new renewable energy and water-saving technologies were introduced.
The presentation was also attended by representatives of sectoral ministries of the country, as well as such enterprises as JSC “Navoiy MMC”, SE “Navoiyuran”, JSC “Uzbek Metallurgical Complex”, JSC “Uzbekugol”, JSC “Shargunugol”, JSC “Uzbekgeologichesky poisk”, JSC "Uzbekgeofizika”, State Company “Uzbekgeofizika”, and State Company “Center for Subsoil Use”.
This presentation became a platform for exchange of practical experience, where the participants identified goals and further measures to accelerate their achievement.